Inflacja w USA najwyższa od 1982 roku. Wzrost cen znowu przebił oczekiwania
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
10 lis 2021, 17:26

Inflacja w USA najwyższa od 1982 roku. Wzrost cen znowu przebił oczekiwania

Amerykańska inflacja: ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,9% w październiku w stosunku do poprzedniego miesiąca, co sprawiło, że wskaźnik roczny inflacji wzrósł do 6,2%.

Oznacza to najszybsze tempo inflacji cen konsumpcyjnych od lipca 1982 roku. Był to gwałtowny wzrost z poziomu 5,4% we wrześniu i znacznie wyższy niż przewidywane przez ekonomistów 5,8%, podaje amerykański Departament Pracy.

Zobacz także: Rekordowa cena gazu, wojna gazowa i kryzys energetyczny - Piotr Maciążek - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Inflacja już nie jest przejściowa

Trwające ponowne otwarcie gospodarki po pandemii powoduje zakłócenia w łańcuchu dostaw i niedobory komponentów produkcji. Argument „inflacja jest przejściowa” coraz rzadziej pada w przestrzeni publicznej z ust urzędników.

„Miesięczny wzrost inflacji wynika ze wzrostu indeksów dla energii, czynszu, żywności, używanych samochodów i ciężarówek oraz nowych samochodów – to główne czynniki wysokiej inflacji”. – tłumaczy Departament Pracy.

Nawet po odjęciu żywności i energii widać wzrost inflacji. Główny wskaźnik CPI wzrósł o 0,6% z miesiąca na miesiąc w październiku, po wzroście o 0,2% we wrześniu; w porównaniu do roku poprzedniego, główny wskaźnik CPI wzrósł o 4,6%, z poziomu 4% miesiąc wcześniej i najszybciej od lata 1991 roku. Ekonomiści ankietowani przez FactSet przewidywali wzrost o 0,4% i 4,3% odpowiednio miesiąc do miesiąca i rok do roku.
 

 Screenshot_1

Zobacz także: Jak wybierać zwycięskie akcje – radzi inwestor John Doerr


Ekonomiści Citi twierdzą, jeżeli grudniowy raport okaże się tak samo fatalny to FED będzie już zmuszony do przyspieszenia tempa taperingu - awaryjnych zakupów obligacji. To z kolei może doprowadzić do podwyżki stóp już w czerwcu.

Ostatni wzrost cen konsumpcyjnych następuje wraz ze spadkiem zarobków skorygowanych o inflację, co oznacza, że siła cenowa się pogarsza. Ian Lyngen z BMO Capital zauważył, że realne, czyli skorygowane o inflację, średnie godzinowe zarobki spadły do -1,2% z poprzedniego poziomu -0,8%. „Ogólnie rzecz biorąc, był to niepokojący odczyt inflacji w odniesieniu do podstawowego założenia FED, że ceny konsumpcyjne będą umiarkowane w 2022 roku. Od czasu publikacji danych, 5-letnie papiery skarbowe chronione przed inflacją (TIPS) wzrosły do rekordowego poziomu 3,03%. Inwestorzy przesuwają w czasie swoje oczekiwania co do terminu podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny, zakładając, że bank będzie musiał znormalizować politykę raczej wcześniej niż później" - powiedział Lyngen.

Szczególnie niepokojący był wzrost cen mieszkań o 0,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ekonomiści twierdzą, że inflacja w budownictwie mieszkaniowym jest najbardziej stabilna, z czynszami podążającymi za cenami domów z opóźnieniem około 12 do 18 miesięcy. Wzrost kosztów schronienia sygnalizuje ciągły wzrost ogólnej inflacji konsumenckiej. Kategoria ta stanowi około jedną trzecią całego CPI, choć reprezentuje nieco mniejszy udział w preferowanym przez FED podstawowym indeksie wydatków na konsumpcję osobistą.

Zobacz także: Ryvu, Onco i Captor - analitycy byczo nastawieni do sektora biotechnologicznego. Sprawdzamy jak wyceniają gwiazdy drug discovery z GPW

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.