8 najważniejszych spółek w USA ma za sobą udany rok. Jakie prognozy na 2022 roku
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
30 gru 2021, 09:46

8 najważniejszych spółek na giełdzie w USA ma za sobą całkiem udany rok, co je czeka w 2022 roku?

Spółki technologiczne mogą zanotować 2021 rok jako jeden z najlepszych i wszystko wskazuje na to, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy. Przyjrzyjmy się bliżej, perspektywom na 2022 rok, ośmiu spółkom technologicznym o wycenach przekraczających 500 mld USD.

Apple krok od wyceny 3 bln USD jako pierwsza spółka giełdowa w historii

Apple (ticker: AAPL) pozostaje najwyżej wycenianą spółką na świecie, z kapitalizacją rynkową niewiele mniejszą niż 3 bln USD. Od początku roku Apple zyskuje około 36%, osiągając lepsze wyniki od indeksu S&P 500 (27%) i Nasdaq Composite (23%).

Wyniki producenta sprzętu skoncentrowały się w czwartym kwartale – od końca października akcje wzrosły o 27%, podczas gdy S&P 500 odnotował skromniejszy wzrost o 11%. Wydaje się, że do tak silnego wzrostu przyczyniło się kilka czynników. Apple nadal odnotowuje silny wzrost sprzedaży iPhone'ów, komputerów Mac, iPadów, urządzeń i usług, a jednocześnie agresywnie odkupuje swoje akcje. A rok 2022 zapowiada się jako ważny rok dla nowych produktów, z rosnącym szumem w szczególności o potencjalnej premierze zestawu słuchawkowego dla aplikacji rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Tegoroczny rajd następuje po zyskach 82% w zeszłym roku i 89% w 2019 roku, co oznacza, że akcje wzrosły o 365% w ciągu ostatnich trzech lat. O ile nie nastąpi gwałtowne spowolnienie sprzedaży iPhone'a, ciąg powinien być kontynuowany w 2022 roku.
 

APPLE AKCJE

Najciekawsze artykuły nt. Apple: Apple wkrótce wejdzie w rynek VR, AR i go zdominuje, a to da nowe paliwo do wzrostu akcji - uważają analitycy / Akcje Apple, Amazon, Alphabet, Meta Facebook – NIE są przewartościowane, twierdzi słynny inwestor Bill Miller / Apple może być pierwszą spółką w historii, która osiągnie 3 biliony dolarów wyceny na giełdzie

Microsoft szturmem zdobywa rynek

Microsoft (MSFT) miał fantastyczny rok. Akcje od początku roku wzrosły 54%, a kapitalizacja rynkowa wynosi 2,56 bln USD. Największa na świecie firma produkująca oprogramowanie odnotowuje zdumiewający wzrost udziału rynkowego o 22% w ostatnim kwartale. U podstaw silnego wzrostu Microsoftu leży stały popyt na przetwarzanie w chmurze - działalność firmy w zakresie Azure wzrosła o 50% we wrześniu.

W międzyczasie Microsoft odnotowuje silny popyt na Office, Windows, Xbox i inne części swojej działalności. Biorąc pod uwagę, że w 2022 roku wydatki przedsiębiorstw prawdopodobnie wzrosną, nie ma powodów, aby sądzić, że imponujący wzrost Microsoftu zwolni w przyszłym roku.

Akcje Alphabet (GOOGL) wzrosły 68% w 2021 roku, pozostawiając swoją kapitalizację rynkową tuż przed 2 bln USD. Po prostu nie ma spowolnienia w popycie na reklamy online. Google uniknął ciosu zadanego przez firmę Apple, która postanowiła utrudnić śledzenie zachowań klienta na iPhone`ach. Ten ruch spowodował przesunięcie wydatków na reklamę do innych mediów społecznościowych jak YouTube, który notuje solidny wzrost, a algorytmy reklam biorą dane z wyszukiwań.

Jeśli nie pojawią się żadne nowe wyzwania regulacyjne, wydaje się prawdopodobne, że Alphabet będzie kontynuował silny wzrost w 2022 roku - konsensus szacuje wzrost na poziomie 17%.
 

MICROSOFT AKCJE

Najciekawsze artykuły nt. Microsoft: Oto akcje z USA które przez ostatnie 30 lat zyskały najwięcej - co je łączy i ile dokładnie dały zarobić? / Microsoft na nowych szczytach. Spółka Billa Gatesa może prześcignąć Apple pod względem kapitalizacji / Microsoft wyprzedza Apple pod względem wyceny giełdowej, bo producent iPhona i Amazon rozczarowują wynikami

Amazon rozczarował

Amazon.com (AMZN) jest raczej przegranych wśród spółek z megakapitałem. Roczny zysk wynosi zaledwie 5% pozostawiając akcje z wyceną 1,74 mld USD. To nie jest ulubiona pozycja w wielu portfelach inwestycyjnych. Wzrost głównej działalności e-commerce firmy spowolnił, ponieważ zmienia się obostrzeniowo-restrykcyjna rzeczywistość, więc ludzie wolą się zapuszczać do sklepów.

Inne elementy biznesu pozostają jednak silne, w tym chmura Amazon Web Services, logistyka i reklama. Inwestorzy wzięli również pod uwagę decyzję założyciela firmy Jeffa Bezosa o ustąpieniu ze stanowiska CEO, którego zastąpił były szef AWS Andy Jassy.

Amazon ma jeszcze jeden problem. Nowa przewodnicząca Federalnej Komisji Handlu Lina Khan ma długą historię jako krytyk Amazona. FTC nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie przejęcia przez firmę studia filmowego MGM, ani nie odpowiedziała na prośbę Amazona, aby Khan wycofała się ze wszystkich spraw związanych z Amazonem, biorąc pod uwagę jej wcześniejsze wypowiedzi na temat firmy. Mimo wszystko, po roku słabych wyników, akcje mogą być najbardziej atrakcyjnym z gigantów technologicznych na 2022 rok.
 

AMAZON AKCJE

Najciekawsze artykuły nt. Amazon: Akcje spółki Amazon w 2022 znowu mogą być na fali, twierdzą analitycy / Akcje spółki Alibaba w 2021 roku spadły prawie 50% i wyglądają kusząco tanio - oceniają analitycy / Amazon składa zamówienia na pojazdy Rivian, a producent aut elektrycznych podbija serce Wall Street - otrzymał 8 rekomendacji kupuj

Tesla od bankruta do bilionera

Tesla (TSLA) dołączyła do spółek z megakapitałem, gdzie kilka lat temu była na skraju bankructwa. Spółka w tym roku zaliczyła 57% wzrostu akcji z czego cały rajd skoncentrował się w drugiej połowie roku, a 16% od 21 grudnia. Elon Musk zaskoczył ostatnią falę sprzedaży akcji, a analitycy podnieśli zarówno swoje ceny docelowe jak i szacunki zysków dla lidera branży pojazdów elektrycznych. Analityk Wedbush Dan Ives, który ma 1400 USD ceny docelowej na akcje - potencjalny zysk ponad 30% - uważa, że kluczem może być popyt w Chinach.
 

TESLA AKCJE

Najciekawsze artykuły nt. Tesla: 4 powody dlaczego Tesla w 2022 roku wciąż może pozostać na fali, a jej akcje mogą dalej rosnąć / Tesla wypuściła na rynek nowy pojazd elektryczny. To „Cyberquad" dla dzieci / Tesla po raz pierwszy w historii wyceniona przez analityka na 1,6 biliona USD i to mimo że traci udział w chińskim rynku / Tesla jest dla ciebie za droga? Oto 3 "tanie" spółki, które produkują samochody elektryczne / Elon Musk człowiekiem roku 2021 według TIME. Gdy Bezos nim został rok później pękła bańka internetowa

Facebook słabiutko, może Metaverse zaskoczy pozytywnie

Platforma Meta (FB), a wcześniej Facebook nie miał łatwego roku. Akcje wzrosły w tym roku 22% podnosząc kapitalizację rynkową do 967 mld USD. Mimo wszystko to imponujący wynik po serii fatalnych zdarzeń jak wyciek wewnętrznych dokumentów, zeznania Frances Haugen w Kongresie, awaria serwerów. Oprócz tego rośnie presja regulacyjna, gdzie amerykańska administracja chce udowodnić Zuckerbergowi, że jest monopolistą, kiedy ten twierdzi, że internet jest zbyt duży, aby to było prawdą. Do tego Facebook ma ograniczoną możliwość śledzenia aktywności użytkowników Apple.

Facebook zmienia nazwę na Metaverse oraz rozpoczyna inwestycję w wysokości 10 mld USD w odważne wyzwanie, czyli zbudowanie cyfrowej wieloformatowej rzeczywistości. Mimo to, akcje Facebooka są stosunkowo skromnie wyceniane w porównaniu z innymi spółkami Big Tech, co sprawia, że są ciekawą opcją.
 

METAVERSE AKCJE

Najciekawsze artykuły nt. Facebook / Metaverse: Metaverse to wielka okazja inwestycyjna. Na jakie akcje postawić, aby zarobić na rozwoju wirtualnej rzeczywistości? / Spółki FAANG mają coraz mniejszy wpływ na Wall Street, a to może być dobry sygnał dla inwestorów / ARK Innovation ETF przeżywa ciężkie chwile, Cathie Wood się nie przejmuje i wierzy w spółki technologiczne

Nvidia już nie tylko dla graczy

Akcje Nvidii (NVDA) miały fantastyczną passę, rosnąć 132% od początku roku, co zwiększyło wycenę spółki do 750 mld USD. Kiedyś postrzegana głównie jako dostawca kart graficznych używanych przez graczy, Nvidia jest obecnie kluczowym dostawcą komponentów dla firm zajmujących się przetwarzaniem w chmurze - i gra na prawie każdy kluczowy trend w świecie półprzewodników, w tym wydobywanie kryptowalut, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, pojazdy elektryczne i autonomiczne. Przychody w ostatnim kwartale wzrosły o 50%. Jednym zastrzeżeniem dotyczącym akcji Nvidii jest to, że akcje są wyceniane na 28-krotność szacowanych przychodów w bieżącym roku.
 

NVIDIA AKCJE

Najciekawsze artykuły nt. Nvidia: Zakaz wydobywania kryptowalut uderzy w akcje Nvidii, bo spadnie popyt na karty graficzne / Przychody Nvidia mocno wzrosły. Producent kart graficznych notuje duże wzrosty sprzedaży w obszarze gier i kryptowalut

Konflikt z Chinami jako ryzyko

Jest jeszcze Taiwan Semiconductor (TSM), który pomimo ogromnego globalnego apetytu na chipy, jakimś trafem nie załapał się na ten rajd, notując wzrost o zaledwie 12% w skali roku. Największy na świecie producent układów scalonych, o kapitalizacji rynkowej 635 mld USD, buduje nowe zakłady, starając się nadążyć za popytem, podczas gdy inni gracze, tacy jak Samsung Electronics i GlobalFoundries robią to samo, a Intel (INTC) również wkracza na rynek. Akcje natomiast mają problem geopolityczny: rośnie napięcie między Tajwanem i Chinami kontynentalnymi. Każdy ruch militarny Chin przeciwko Tajwanowi może zakłócić działalność producenta chipów - czynnik ryzyka nie tylko dla Taiwan Semi, ale dla całego sektora technologicznego.
 

TAIWAN SEMICONDUCTOR AKCJE

Zobacz także: Przed DeFi jest wielka przyszłość, warto inwestować w ten sektor, który rozwinie się niewyobrażalnie – radzi Matt Huang z Paradigm

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.