Microsoft na nowych szczytach. Spółka Billa Gatesa może prześcignąć Apple pod względem kapitalizacji
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
28 paź 2021, 18:04

Microsoft na nowych szczytach. Spółka Billa Gatesa może prześcignąć Apple pod względem kapitalizacji

Akcje Microsoftu w środę zanotowały nowy szczyt, po wzroście ponad 4%, do 326 USD za akcję. Spółka pokazała kolejny dobry raport finansowy, a na świecie rośnie popyt na usługi cloud computing. Wzrost na środowej sesji spowodował, że Microsoft prawie zrównał się pod względem kapitalizacji rynkowej ze spółką Apple.

Microsoft niestrudzenie prze do przodu

W ostatnim kwartale zakończonym 30 września, Microsoft zanotował przychody w wysokości 45,3 mld USD, co oznacza wzrost o 22% r/r i przebicie konsensusu analityków z Wall Street na poziomie 44 mld USD. Zysk, bez uwzględnienia podatku dochodowego, wyniósł 2,27 USD na akcję (20 centów powyżej konsensusu 2,07 USD). Firma Billa Gatesa przekroczyła swoje własne prognozy we wszystkich liniach biznesowych, dzięki doskonałym wynikom Azure, Office 365, LinkedIn, Xbox i Windows. Spółka odnotowała dwucyfrowy wzrost w segmencie Windows, pomimo ciągłego niepokoju związanego z brakiem komponentów do komputerów osobistych.

Apple (AAPL) w środę spadł o 0,2%, do 148,97 USD, co daje mu kapitalizację rynkową na poziomie 2,46 biliona USD. Gdyby Microsoft osiągnął 333 USD, jego kapitalizacja rynkowa wyniosłaby 2,5 biliona USD, a przy 327,38 USD zrównałby się z Apple, zakładając, że jego akcje pozostałyby na niezmienionym poziomie.

Zobacz także: Rekomendacje i analizy dla spółek z GPW nigdy nie były tak powszechne i dostępne jak teraz. Co MiFID II i program pokrycia analitycznego zmienił na rynku

Co więcej, Microsoft przedstawił prognozy na grudzień, które przewyższają szacunki „ulicy” o około 2 mld USD. Zwyczajem Microsoftu jest przedstawianie prognoz w rozbiciu na poszczególne linie biznesowe, a nie oferowanie pojedynczych szacunków przychodów.

Dyrektor finansowa Microsoftu Amy Hood podczas telekonferencji powiedziała inwestorom, aby spodziewali się przychodów z segmentu Produktywności i Procesów Biznesowych, który obejmuje pakiet Office, w wysokości od 15,7 mld USD do 15,95 mld USD; z Inteligentnej Chmury, która obejmuje Azure, od 18,1 mld do 18,35 mld USD; oraz z Komputerów Osobistych, które obejmują Surface, Reklamy, Windows i Xbox, od 16,35 mld do 16,75 mld USD. Ogólny szacunek przychodów to 51,05 mld USD.

Jest duży popyt na konsolę Xbox. Dostępność konsol jest większa, niż się obawiano, pomimo niedoboru komponentów. Przychody komercyjne giganta wzrosły o 12% i firma zakłada trend rosnący. Spółka widzi swoją siłę w biznesie komputerowym mimo zahamowań spowodowanych problemami producentów części.

Zobacz także: Akcje Microsoftu na nowych szczytach. Analitycy podnoszą ceny docelowe jeszcze przed wynikami i szacują, że spółka kapitalizacją dogoni obecną wycenę Apple

Analitycy doceniają Microsoft

Prawie każdy analityk, który śledzi poczynania Microsoftu, podniósł szacunki i ceny docelowe dla Microsoftu po ogłoszeniu wyników. Na przykład Keith Weiss z Morgan Stanley podniosła swoją cenę docelową z 331 USD na 364 USD. Podobnie jak inni analitycy, podkreśla on zdolność spółki do wzrostu przychodów o ponad 20%. Obserwatorzy podkreślają zdolność spółki do trafiania w kluczowe trendy IT jak cloud computing, transformację cyfrową i bezpieczeństwo. Microsoft reprezentuje rzadką historię tradycyjnego wzrostu w oprogramowaniu z miejscem na dużą ekspansję.

Nie ma wątpliwości, że to biznes chmurowy ciągnie tempo wzrostu Microsoftu. „Nie dość, że Microsoft prowadzi największy na świecie biznes chmurowy, który w ciągu trzech kwartałów może przekroczyć 100 mld USD, to tempo wzrostu jest na poziomie 36%” - pisze analityk Piper Sandler, Brent Bracelin, który podniósł swoją cenę docelową dla akcji Microsoftu z 310 USD do 352 USD.

Spółka już wcześniej przebiła kilka razy Apple – w 2010 roku i ponownie w 2018 roku. Po pierwsze, Microsoft po prostu rośnie szybciej. Konsensus Wall Street przewiduje, że Microsoft zwiększy przychody o 14,3% w 2022, a w roku 2023 o 13,1%. W przypadku Apple, analitycy spodziewają się gwałtownego spowolnienia po ogromnym wzroście w okresie pandemii - konsensus przewiduje 33% wzrost w 2021 i spadek do zaledwie 4% wzrostu w roku 2022. Microsoft ma wyższą stopę dywidendy, na poziomie 0,8%, w porównaniu do 0,6% w przypadku Apple, choć Apple jest bardziej agresywny w odkupywaniu swoich akcji.

MICROSOFT-AKCJE

Zobacz także: Wycena spółki Tesla na giełdzie przekroczyła bilion dolarów. Hertz składa rekordowe zamówienie na samochody elektryczne spółki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.