Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Prognozy dla giełdy w USA na 2022 rok - oto gdzie widzą za rok indeks S&P500 banki inwestycyjne i analitycy

Udostępnij

Indeks S&P500 zakończył rok wzrostem o 27% w czasie gdy konsensus wynosił 8%. Kombinacja kilku czynników jak niechęć do szczepienia, nowe mutacje wirusa i kilka innych wydarzeń sprawia, że pandemia wciąż jest z nami. Giełda w USA zaczyna rok z rekordową liczbą zachorowań i niewiele wskazuje na to, że Omicron wkrótce ustąpi. Dla inwestorów był to rok o wysokiej zmienności. Akcje rosły, obligacje spadały, Bitcoin szalał – zarówno w górę i dół, a na horyzoncie pojawiła się nowa hossa na NFT. Gdzie zawędruje indeks S&P500 w 2022 rok? Oto zebrane przez nas prognozy.

Amerykańska gospodarka wciąż będzie silna

„Ci którzy inwestują według kryształowej kuli, na końcu jedzą szkło”, mówi stary giełdowy klasyk na Wall Street. Prognozy analityków na ubiegły rok były równo podzielone między tymi katastrofalnymi, a byczymi.

Jak możemy wyczytać z raportów Citigroup, są powody, by sądzić, że akcje, amerykańskie indeksy mogą dalej iść w górę, biorąc pod uwagę perspektywy zysków spółek. Analitycy banku sądzą, że S&P 500 może wzrosnąć do 5100 do końca roku, w porównaniu do ich wcześniejszej prognozy na poziomie 4900 - prognoza, która oznacza wzrost o ponad 6% od ostatniego poziomu indeksu. Bardziej optymistyczny pogląd został „wywołany przez rajd indeksu w ostatnich dwóch miesiącach 2021 r." - napisał Scott Chronert, szef działu badań nad ETF-ami w Citigroup.

Protokół z ostatniego posiedzenia komitetu ustalającego stopy procentowe Rezerwy Federalnej załamał rynek, zwiększając oczekiwania co do agresywnej polityki monetarnej w celu walki z inflacją. Wiele osób przypisywało ostatnie wzrosty tzw. rajdowi Świętego Mikołaja, czyli wzrostowi cen akcji na koniec roku, który następuje, gdy ludzie zasilają swoje konta emerytalne, a firmy dopasowują składki pracowników, przelewając środki na rynek.

Jednak optymizm dotyczący wyników spółek mógł również odegrać rolę w pchnięciu cen akcji w górę. „Dane wejściowe związane z zyskami uzasadniają nowy cel" - powiedział Chronert. „Wyniki za czwarty kwartał powinny wspierać ostatnie działania rynku. Mocny czwarty kwartał powinien wesprzeć prognozy na 2022 rok”.

Zobacz także: Tesla miażdży rekordowymi dostawami oczekiwania Wall Street

Analitycy oczekują, że łączny zysk na akcję spółek z indeksu S&P 500 wzrośnie o nieco ponad 9% w 2022 roku, według FactSet. Podczas gdy oczekiwania na te wyższe zyski już pobudziły akcje, analitycy mogą jeszcze podnieść swoje prognozy zysku na akcję. Akcje spółki Amazon w 2022 znowu mogą być na fali, twierdzą analitycy

Spółki wkrótce podadzą wyniki za czwarty kwartał. Jeśli zyski nadal będą wyższe od oczekiwań, tak jak to miało miejsce w trzecim kwartale, analitycy mogą podnieść prognozy na kolejny rok.

A już wkrótce mogą mieć więcej powodów do optymizmu. „Wydaje się, że problemy z łańcuchem dostaw zaczęły w grudniu ustępować, co oznacza, że koszty firm będą rosły wolniej. A wolniejszy wzrost kosztów oznacza większe zyski. Stopniowa poprawa sytuacji w łańcuchu dostaw może doprowadzić do pozytywnej korekty zysków w pierwszej połowie 2022 roku" - pisze Chronert.

Nawet rok 2023 wygląda obiecująco. Analitycy spodziewają się, że łączny EPS S&P 500 wzrośnie o kolejne 9% w 2023 roku, co ceny akcji będą odzwierciedlać do końca tego roku.

