GameStop publikuje wyniki finansowe. Nikt nie wie, czego się spodziewać
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
08 wrz 2021, 16:34

Dzisiaj GameStop opublikuje wyniki finansowe. Nikt nie wie, czego się spodziewać

Po względnie kilku spokojnych miesiącach, akcje GameStop znów są w centrum uwagi. Spółka, która stała się meme-sensacją ma przedstawić wyniki za lipiec po środowej sesji giełdowej.

Przypomnijmy, że spółka GameStop to dystrybutor gier i akcesoriów. Na przełomie 2020 i 2021 roku doszło do prawdziwego szaleństwa na jej akcjach, na skutek zmowy na forum internetowym Wallstreetbets. Wtedy wyniki finansowe spółki nie były ważne dla inwestorów, teraz zaczynają mieć znaczenie.

GameStop chce być jak Amazon

Czterech analityków, którzy analizują spółkę GameStop i podają szacunki dla FactSet, jest zgodnych co do tego, że odnotuje ona stratę netto za II kwartał w wysokości 67 centów na akcję. Prognozują oni sprzedaż na poziomie około 1,23 mld USD, co oznacza spadek z 1,28 mld w pierwszym kwartale, ale poprawę z 942 mln USD w II kwartale ubiegłego roku.

Dla środowego raportu wieczorne rynki opcji sugerują ruch o 9% do 12% w górę lub w dół, po wynikach. Jeśli dwa ostatnie raporty są jakimkolwiek wskaźnikiem, to należy spodziewać się podwyższonej zmienności na akcjach GameStop.
 

GAMESTOP-AKCJE

Zobacz także: Reddit szykuje się do IPO – czy platforma która stworzyła akcje memowe stanie się kolejnym memestock?

Ważniejsze dla inwestorów będą informacje od nowego zarządu spółki. Inwestor i założyciel Chewy, Ryan Cohen dołączył do zarządu GameStop w styczniu, co zapoczątkowało pierwszą falę wzrostową akcji, a w czerwcu został przewodniczącym zarządu. Dyrektor generalny, Matt Furlong i dyrektor finansowy Mike Recupero – obaj z Amazon.com – rozpoczęli pracę w GameStop w czerwcu i lipcu, więc to będzie pierwszy raport ich kadencji.

GameStop restrukturyzuje się zatrudniając wiele osób z doświadczeniem w e-commerce, co sygnalizuje postęp w działaniach mających na celu odświeżenie marki GameStop oraz położenie przez nią nacisku na sprzedaż w kanale internetowym. Może to tak wyglądać, ale analityk Wedbush, Michael Pachter wskazuje, że spółka nie przedstawiła żadnych istotnych informacji na temat swoich strategicznych ambicji. „Chcą być jak Amazon. Spodziewam się, że będą wszystko utrzymywać w tajemnicy do ostatniej chwili” - powiedział Pachter.
 

Zobacz także: Wallstreetbets i meme stock - o Gamestop, AMC, Blackberry czyli nowej klasie aktywów - Podcast 21% rocznie jak inwestować

W przypadku GameStop ważne jest momentum, a nie fundamenty

Główną iskrą dla dynamicznej zwyżki ceny akcji GameStop może być aktualizacja działań lub znaczący postęp w działaniach zmierzających do uzdrowienia sytuacji wewnątrz spółki. Jednak David Trainer, dyrektor firmy badawczej New Constructs, twierdzi, że akcje są notowane w oparciu o meme momentum, a nie fundamenty. Jego zdaniem cena akcji byłaby bliższa 30 USD, gdyby notowania opierały się na fundamentach.

„Wyniki biznesowe, które są implikowane przez obecną cenę akcji GameStop, są daleko, daleko poza tym, co jakakolwiek rozsądna osoba mogłaby oczekiwać od firmy. Nawet jeśli zarząd GameStop przekształci firmę w znacznie większe i bardziej zyskowne przedsiębiorstwo, akcje raczej nie pójdą w górę, ponieważ ten impet biznesowy jest już wyceniony” – uważa Trainer.

Ihor Dusaniwsky, dyrektor zarządzający w firmie S3 Partners zajmującej się analizą krótkiej sprzedaży, szacuje, że zainteresowanie akcjami GameStop wynosi 1,41 mld USD. Jego szacunki mówią o 6,94 mln akcji sprzedanych na krótko, co stanowi około 11% akcji dostępnych do obrotu. „W ciągu ostatniego tygodnia widzieliśmy znaczące pokrywanie krótkich pozycji” - mówi Dusaniwsky, zauważając, że ilość krótkich akcji spadła o około 306 000 akcji, wartych 62 mln USD.

Zobacz także: Gwiazdy social mediów coraz mocniej wpływają na rynek. Młodzi ludzie wolą słuchać porad inwestycyjnych tiktokerów i youtuberów, niż profesjonalistów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.