W akcje spółki Amazon w 2022 znowu będzie warto inwestować, twierdzą analitycy
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
28 gru 2021, 13:01

Akcje spółki Amazon w 2022 znowu mogą być na fali, twierdzą analitycy

Akcje Amazona po spektakularnym wzroście w czasie pandemii, w tym roku pozostają w tyle za całym rynkiem. Od stycznia do grudnia wzrosły około 4%, ale losy spółki mają szansę się zmienić w nadchodzącym roku, tłumaczą analitycy.

Jeszcze w 2020 roku, 5 największych spółek z amerykańskiej giełdy, czyli FAANG (nazwa od Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google) „wykręciło” 37% wyniku szerokiego rynku. Natomiast już w 2021 roku, ta sama grupa ma tylko 8% kontrybucji. Po ostatnich wynikach finansowych, Amazon przyznał, że wzrost sprzedaży online spowalnia ze względu na rozluźnienie restrykcji pandemicznych. Już wtedy opisywaliśmy, że spółka spodziewa się kilku kwartałów bez większych wzrostów. W grudniu szacuje się, że przychody wyniosą 142 mld USD, zysk operacyjny 7,7 mld USD, a zysk 12,14 USD na akcję.

Zobacz także: Akcje spółki Alibaba w 2021 roku spadły prawie 50% i wyglądają kusząco tanio - oceniają analitycy

Tradycyjne wskaźniki nie mają zastosowania dla Amazona

Analityk Brian White w swojej najnowszej nocie podtrzymuje rekomendację „kupuj” oraz cenę docelową na poziomie 4500 USD. „Po dobrych wynikach akcji w 2020 r., Amazon pozostaje w tyle za tegorocznym zdrowym rajdem rynkowym; uważamy jednak, że losy spółki mają szansę zmienić się w 2022 r." - napisał White. „Naszym zdaniem Amazon ma wyjątkową pozycję, aby wyjść z tego kryzysu jako jeden z największych beneficjentów przyspieszonej transformacji cyfrowej".

Flagowy biznes e-commerce Amazona cieszy się dużą uwagą, ale White jest szczególnie optymistycznie nastawiony do działalności Amazon Web Services. Wskazuje on na ekspansję poza główną chmurę publiczną do rozwiązań wspierających konfiguracje on-premises, internet rzeczy i inne projekty. Uważa, że ścieżka wzrostu akcji jest bardzo atrakcyjna, obejmująca e-commerce, AWS, media cyfrowe, reklamę, Alexę i inne. Kolejny krok Amazona to zamówienie 100 000 pojazdów dostawczych Rivian, co opisywaliśmy tutaj: Amazon składa zamówienia na pojazdy Rivian, a producent aut elektrycznych podbija serce Wall Street - otrzymał 8 rekomendacji kupuj.

„Co więcej, spółka zaczęła dostarczać bardziej atrakcyjne trendy zysków w ciągu ostatnich kilku lat" - napisał White. „Jednakże, ponieważ Amazon nadal agresywnie inwestuje w rozwój, aby rosnąć w szybkim tempie, rentowność firmy jest znacznie poniżej jej długoterminowego potencjału. Dlatego uważamy, że tradycyjne wskaźniki P/E nie mają zastosowania, podobnie jak inne wskaźniki zysku, dlatego wyceniamy akcje na podstawie wskaźnika wartości przedsiębiorstwa do przychodów."
 

AMAZON AKCJE


W artykule „Akcje Apple, Amazon, Alphabet, Meta Facebook – NIE są przewartościowane, twierdzi słynny inwestor Bill Miller”, Piotr Rosik przytacza opinię o spółce założyciela i prezesa firmy Miller Value Partners. „Gdy ludzie się mnie pytają o najlepszą inwestycję w moim życiu, to odpowiadam, że zakup akcji spółki Amazon w IPO, a najgorsze decyzje inwestycyjne to każda dotycząca sprzedaży posiadanych przeze mnie akcji Amazon”.

„Segment reklamowy Amazona również rośnie szybciej, niż rynek. Poza tym, w tym roku Amazon dostarczy tyle paczek, co UPS istniejący od 100 lat, oraz zakończy rok z większą powierzchnią magazynową, niż WalMart, który istnieje od 50 lat. Podsumowując, cash flow spółki Amazon, według mnie, w najbliższych latach dosłownie eksploduje, więc papier powinien zachowywać się lepiej, niż rynek” – stwierdził Miller.

Jak dalej wymienia Rosik, obecnie kapitalizacja spółki Amazon sięga 1,74 bln USD. Wskaźnik C/Z wynosi 66,9. Średnia cena docelowa z 51 rekomendacji to 4 107 USD (przy obecnej cenie waloru 3 421 USD), i generalnie analitycy zalecają „kupuj”.
 

AMAZON AKCJE D

Zobacz także: Apple wkrótce wejdzie w rynek VR, AR i go zdominuje, a to da nowe paliwo do wzrostu akcji - uważają analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.