Jeśli to wszystko sprawia, że perspektywy rynku akcji wydają się bycze, weźmy głęboki oddech. Oczekuje się, że FED podniesie stopy procentowe kilkakrotnie w tym roku – co opisujemy w dalszej części artykułu - a jeśli zrobi to zbyt szybko, ucierpi na tym gospodarka i zyski.

Kwota, jaką inwestorzy są skłonni zapłacić za zyski - ceny akcji jako wielokrotność zysku na akcję - może spaść. A to dlatego, że wyższe stopy zmniejszają zdyskontowaną wartość bieżącą przyszłych zysków. Jeśli jednak FED będzie podnosił stopy na tyle stopniowo, by umożliwić kontynuację wzrostu gospodarczego, zyski będą rosły. A to zawsze jest pozytywny czynnik dla akcji.
 

S&P500 2022

S&P 500 - INTERWAŁ TYGODNIOWY

Zobacz także: 7 wydarzeń z 2021, które najmocniej wpłyną na to jak inwestować w 2022 – Przemysław Gerschmann - Podcast 21% rocznie

Covid-19 miał już dawno zniknąć, a przynajmniej taką mieliśmy nadzieję, gdy rozpoczynał się rok 2021

Amerykanom ciąży również rosnąca inflacja. Rezerwa Federalna obiecała przecież, że rosnące ceny będą „przejściowe", a tymczasem pod koniec roku indeks cen konsumpcyjnych rośnie w najszybszym tempie od 1982 roku i nawet Jerome Powell powiedział, że czas wycofać się z tego określenia.

Końcem ostatniego roku, prezes FED Jerome Powell ogłosił, że amerykański bank centralny przyspieszy ograniczanie wydatków na stymulację. To pierwsza wskazówka, że rok 2022 raczej nie będzie przypominał tego, który właśnie się kończy. Jastrzębi zwrot Fedu toruje drogę do podwyżki stóp procentowych - prawdopodobnie kilku - po raz pierwszy od 2018 roku. Tymczasem oczekuje się, że zyski przedsiębiorstw i wzrost gospodarczy w przyszłym roku spowolnią. Jedyna stała: pandemia.
 

giełda usa 2022 1

Zobacz także: 8 najważniejszych spółek na giełdzie w USA ma za sobą całkiem udany rok, co je czeka w 2022 roku?

Wszystko to składa się na prognozę mniejszych wzrostów na akcjach i zwiększonej zmienności we wszystkich klasach aktywów. Inwestorzy będą musieli skupić się w przyszłym roku na spółkach, które mają większą kontrolę nad swoim losem niezależnie od trendów makroekonomicznych. Kapitał musi szukać atrakcyjnego zabezpieczenia przed inflacją.

Recesja wywołana przez Covid w 2020 r. trwała oficjalnie tylko dwa miesiące, ale była jednym z najgłębszych zawałów gospodarczych w historii i większość analityków stwierdza, że odbicie będzie kontynuowane w 2022 roku. W czasie niesamowitych wzrostów akcji spółek jest jeszcze presja ze strony łańcucha dostaw, odbicia popytu oraz inflacji. Szybko rozprzestrzeniająca się odmiana Omicron koronawirusa może ograniczyć wydatki na podróże i wypoczynek, ale wzrost liczby zaszczepionych osób powinien pomóc społeczeństwu w przetrwaniu. „Wydatki na konsumpcje oraz inwestowanie nadal będą napędzać gospodarkę w 2022 roku, ale wrócimy do bardziej normalnego tempa wzrostu” – pisze ekonomista z Wall Street, Ed Yardeni, prezes Yardeni Reserach. Jego zdaniem produkt krajowy brutto USA wzrośnie o 3,3%. w 2022 r., co oznacza spadek w porównaniu z tegorocznym oczekiwanym tempem wzrostu o ponad 5%.

