Amazon zamawia pojazdy Rivian, a producent aut elektrycznych oktrzymuje 8 rekomendacji kupuj
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
06 gru 2021, 20:09

Amazon składa zamówienia na pojazdy Rivian, a producent aut elektrycznych podbija serce Wall Street - otrzymał 8 rekomendacji kupuj

Mija już 25 dni od debiutu Rivian co oznacza, że brokerzy z Wall Street zaangażowani w IPO mogą zacząć pokrywać analitycznie i wystawiać rekomendację dla spółki. 12 analityków opublikowało pierwsze rekomendacje. Ośmiu z nich ocenia akcje na „Kupuj”, czterech „Trzymaj”. Wall Street jest optymistycznie nastawiona do jego perspektyw i wierzy, że Rivian jest długoterminowym zwycięzcą EV.

Rekomendacje dla Rivian mogą martwić Teslę

Sytuacja na rynku samochodów elektrycznych zmienia się dynamicznie jak na krypto. W sierpniu, Goldman Sachs do swoich rekomendacji „Kupuj” dodał Li Auto. Koniec września był piekłem dla chińskich producentów samochodów elektrycznych, Evergrande ciągnął za sobą cały rynek. W tym samym czasie Cathie Wood w trakcie Morgnigstar Investor Conference widziała akcje Tesli na poziomie 3000 USD, a Michael Burry stał aktywnie po niedźwiedziej stronie Tesli, która miała za sobą już ponad +100% wzrost.

Od kilku tygodni Tesla jest warta więcej niż Facebook czy Berkshire Hathaway. W pierwszej części listopada kurs Rivian, producenta elektrycznych aut terenowych, rósł jak na drożdżach po przprowadzonym IPO.
 

Zobacz także: Koniec hossy na giełdzie czy jedynie korekta? Jak inwestować na rynku akcji w grudniu 2021

Pierwsza rekomendacja „Kupuj” dla Riviana jest od analityka Wedbusha, Dana Ivesa, znanego czytelnikom Strefy z pokrycia analitycznego Tesli. Ekspert rynku EV wskazuję na cenę docelową dla Riviana na 130 USD. Ives nazywa spółkę Rivian „liderem w dziedzinie pojazdów elektrycznych", dodając, że firma „chce strategicznie wejść na niewykorzystany rynek, ponieważ pojazdy typu SUV i pickup praktycznie nie istnieją na rynku pojazdów elektrycznych". Ciężarówki i SUV-y są bardzo popularne w USA, stanowiąc zazwyczaj ponad 60% całkowitej sprzedaży pojazdów osobowych. Mocno na jego rekomendacje wpływa zamówienie Amazona na 100 000 pojazdów dostawczych. Ives prognozuje 3,6 mld USD sprzedaży z około 45 tys. dostaw pojazdów w 2022 r. i 8,4 mld USD sprzedaży z około 105 tys. dostaw w 2023 r. W żadnym z tych lat spółka nie powinna wygenerować zysku.

RIVIAN-AKCJE

Cena docelowa Ivesa sugeruje, że akcje Rivian powinny być wyceniane na około 15-krotność szacowanej sprzedaży w 2023 roku. Akcje Tesli, lidera rynku pojazdów elektrycznych, wyceniane są na około 11-krotność szacowanej sprzedaży w 2023 roku.

Analityk Wedbush rekomenduje „Kupuj” również dla Tesli z ceną docelową 1400 USD oraz GM z ceną docelową 85 USD. Obecne rekomendacje wynikają z przekonania Ivesa, że w najbliższych latach, EV staną się absolutnie dominującą formą transportu osobistego.

Wskaźnik byczego sentymentu wśród ankietowanych analityków wynosi 67% dla Rivian. Średni wskaźnik kupna dla akcji z indeksu S&P 500 wynosi około 55%. Co więcej, wskaźnik kupna dla Tesli wynosi tylko 48%. Wall Street przedkłada akcje Rivian nad akcje lidera EV.

Analityk J.P. Morgan Ryan Brinkman jest jednym z analityków, którzy preferują Rivian. Brinkman ocenia akcje Rivian na „Trzymaj". Jego cena docelowa wynosi 104 USD. Nie jest to bardzo bycza ocena, ale jego cena docelowa wycenia akcje Rivian na około 100 mld USD. Brinkman natomiast ocenia akcje Tesli na „Sprzedaj” i ma dla nich cenę docelową 250 USD. Cena docelowa akcji Tesli według Brinkmana sugeruje, że akcje Tesli są warte około 250 mld USD. To dwa i pół raza więcej niż Rivian, ale Tesla jest rentowna i oczekuje się, że w 2022 roku wygeneruje około 70 mld USD sprzedaży. Rivian ma wygenerować mniej niż 4 mld USD sprzedaży w 2022 roku. Mimo to, Brinkman przewiduje, że sprzedaż Rivian osiągnie 55 mld USD do 2030 roku. Niewątpliwie Rivian już od początku jest nastawiony na zdetronizowanie konkurencji jak Tesla, Ford i GM w segmencie elektrycznych półciężarówek, podkreśla analityk.

AMAZON-AKCJE

Zobacz także: Koniec hossy na giełdzie czy jedynie korekta? Jak inwestować na rynku akcji w grudniu 2021

Wall Street wierzy w Rivian

Jedna z najnowszych rekomendacji „Kupuj” pochodzi od Georga Gianarikasa z banku inwestycyjnego Baird. W swoim raporcie odnosi się zarówna do prezesa Rivian, R.J Scaringe, który w swoich okularach przypomina bardziej spokojnego reportera oraz Elona Muska pozujące na Tony`ego Starka z Iron Mana. Według analityka, Rivian ma szansę rzucić formalne wyzwanie dominacji Tesli na rynku. „Firma przyjęła obiecującą strategie, która chce integrować oraz wzmacniać bilans przez partnerstwo z Amazonem”. Co więcej, Amazon zamówił już 100 000 elektrycznych samochodów dostawczych.

Baird jest również byczo nastawiony do akcji Tesli, oceniając akcje na „Kupuj”. Cena docelowa dla Tesli wynosi 888 USD za akcję.

GM-AKCJE

Zobacz także: China Evergrande blisko upadłości, kurs chińskiego dewelopera znalazł się najniżej w historii

Cena docelowa Gianarikasa jest drugą co do wysokości na Wall Street. Analityk RBC Joseph Spak, który rekomenduje akcje Rivian na „Kupuj, ma najwyższą cenę docelową, na poziomie 165 USD uzasadniając w raporcie: „Rivian posiada pojazdy, które są odpowiedzią na potrzeby rynku w kluczowym segmencie samochodów ciężarowych, które będą dynamizowały wzrost dochodów do końca dekady”.

Spak przewiduje 3,4 mld USD w 2022 roku dochodów ze sprzedaży dla Rivian. Jego prognoza sprzedaży na 2030 r. wynosi 86 mld USD. I podczas gdy rekomenduje Rivian jako „Kupuj”, Spak ocenia akcje Tesli na „Trzymaj”, choć podniósł swoją cenę docelową dla Tesli do 950 USD za akcję z 800 USD w poniedziałek.

Natomiast analityk z Morgan Stanley, Adam Jonas, akcje Riviana oraz Tesli rekomenduje na „Kupuj”. Jonas widzi akcję Tesli z ceną docelową na poziomie 1200 USD, a akcje Rivian z ceną 147 USD.

W ciągu najbliższych dni będzie pojawiać się coraz więcej analityków pokrywających Rivian. Po wstępnym przejrzeniu pierwszych rekomendacji pogląd Wall Street jest jasny: eksperci pokładają duże nadzieję w nowej spółce EV. Średnia cena docelowa dla analityków wynosi obecnie około 132 USD za akcję, czyli około 25% powyżej poziomu zamknięcia akcji w piątek.

FORD-AKCJE

Zobacz także: Tesla wypuściła na rynek nowy pojazd elektryczny. To „Cyberquad" dla dzieci

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.