Michael Burry ucieka z shortów, a akcje spółki Tesla zbliżają się do historycznych maksimów
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
20 paź 2021, 16:15

Akcje spółki Tesla zbliżają się do historycznych maksimów, Burry ucieka z shortów, bo inwestorzy oczekują rekordowych wyników za 3 kwartał

Tesla jest najwyżej wycenioną firmą motoryzacyjną na świecie, z kapitalizacją rynkową wynoszącą około 844 mld USD. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, Tesla sprzedała około 706 000 pojazdów, akcje spółki szybują na północ, Michael Burry wycofuje się z shortów, a inwestorzy oczekują rekordowych wyników.

Tesla sprzedała ułamek tego co Volkswagen jednak firma kierowana przez Muska wciąż jest warta wielokrotnie więcej bo rozwija się szybciej i jest globalnym liderem w dziedzinie pojazdów elektrycznych, które są przyszłością transportu.

Akcje Tesli coraz bliżej historycznych maksimów

W trzecim kwartale Wall Street spodziewa się 1,54 USD zysku na akcję z 13,7 mld USD sprzedaży. W drugim kwartale Tesla (TSLA) zarobiła 1,45 dolara na akcję z 12 mld USD sprzedaży. Wall Street oczekuje, że firma zarobi około centa więcej na dodatkowym 1,7 mld USD sprzedaży.
 

Tesla

Zobacz także: Samochody elektryczne to przyszłość. Trwa spór analityków w USA czy Tesla to jedynie ich producent czy coś więcej

Inwestorzy muszą być jednak przygotowani na większą zmienność w związku z sytuacją, kiedy spółka zapowiada niski poziom, a następnie miażdży oczekiwania. To zazwyczaj dobra wiadomość. Tesla nie przedstawia jednak prognoz, więc inwestorzy muszą polegać na szacunkach Wall Street, aby ocenić, czy spółka „pobiła" lub „przestrzeliła". Tym razem szacunki analityków nie są wysokie, więc może być większa euforia na rynku.

Rynek oczekuje rekordowych wyników od Tesli

Sytuacja może być lepsza niż przewidują analitycy. Tesla dostarczyła w trzecim kwartale rekordową liczbę 241 300 pojazdów, w porównaniu do 201 250 w drugim kwartale. To wzrost o 20%. Średnia cena jednego samochodu Tesli w drugim kwartale wyniosła około 49 000 USD i choć ta liczba może się zmienić, to 40 000 pojazdów więcej może z łatwością oznaczać około 2 mld USD więcej w sprzedaży.

Zobacz także: Globalny kryzys energetyczny sieje spustoszenie w branży motoryzacyjnej, ale akcje spółki Tesla będą dalej rosły mówią analitycy

Wall Street spodziewa się również spadku rentowności Tesli. Cała branża motoryzacyjna boryka się z wyższymi kosztami z powodu globalnych problemów z łańcuchem dostaw. Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego rentowność może być lepsza od obecnych szacunków.

W trzecim kwartale Tesla dostarczyła w Chinach rekordową liczbę samochodów - prawie 74 000, co oznacza wzrost o około 20% w porównaniu z drugim kwartałem. Samochody, które Tesla produkuje i sprzedaje w Chinach, mają wyższe marże niż te, które są tam produkowane i eksportowane do Europy. Ponieważ w trzecim kwartale Tesla dostarczyła w Chinach o około 12 000 pojazdów więcej niż w drugim kwartale, marże mogą się utrzymać.

Analitycy aktualizują swoje szacunki dotyczące zysków za trzeci kwartał. Analityk RBC Joe Spak podniósł swoje szacunki kwartalnych zysków z 1,68 USD do 1,95 USD za akcję po ukazaniu się wyników dostaw. Ben Kallo z Baird i Dan Ives z Wedbush są bardziej optymistycznie nastawieni do akcji Tesli - obaj oceniają je jako "kupuj", podczas gdy Spak jako "trzymaj" - ale żaden z nich nie zaktualizował swoich szacunków zysku za trzeci kwartał do odpowiednio 1,21 i 1,22 USD na akcję.

Przed Teslą ciężkie wyzwanie. Zwłaszcza, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje spółki Elona Muska zyskały około 30%, zamykając tydzień na poziomie 843,03 USD. S&P 500 wzrósł 2,6%.
 

S&P500 vs TESLA - facebook

Zobacz także: Tesla wykonała niesamowitą robotę przyznają analitycy, ale i tak zalecają sprzedać akcje, bo spółka jest „fundamentalnie przewartościowana"

Michael Burry w zeszły piątek, przesłał oświadczenie drogą mailową do CNBC ujawniając, że zrezygnował z krótkich pozycji na Tesli, stwierdzając, że cała sprawa jest wyolbrzymiona przez media.

Michael Burry wycofuje się z krótkich pozycji na Tesli

Burry był niedźwiedzio nastawiony do akcji Tesli. Powołując się na swoje doświadczenie w rozpoznawaniu baniek giełdowych, które pękają, Burry wierzył, że Tesla jest kolejną firmą, która doświadczy znacznej dewaluacji. Burry regularnie zamieszczał na Twitterze negatywne opinie o akcjach Tesli, by wkrótce potem skasować i dezaktywować swoje konto. Opis akcji Tesli autorstwa Burry'ego zawierał stwierdzenia, że inwestycja spółki w Bitcoina miała odwrócić uwagę od problemów z jakością oraz inwestorzy powinni się cieszyć póki jeszcze mogą. Jak opisuje legendarny niedźwiedź, pozycja nie była duża.

Krótkie zainteresowanie akcjami Tesli spadło dość mocno w porównaniu do poprzednich poziomów. Tesla przez długi czas była jedną z najmocniej shortowanych akcji na Wall Street. Jednakże, ostatnia analiza przeprowadzona przez IHS Markit Ltd. wykazała, że zmniejszyła się populacja niedźwiedzi. Zaledwie 1,1% dostępnych akcji Tesli jest pożyczonych w ramach transakcji, co jest standardową miarą krótkiego zainteresowania. Był to rekordowo niski poziom, według analizy IHS.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.