Kluczowa zmiana dla inwestorów to zredukowanie bodźców fiskalnych wprowadzanych przez banki centralne w pierwszym okresie wybuchu pandemii

Inflacja w USA wzrosła w listopadzie o 6,8% r/r. Większość ekonomistów spodziewa się, że inflacja pozostanie na wysokim poziomie w pierwszej połowie 2022 roku, a następnie osłabnie w miarę rozwiązywania problemów z łańcuchem dostaw. Konsensus zakłada jednak, że inflacja oscylować będzie wokół 3%, czyli znacznie powyżej celu 2% wyznaczonego przez Fed oraz przedziału 1,5%-2%, który obserwowano przez większą część dekady poprzedzającej pandemię Covida.
 

giełda usa 2022 2

Zobacz także: 4 powody dlaczego Tesla w 2022 roku wciąż może pozostać na fali, a jej akcje mogą dalej rosnąć

Główna ekonomistka Grant Thornton, Diane Swonk, obawia się, że inflacja może się jeszcze bardziej rozlać: „ Istnieje ryzyko, że inflacja może się utrwalić i wywołać spiralę płacowo-cenową”. W tym kontekście ciekawa jest jeszcze opinia Anety Markowskiej, głównej ekonomistki Jeffries: „Nie jest to inflacja, która zabija wzrost gospodarczy. To nie jest scenariusz stagflacyjny".

FED wciąż wstrzykuje bodźce do gospodarki, która prawie ich nie potrzebuje - twierdzą ekonomiści. Bazując na ostatnim komunikacie amerykańskiego banku centralnego, jego program skupu aktywów ma szansę zakończyć się w marcu. Mediana prognoz członków komitetu politycznego mówi o trzech podwyżkach stóp o ćwierć punktu procentowego w 2022 roku, a następnie o trzech kolejnych w 2023 roku. Rynek obligacji wycenia docelową stopę funduszy federalnych na 0,75%-1,00% do końca przyszłego roku, z obecnego poziomu 0%-0,25%. Nie jest to wysoki nominalny poziom stóp procentowych, a po uwzględnieniu inflacji pozostaną one ujemne. Jednak trzy podwyżki oznaczałyby znaczącą zmianę, która mogłaby być odczuwalna na rynkach finansowych i innych.

Mimo to, rzadko można zaobserwować taki rozdźwięk między sentymentem a rynkiem akcji. Od 1997 roku było 12 lat spadków sentymentu, przy czym S&P 500 kończył wyżej podczas siedmiu z nich. Spadek zaufania w tych latach był jednak zazwyczaj stosunkowo niewielki. Jedynym rokiem poprzedzającym rok 2020, w którym nastroje spadły dwucyfrowo, a rynek wzrósł, był rok 2007, w którym recesja już się rozpoczęła, ale S&P 500 wzrósł o 3%. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by nastroje spadały dwucyfrowo przez dwa lata z rzędu, a S&P 500 wzrastał dwucyfrowo w obu latach. To sugeruje, że być może istnieje coraz większy rozdźwięk między tym, co respondenci mówią, a tym, co robią.
 

giełda usa 2022 3

Zobacz także: Wycena Apple na giełdzie przekroczyła 3 biliony dolarów, akcje spółki stały się bezpieczną przystanią

Może i tak, ale inwestorzy również nie czują się zbyt dobrze na rynku akcji, pomimo - lub z powodu - trzech kolejnych lat dwucyfrowych wzrostów. Ostatnie badanie nastrojów Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych pokazuje, że odsetek byków pozostał poniżej 45% przez piąty tydzień z rzędu, mimo że S&P 500 notowany jest powyżej 50-dniowej średniej kroczącej - zauważa Jason Goepfert z Sundial Capital Research. W przeszłości, gdy taka sytuacja miała miejsce, S&P 500 zyskiwał średnio 4,6% w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

Ale tak jak pesymizm konsumentów niekoniecznie znajduje odzwierciedlenie w ich działaniach, tak inwestorzy wydają się kupować akcje pomimo ponurych prognoz - co powinno być dobrą wiadomością dla rynku. „Obecny niski optymizm, przy przeważnie zdrowym otoczeniu rynkowym, szczególnie o tej porze roku, sugeruje wyższe ceny" - podkreśla.

Zobacz także: Portfele Finax w 2021 roku dały nieźle zarobić. W minionym roku Robo-doradca rósł nad Wisłą jak na drożdżach

Udostępnij