Reddit szykuje się do IPO. Debiut spółki może nastąpić w przyszłym roku
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
07 wrz 2021, 16:00

Reddit szykuje się do IPO – czy platforma która stworzyła akcje memowe stanie się kolejnym memestock?

Reddit to firma z sektora medialnego, która prowadzi internetową platformę społecznością oraz czaty. Jak podają amerykańskie media powołując się na anonimowe źródła, spółka zatrudnia bankierów oraz prawników, którzy pomogą jej przeprowadzić IPO na giełdzie w Nowym Jorku.

Reddit kolejną spółką meme stock?

Reddit został założony w 2005 roku w San Francisco. W zeszłym miesiącu spółka została wyceniona na 10 mld USD, opisuje Reuters, a obecnie celują w 15 mld USD wyceny. IPO ma zostać przeprowadzone na początku przyszłego roku.

Portal Reddit ma ponad 52 mln aktywnych użytkowników oraz ponad 50 mld wyświetleń miesięcznie. Największa grupą społeczności Reddita jest WallStreetBet, która liczy 10,8 mln użytkowników.

To specyficzna grupka, cyfrowe serce burzliwych dyskusji na temat giełdy, podsycanymi memami, z pozoru banalne miejsce dyskusji inwestorów indywidualnych, ale w tym roku wprawili w osłupienie profesjonalnych inwestorów, regulatorów oraz ustawodawców powodując potężne zamieszanie na rynku. Meme Stocks to nowa klasa aktywów, która powstała na Wall Steet, a akcje AMC to idealny ich przedstawiciel.

Inwestorzy indywidualni masowo angażowali się w transakcje giełdowe wykupując akcje spółek, które były mocno shortowane, a to powodowało gwałtowny wzrost ceny. Ten impuls przyniósł oszałamiające zyski tym, którzy dobrze weszli w trend, a bolesne straty funduszom hedingowym, które stały po krótkiej stronie.

Wallstreetbets

Zobacz także: Wallstreetbets i meme stock - o Gamestop, AMC, Blackberry czyli nowej klasie aktywów - Podcast 21% rocznie jak inwestować

AMC i GameStop czyli dziecko WallStreetBets i Reddit

Najsłynniejsza akcja wyciskania shortów, które wybrało WallStreetBets to spółka GameStop i sień kin AMC (Szaleństwo na akcjach AMC wywołane przez WallStreetBets. Fundusze tracą miliardy, analitycy się wściekają, a CEO spółki stawia darmowy popcorn). Analitycy wciąż uważają, że wycena spółek bardzo oderwała się od rzeczywistości, ale użytkownicy forum żarliwie przekonują, że akcje były niedowartościowane.

GameStop wzrósł o ponad 1100%, z cen poniżej 40 USD 20 stycznia do szczytu 483 USD już 28 stycznia! Podobnie AMC, wystrzeliło 20 stycznia z poziomu poniżej 3 USD do 20 dolarów w pierwszym tygodniu, osiągając cenę powyżej 72 USD w kolejnych falach meme rajdów.

Sama platforma Reddit skorzystała na szaleństwie, ponieważ rynkowe zamieszanie ściągnęło miliony nowych użytkowników, którzy zwiększyli przychody z reklam. Cała mania inwestowania odbyła się za pomocą aplikacji Robbinhood, która odegrała znaczącą rolę jako broker, wykorzystała moment i weszła na giełdę pod koniec lipca. Robinhood przeznaczył 35% IPO własnym klientom, a nie jak to robi większość spółek, przeznacza inwestorom instytucjonalnym.

Zobacz także: Michael Burry przewiduje krach na akcjach AMC i GameStop

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.