George Soros inwestuje w akcje Rivian. Kurs producenta samochodów elektrycznych spadły od szczytu już 60%
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
15 lut 2022, 09:01

George Soros inwestuje w akcje Rivian. Kurs producenta samochodów elektrycznych spadł od szczytu już 60%

Rodzinne biuro inwestycyjne George`a Sorosa, Soros Fund Management, ujawniło swój udział w największym IPO 2021 roku - Rivian Automotive.

Rivian najpierw podbił serca Wall Street, a teraz ubija dno

IPO Riviana to był absolutny - nie tylko medialny - hit zeszłego roku. Akcje bohatera jednego z największych IPO w 2021 roku spadły od początku roku prawie -40%. Od ostatniego maksimum na poziomie prawie 180 USD za akcję spadły o około 66%. Produkcja Riviana w IV kwartale była nieco niższa niż oczekiwano, co pogorszyło nastroje inwestorów na początku roku. W pierwszym miesiącu notowań spółka dostała osiem rekomendacji „kupuj". Od poniedziałku akcje rosną jednak 12%.

RIVIAN SOROS AKCJE

Zobacz także: Sytuacja akcji spółek producentów EV jest zmienna, jak w przypadku kryptowalut. Rivian zwiększa produkcję, ale analitycy obniżają cenę docelową

W kwartalnym raporcie inwestycyjnym Soros Fund Management złożonym w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wymieniony jest nowy pakiet akcji. Soros, według stanu na koniec czwartego kwartału, posiada około 20 mln akcji, czyli około 2% Rivian. 

Wartość udziałów wynosi około 2,1 mld USD na koniec grudnia, czyli w okresie objętym raportem. Rosnące stopy procentowe i wyższa niż oczekiwano inflacja osłabiły gotowość inwestorów do posiadania bardziej spekulacyjnych akcji. Rivian nie odnotowuje jeszcze znaczących obrotów. Firma dopiero zwiększa produkcję w nowej fabryce w Illinois. Wall Street oczekuje, że Rivian dostarczy około 40 000 pojazdów elektrycznych w 2022 roku.

Akcjom przydałby się impuls. Udział Sorosa nie jest jednak katalizatorem, którego potrzebują, z powodu dwóch czynników.

Po pierwsze, Soros został wymieniony w dokumentach Rivian jako zainteresowany inwestor podczas pierwszej oferty publicznej producenta samochodów w listopadzie. To złożenie jest w zasadzie potwierdzeniem, że Soros kupił udział w transakcji. Co więcej, Soros Fund Management również lubi pojazdy elektryczne. Rivian nie jest jedynym producentem EV. Fundusz posiada udziały w startupie Fisker (FSR) i producencie autobusów elektrycznych Proterra (PTRA), firmie Wallbox (WBX), firmie MP Materials (MP) produkującej magnesy do silników elektrycznych i dostawcy technologii akumulatorów Solid Power (SLDP).

Fundusz stawia wszystko na przyszłość pojazdów elektrycznych. Jest też trochę miejsca dla tradycyjnych producentów samochodów. Soros Fund Management posiada udziały w General Motors (GM).

Zobacz także: Akcje NIO, XPeng i Li Auto to tańsze alternatywy dla akcji Tesli. Sypią się rekomendacje kupna dla spółek produkujących auta elektryczne

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.