Tesla pokaże dane o produkcji aut z których dowiemy się jak mocno kryzys w Chinach wpłynie na spółkę Elona Muska
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
01 lip 2022, 18:51

Tesla pokaże dane o produkcji aut z których dowiemy się jak mocno kryzys w Chinach wpłynie na spółkę Elona Muska

Początkiem lipca Tesla opublikuje wyniki produkcji samochodów, które są idealnym wskaźnikiem stanu spółki lidera branży motoryzacyjnej.

Tesla wyprodukowała i dostarczyła rekordowo około 310 000 pojazdów w pierwszym kwartale 2022 roku, czyli kontynuuje serię ośmiu rekordowych kwartałów z rzędu. Teraz Wall Street studzi emocje, choć na początku wierzono w kolejne rekordy.

Obecnie trudno przewidzieć dokładnie te liczby, ponieważ pandemiczne lockdowny w Chinach wpływają na zmienność w produkcji. Tesla jest dobrze zabezpieczona i wygrywa z inflacją przez duże zamówienia materiałów z wyprzedzeniem po cenach spot. Od końca marca chińska branża działa na zmniejszonych obrotach i walczy z niedoborami komponentów oraz części.

Zobacz także: Elon Musk zaczął mówić o bankructwie Tesli, narzeka na boty na Twitterze

Cięcia nie są zaskoczeniem dla Wall Street

Codziennie analitycy obniżają swoje oczekiwania dotyczące produkcji, ale nie wszyscy co powoduje dużą rozbieżność w konsensusie, więc trudno zaufać przewidywaniom.

We wtorek analityk Deutsche Bank Emmanuel Rosner obniżył swoje szacunki dotyczące produkcji i dostaw w drugim kwartale z 310 000 sztuk do 245 000 sztuk. Obniżenie prognozy przez Rosnera nastąpiło po podobnych cięciach, które miały miejsce niedawno ze strony analityka Morgan Stanley Adama Jonasa, analityka Credit Suisse Dana Levy'ego oraz analityka Mizuho Vijaya Rakesha.

Tesla wyprodukowała rekordowo około 310 000 pojazdów w pierwszym kwartale 2022 roku. Na początku drugiego kwartału Wall Street wierzyła, że nadchodzi kolejny rekord. Szacunki dla tego okresu zaczęły się od około 350 000 sztuk, ale to było przed problemami Chin z Covid-19.

Konsensus spadł teraz do około 270 000 pojazdów, według FactSet . Ale ten konsensus nadal obejmuje szacunki tak wysokie, jak 323 000 sztuk, więc dane nie są jeszcze odświeżone.

KONSENSUS TESLA

Zobacz także: Bitcoinowy problem Tesli. Przez kryptowaluty, producent aut elektrycznych, może odnotować solidne straty

Nowsze szacunki. Rosner obniżył szacunki do przedziału 240k/250k. Mniej więcej rozkłada się to na 130k sztuk wyprodukowanych w Kalifornii, około 90k w Chinach oraz garstka nowych pojazdów wyprodukowanych w Teksasie oraz Niemczech. Fabryka w Berlinie została oficjalnie otwarta pod koniec pierwszego kwartału, a fabryka w Teksasie została otwarta na początku kwietnia.

Dla lepszego odniesienia warto podać, że fabryka w Szanghaju dostarczyła w pierwszym kwartale 2022 roku około 182 000 pojazdów.

Zobacz także: Kryzys gospodarczy ma też dobre strony uważa Elon Musk i w pewnym sensie ma rację

Akcje Tesli mają większą zmienność niż cały rynek

TESLA AKCJE

Średnia cena docelowa wśród 45 analityków wynosi 948 USD.

Takie wzburzenie przed danymi jeżeli chodzi o Teslę nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Dla akcjonariuszy Tesli sztorm medialny i na kursie akcji jest czymś normalnym. Szacunki dotyczące dostaw to tylko jeden z elementów. W lidera EV bardziej uderza inflacja oraz rosnące stopy procentowe.

Akcje Tesli spadły o około 36% od momentu ujawnienia pierwszego udziału Muska w Twitterze. W tym samym czasie Nasdaq Compostie zaliczył 21% spadku. Akcje Tesli mają większą zmienność niż cały rynek, a Tesla wciąż zaskakuje. Za pierwszy kwartał spółka Elona Muska odnotowała 3,22 USD zysku na akcję, czyli o około 1 USD więcej niż przewidywała Wall Street. Akcje Tesli wzrosły o ponad 3% po ogłoszeniu wyników. Jednak od tego momentu akcje spadły o około 27%, ponad dwukrotnie więcej niż 12,5% porównywalnego spadku Nasdaq.

Wysokie cyfry w dostawach to jedna z najlepszych informacji dla wzrostu kursu. W 7 z ostatnich 10 kwartałów, w których Tesla pobiła oczekiwania analityków, akcje przegoniły rynek od momentu zgłoszenia produkcji do momentu ogłoszenia wyników kwartalnych.

Akcje Tesli od początku roku spadły już 35%. Być może ten spadek oznacza, że wszelkie złe wiadomości są już odzwierciedlone w akcjach Tesli i rynek nie jest w stanie przyjąć więcej pesymizmu. Jednak w przypadku akcji Tesli nigdy nie jest łatwo to stwierdzić.

Zobacz także: Tesla nie boi się kryzysu. Elon Musk na Twitterze wyjaśnił, że będą dalej zatrudniać, a nie zwalniać pracowników

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.