Tesla przebija prognozy sprzedaży, a jej akcje atakują historyczne maksima
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
21 paź 2021, 19:18

Tesla pomimo kryzysu półprzewodników przebija prognozy, a kurs akcji atakuje historyczne maksima

Pionier pojazdów elektrycznych, Tesla, publikuje imponujące wyniki, które znacznie przebijają prognozy Wall Street i spełniają rosnące oczekiwania inwestorów. Akcje spółki kontynuują wzrosty i znajdują się coraz bliżej szczytów z początku roku.

Raportowany zysk operacyjny po raz pierwszy przekroczył 2 mld USD, wzrastając z 1,3 mld USD opublikowanych w drugim kwartale. W ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje Tesli wzrosły o 31%. Tutaj pisaliśmy o oczekiwaniach oraz ucieczce Burry`ego z krótkich pozycji.

Tesla dostarczyła około 241 000 pojazdów, czyli o około 10 000 do 15 000 więcej niż przewidywali analitycy. Co więcej, Tesla zdołała dostarczyć około 40 000 pojazdów więcej niż w drugim kwartale 2021 roku, pomimo niedoboru półprzewodników, który ograniczył globalną produkcję samochodów.

Zysk był rekordowy i lepszy niż oczekiwano. Tesla odnotowała 1,86 USD zysku na akcję ze sprzedaży na poziomie 13,8 mld USD, bijąc szacunki Wall Street na poziomie 1,67 USD na akcję, ale nie osiągając prognozy na poziomie 13,9 mld USD sprzedaży.

Problemy z półprzewodnikami i łańcuchem dostaw doprowadziły do wyższych kosztów dla wszystkich producentów samochodów. Marże zysku brutto wyniosły jednak prawie 27% w porównaniu do około 24% w drugim kwartale 2021 roku. Marża zysku brutto dla przemysłu motoryzacyjnego wyniosła 30,5%, mimo że firma otrzymała mniej gotówki z kredytów regulacyjnych. Wyższe wolumeny z istniejących zakładów jest dużym powodem poprawy marż zysku.

Zobacz także: Bitcoin zrobił nowe ATH, coraz większe rzesze ekspertów widzą w nim nowe cyfrowe złoto

Tesla atakuje historyczne szczyty

Byki mają nadzieję na nowe maksimum, przyćmiewające 900,40 USD ustanowione w styczniu.

Telekonferencja nie przyniosła większych niespodzianek. Inwestorzy zadawali pytania, głównie o zyski, wzrost i oprogramowanie do autonomicznej jazdy. Tesla spodziewa się rozpocząć produkcję w nowych zakładach w Teksasie i Niemczech w 2021 roku i do końca roku wypuścić już pierwsze samochody z taśmy.

„Tesla odnotowała wzrost EPS, ponieważ rekordowe marże odzwierciedlały zwiększone wolumeny i lepszy miks wynikający z siły Modelu Y" - pisze Jeffrey Osborne, analityk Cowen. Analityk podkreśla, że obecnie ciężko jest oszacować przyszłe przewidywania, ponieważ nie jest znany jeszcze harmonogram nowych fabryk i koszty surowców.

Inwestorzy wyrazili rosnące obawy związane z rosnącą kontrolą regulacyjną nad systemami autonomicznej jazdy. Zarząd Tesli brzmiał sangwinicznie, mówiąc, że Tesla zawsze współpracuje z organami regulacyjnymi i będzie to robić nadal, w miarę jak systemy autonomicznej jazdy będą się rozwijać i na stałe wchodzić w krajobraz naszego życia.

tesla-akcje

Zobacz także: Rivian, producent elektrycznych pickupów i SUV-ów z USA, szykuje się do debiutu na Wall Street. Inwestorzy z Polski mogą wziąć udział w tym IPO

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.