Tesla wypuściła na rynek nowy pojazd elektryczny. To Cyberquad dla dzieci
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
04 gru 2021, 14:44

Tesla wypuściła na rynek nowy pojazd elektryczny. To „Cyberquad" dla dzieci

Tesla wypuściła nowy model, którego nikt się nie spodziewał. To nie jest produkt, który będzie miał większy wpływ na akcje, ale może zmotywować rodziców kochających Tesle do pospiesznego odwiedzenia strony internetowej, aby kupić prezent na święta.

Cyberquad to zabawka dla dzieci, a nie impuls do wzrostu akcji

Tesla sprzedaje teraz Cyberquad. Czterokołowy pojazd ATV zachowany w stylistyce Cybertrucku. Kosztuje 1900 USD i jest przeznaczony dla dzieci.
 


„Przygotuj się na każdą przygodę” zaczyna się opis produktu. ATV posiada stalową ramę, amortyzowane siedzenie, regulowane zawieszenie, hamulce tarczowe i światła LED. Bateria litowo – jonowa zapewnia zasięg około 20 kilometrów oraz prędkość 16 km/h. Tesla rekomenduje, że to pojazd przeznaczony dla dzieci od ósmego roku życia.
Klienci nie mają za dużego okienka, aby zamówić Cyberquada. Obecnie nie ma go jeszcze w magazynie, a dla klientów którzy zamówią muszą poczekać na od dwóch do czterech tygodni, czytamy na stronie Tesli.

Chociaż informacja może generować szum, tak premiera Cyberquada nie jest wydarzeniem, które ma wpłynąć na wycenę akcji Tesli. To, czego inwestorzy naprawdę potrzebują to Cybertruck, czyli wejście elektrycznego pickapa. Pierwsze dostawy mają wystartować początkiem 2022 roku, ale nie ma podanej dokładnej daty. Tesla nie odpowiada na komentarze w tej sprawie.

Aktualne informacje na temat dostaw Cybetrucka mogą pojawić się w trakcie najbliższej telekonferencji dot. wyników finansowych firmy za czwarty kwartał, zaplanowanej na koniec stycznia. Elon Musk powiedział, że będzie na niej obecny i przedstawi inwestorom zaktualizowaną mapę produktów. Nadchodzące modele Tesli obejmują Cybertruck, nowy roadster i półciężarówkę. Kolejny etap to sprzedaż tańszych samochodów EV, gdzie cena będzie oscylować w okolicach 25 000 USD.

Zobacz także: Tesla jest dla ciebie za droga? Oto 3 "tanie" spółki, które produkują samochody elektryczne

Elon Musk wznawia sprzedaż akcji

Choć Tesla przeniosła swoją siedzibę korporacyjną do Teksasu 1 grudnia, Musk nadal będzie musiał płacić podatki w Kalifornii od swoich zysków.

Pisaliśmy już tutaj, że Elon Musk sprzedaje akcje Tesli z dziwnych powodów i w bardzo dziwny sposób. Od początku listopada Musk wykonał prawie 11 milionów opcji na akcje kierownictwa, które miały wygasnąć w 2022 roku. Sprzedał około 4,7 mln tych nowo nabytych akcji, aby zapłacić podatki. Zyski z opcji menedżerskich - różnica między ceną nagrody a ceną akcji w momencie sprzedaży - są opodatkowane jako zwykły dochód. Opcje Muska pozwalają mu na zakup akcji Tesli po 6,24 USD za akcję. Jego średnia cena sprzedaży wynosiła około 1 085 USD.
 

TESLA-AKCJE

Zobacz także: Tesla jest już warta więcej niż Facebook. Jaka jest realna wycena spółki króla memów Elona Muska

„Wiele osób zakłada, że pan Musk, teraz, gdy stał się rezydentem Teksasu, nie będzie opodatkowany w Kalifornii od dochodu, który uzyskał z realizacji opcji na akcje. W rzeczywistości tak nie jest", powiedział ekspert ds. księgowości Robert Willens w wywiadzie dla Barronsa.

„Opodatkowana jest ta część dochodu z opcji na akcje, które zostały uznane za uzyskane w Kalifornii”. Oprócz zakupów związanych z opcjami, Musk sprzedał 4,8 mln akcji, które już posiadał. W sumie w ciągu ostatnich kilku tygodni Musk sprzedał około 9,5 miliona akcji o wartości 10,2 miliarda dolarów.

Akcje Tesli spadły o ponad 15% w ciągu tygodnia po ankiecie, tracąc prawie 200 mld USD kapitalizacji rynkowej. Akcje ustabilizowały się, a inwestorzy przyzwyczaili się do sprzedaży Musk ujawnianych na formularzu 4s składanym w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Musk posiadał około 170 milionów akcji, nie licząc nabytych opcji na akcje, w momencie przeprowadzania ankiety. Jeśli jego ostatecznym celem jest sprzedaż około 17 milionów akcji, to Musk ma jeszcze 7,5 miliona akcji do sprzedania. Około 6,5 miliona może pochodzić z dodatkowej realizacji opcji na akcje kierownictwa.

CNBC opublikował raport odnośnie sprzedaży akcji przez kluczowe osoby związane ze spółkami, tzw. insiderzy. Według szacunków, do tej pory sprzedali w tym roku akcje o wartości 69 mld USD. Eksperci oceniają, że jest to bezpośrednio związane z atrakcyjnymi cenami akcji na giełdzie.
 

musk-bezos-walmart

Zobacz także: Wielki Reset to teoria spiskowa, która zaczęła zyskiwać rozgłos rok temu. Co z niej zostało?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.