Akcje memestock na początku 2021 były hitem, ale zainteresowanie i entuzjazm inwestorów już opadło
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
31 gru 2021, 08:13

Akcje memestock na początku 2021 były hitem, ale zainteresowanie i entuzjazm inwestorów już opadł

Forum WallStreetBets na portalu Reddit odpowiada za wielkie pompy na akcjach takich spółek, jak GameStop czy AMC Entertainment, początkiem roku 2021. Wyceny niektórych spółek odrywały się od fundamentów i tradycyjnej wyceny. Akcje były szumne medialnie i polegały na wykończeniu funduszy inwestycyjnych, które przelewarowały krótkie pozycje. Wydaje mi się, że forum WallStreetBets udało się to, co się nie udało ruchowi Occupy Wall Street, komentował Jamie Rogozinski.

Wraz z upływem czasu spółki już nie porywają tłumów i ekonomicznych buntowników. Trudno jest również utrzymać impet bez bardziej fundamentalnych zmian w spółkach.

Odbicie akcji GameStop i AMC. Meme-traderzy kupują spadki

Entuzjaści akcji memestock w tym tygodniu postanowili kupować w dołku. Na akcjach GameStop (GME) i AMC Entertainment Holdings (AMC) wzrósł wolumen po tygodniach marazmu i słabych wyników o których pisaliśmy tutaj: „Koniec mody na meme stock?! Ulubiona spółka Wallstreetbets, czyli GameStop, rozczarowała wynikami".

Wygląda na to, że wśród inwestorów detalicznych pojawił się impuls do kupna akcji. Fidelity publikuje listę najpopularniejszych akcji, którymi obracają samodzielnie zarządzający inwestorzy na swojej platformie, a AMC i GameStop znalazły się na trzecim i szóstym miejscu. W przypadku obu spółek, kupno znacznie przewyższało sprzedaż, przy czym AMC wykazuje dwa razy więcej kupna niż sprzedaży, a GameStop siedem razy więcej.
 

GAMESTOP-AKCJE


„GameStop nie umarł”, pojawiają się posty na subreddicie WallStreetBets. GameStop spadł o 44% od 22 listopada, ale od początku roku wzrósł o 626%. AMC również spadło o 44% w tym samym okresie i jest o 996% wyżej w 2021 roku. Słabe wyniki spółki nie są zachęcające. Jak zauważył Matt Kohrs, znany byk AMC, który codziennie aktualizuje rynkowe sytuacje, zauważa, że więksi inwestorzy „wycofują się” z akcji „wysokiego ryzyka”, biorąc pod uwagę stan całego rynku, rekordową inflację, okres świąteczny i przyszłe decyzje amerykańskiego banku centralnego, uzasadnia. W tym tygodniu wzrósł średni dzienny wolumen z 2,4 mln akcji do 2,8 mln akcji.

Według Vanda Research inwestorzy detaliczni zainwestowali w ostatnim tygodniu 32,5 mln USD w AMC i 4,2 mln USD w GameStop.

Podcast o memestock: Wallstreetbets i meme stock - o Gamestop, AMC, Blackberry czyli nowej klasie aktywów - Podcast 21% rocznie jak inwestować
 

AMC-AKCJE

Steve Sosnick, główny strateg w Interactive Brokers Group (IBKR), uważa, że optymalizacja strat podatkowych może również powodować spadek cen akcji. Osoby, które kupiły akcje przed styczniem, siedzą na ogromnych zyskach, ale ci, którzy dołączyli do szaleństwa później, mogą być na minusie. W roku, w którym większość akcji poszybowała w górę, inwestorzy mogą wykorzystywać straty na spółkach memowych, aby zrównoważyć inne zyski w celach podatkowych.

„Entuzjazm na taką skalę, jaką widzieliśmy na początku tego roku podczas rozkwitu meme stocks, jest niezwykle trudny do utrzymania" - napisał Sosnick „Znajdujemy się więc w sytuacji, w której istnieje niewiele katalizatorów, które mogłyby wesprzeć ich wyceny, a co dopiero pchnąć je wyżej".

Zobacz także: Tesla po raz pierwszy w historii wyceniona przez analityka na 1,6 biliona USD i to mimo że traci udział w chińskim rynku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost