Kolejne fatalne dane o amerykańskiej inflacji. Cios dla Bidena. Powell musi to powstrzymać
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
12 sty 2022, 19:20

Kolejne fatalne dane o amerykańskiej inflacji. Cios dla Bidena. Powell musi to powstrzymać

Inflacja w USA wynosi już 7%. Taki wynik to cios dla administracji Joe Bidena. Jerome Powell, prezes FEDu, we wtorek na Kapitolu zeznał, że spodziewa się, iż presja inflacyjna utrzyma się do połowy tego roku i przyrzekł, że użyje narzędzi banku centralnego – przede wszystkim podniesienia stóp procentowych – aby powstrzymać wzrost cen. FED przestał nazywać inflację „przejściową”.

Podwyżka stóp procentowych w USA prawdopodobnie już w marcu

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 0,5% w grudniu, a wskaźnik roczny wzrósł do 7%, poinformował Departament Pracy w środę. Dane pokazują wzrost z 6,8% w listopadzie i są zgodne z oczekiwaniami konsensusu, sygnalizując, że trwające problemy z łańcuchem dostaw, rosnący popyt konsumencki i niedobory siły roboczej mogą utrzymać ceny na wysokim poziomie przez najbliższe miesiące.

Ceny konsumpcyjne wzrosły do poziomu najwyższego od czterech dekad w drugim miesiącu z rzędu w grudniu, zwiększając presję na Rezerwę Federalną. Amerykański bank centralny musi szybko działać, aby powstrzymać wzrost cen. To już siódmy miesiąc z rzędu, gdzie inflacja utrzymuje się powyżej 5%.

inflacja usa grudzien 2022 1

Dane Departamentu Pracy

Zobacz także: Prognozy dla rynku nieruchomości na 2022 rok – czego oczekują prezesi i eksperci największych firm deweloperskich w Polsce

Dane wpłyną na oczekiwania względem banku centralnego, który wcześniej i szybciej niż początkowo oczekiwano, może podnieść stopy procentowe. Choć Powell nie podał wskazówek co do terminu pierwszej podwyżki stóp, niektórzy z jego środowiska już sugerowali, że w grę wchodzi podwyżka w marcu. To zrównałoby podwyżkę stóp z końcem programu stymulacyjnego skupu aktywów FEDu, który również ma się zakończyć za dwa miesiące.

Największym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu inflacji to wzrost czynszów i cen samochodów używanych o 0,4% i 3,5% w porównaniu z listopadem. Wielu ekonomistów oczekuje, że ceny wynajmu mieszkań będą nadal utrzymywać inflację na wysokim poziomie przez wiele miesięcy, częściowo dlatego, że czynsz może rosnąć z 12- do 18-miesięcznym opóźnieniem w stosunku do cen domów. Czynsz również stanowi ogromną część indeksu cen konsumpcyjnych, a dane z sektora prywatnego pokazują, że koszty czynszu zaczęły rosnąć bardziej niż jest to obecnie odzwierciedlone w liczbach CPI.

Koszty wyposażenia domu, odzieży, nowych samochodów i opieki medycznej również wzrosły w ciągu miesiąca, przyczyniając się do miesięcznego wzrostu. Ceny żywności ponownie wzrosły w grudniu, choć wolniej niż w ostatnich miesiącach, jak wynika z danych.

inflacja usa grudzien 2022 2

Dane Departamentu Pracy

Zobacz także: W które sektory i branże giełdowe warto inwestować w 2022 roku

Co ciekawe w porównaniu do sytuacji w Polsce, koszty energii spadły w grudniu po miesiącach wzrostów, spadając o 0,4% w wyniku spadku cen benzyny i gazu ziemnego. Indeks energetyczny nadal wzrósł o 29% w ciągu ostatniego roku, ceny gazu wzrosły o 49%.

Główny strateg w Principal Global Investors, uważa, że 7% inflacji to górna granica bólu. „Przewodniczący Powell uważa, że nie ma potrzeby spieszyć się z powrotem do neutralności, ale dzisiejsza liczba zwiększy presję na FED, aby zacieśnianie polityki monetarnej ruszyło z bloku startowego”.

Grudniowy raport pokazał pewne umiarkowanie w miesięcznym tempie wzrostu cen, z tempem 0,5% oznaczającym spowolnienie w stosunku do listopadowego tempa 0,8%. Jednak grudniowy wskaźnik nieznacznie wyprzedził oczekiwania konsensusu, który przewidywał wzrost o 0,4% w tym miesiącu.

Mniej zmienny, bazowy wskaźnik CPI, który nie uwzględnia sektora żywności i energii, wzrósł o 0,6% w ciągu miesiąca, nieznacznie wyprzedzając zarówno oczekiwania, jak i listopadowe tempo 0,5%. To oznacza szósty raz w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, kiedy wskaźnik wzrósł o co najmniej 0,5%, jak podał Departament Pracy.

Bazowy wskaźnik CPI wzrósł o 5,5% w ciągu roku, co jest najwyższym rocznym wzrostem od początku 1991 roku.

inflacja usa grudzien 2022 3

Dane Departamentu Pracy

Głównym pytaniem dla inwestorów i decydentów jest to, czy i kiedy inflacja zbliża się do swojego szczytu. Większość ekonomistów spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy główny wskaźnik roczny będzie się zmniejszał, częściowo z powodu znacznego wzrostu cen na wiosnę ubiegłego roku. Jednak zakłócenia spowodowane przez wariant Omicron i jego wpływ zarówno na łańcuchy dostaw, jak i wydatki konsumentów, wciąż się utrzymują i mogą jeszcze bardziej przedłużyć presję inflacyjną.

Grudniowa stopa 7% „prawdopodobnie nie jest jeszcze szczytem, który naszym zdaniem wyniesie około 7,2% w styczniu i lutym", napisał Ian Shepherdson, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics, w nocie do klientów. „Ale seria dużych wzrostów już się skończyła i w marcu zacznie spadać. Do września spodziewamy się 4,5%".

Szczególnie niepokojące dla Powella jest to, że grudniowy raport pokazuje presję cenową pojawiającą się w różnych kategoriach, sygnalizując, że inflacja rozszerza się poza kilka sektorów dotkniętych pandemią. „To, co mamy teraz, to niedopasowanie między popytem a podażą. Mamy bardzo silny popyt w obszarach, w których podaż jest ograniczona" - powiedział Powell.

Zobacz także: Bitcoin już tak nie dominuje, Ethereum rośnie w siłę, a DeFi i NFT szybko się rozwija - podsumowanie roku 2021 na rynku kryptowalut

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost