Argentyna ogarnięta przez kryzys gospodarczy, a tamtejsza giełda przynosi rekordowe zyski
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
31 lip 2019, 07:33

Gospodarka Argentyny w kryzysie, a tamtejsza giełda przynosi rekordowe zyski. W Polsce gospodarka kwitnie, a na giełdzie marazm

Najlepszy krajowy ETF, pod względem stopy zwrotu w 2019 roku, odwzorowuje indeks giełdy z Buenos Aires - urósł w tym roku ponad 42%. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że w Argentynie szaleje kryzys i inflacja. W Polsce jest odwrotnie: gospodarka rozkwita, a giełda nie przynosi żadnych zysków.

Stara ekonomiczna prawda brzmi: giełda nie odwzorowuje tego, co dzieje się w gospodarce. Giełda zazwyczaj wyprzedza to, co dzieje się w gospodarce, bo inwestorzy generalnie starają się antycypować (przewidywać i wyprzedzać) przyszłość. Doskonałe przykłady potwierdzające tę tezę możemy obserwować w tej chwili, chodzi o Polskę i Argentynę.

Argentyna biednieje, a na parkiecie tańczą tango

Najlepszym ETFem odwzorowującym zachowania indeksów krajowych jest w tym roku fundusz Global X MSCI Argentina ETF. Zyskał już około 42%, zostawiając daleko w tyle m.in. USA (22%).
 

1. Wyniki krajowych ETFów w 2019 roku,

tab

Myślicie, że argentyńska gospodarka kwitnie? Co to, to nie. Tempo wzrostu PKB rok do roku wynosi -5,8%. Tak, minus - czyli gospodarka kurczy się w zastraszającym tempie. Stopa inflacji w czerwcu wyniosła 55,8%. Relacja długu do PKB wynosi 86%. W ciągu ostatnich 5 lat kurs USD do argentyńskiego peso poszedł w górę o 434%.

Tymczasem na parkiecie w Buenos Aires można podziwiać prawdziwe tango. Hossa trwa w najlepsze od wielu lat. Trend wzrostowy wydaje się być niezagrożony. Oczywiście, indeks Merval jest wyceniany w peso, więc stopa inflacji ma dla jego zachowania znaczenie. Ale pamiętajmy, że dla zagranicznych inwestorów kupujących jednostki funduszu ETF wycenianego w USD nie ma to żadnego znaczenia bo ich zyski są wyrażone w najważniejszej walucie świata.

2. Zannualizowane tempo wzrostu PKB Argentyny na tle indeksu Merval

arg

Zobacz także: Dlaczego zbliża się wielki kryzys finansowy i jak go przetrwać – dziś premiera Aftermath, książki Jima Rickardsa

Polska się bogaci, a nadwiślański parkiet usycha

Tymczasem odwrotnie jest nad Wisłą. Gospodarka pędzi: tempo wzrostu PKB r/r w I kwartale wyniosło 4,7%. Inflacja co prawda rośnie, ale sięga pozostaje na bezpiecznym poziomie 2,6%. Bezrobocie wynosi tylko 5,3%. Złoty w odniesieniu do innych walut jest stabilny, a dług publiczny na tle innych krajów na przyzwoitym poziomie.

No a giełda... Szkoda gadać. W tym roku WIG20 jest jednym z najsłabszych europejskich i światowych indeksów. Ale nie tylko w tym roku. Jeśli popatrzymy na stopy zwrotu w horyzoncie 10 lat, to zobaczymy +6,4% na WIG20, co jest śmiesznym wynikiem przy +333% indeksu OMX Tallinn (Estonia), +150% FTSE250 (Wlk. Brytania) czy choćby przy +139% węgierskiego BUX.

Nic dziwnego, że na GPW inwestorów coraz mniej, a więc i płynność coraz niższa. Na głównym parkiecie płynność obecnie jest już tak płytka, jak Wisła – widać piach...
 


Szczerze mówiąc, wygląda na to, że parkiet na Wisłą potrzebuje jakiejś formy reanimacji, bo dogorywa. Cała nadzieja w PPK, że tchnie w polską giełdę nowe życie. Czy rolę defibrylatora spełnią Pracownicze Plany Kapitałowe? A może Polakom w końcu znudzi się tracenie pieniędzy na lokatach w związku z rosnącą inflacją?

Źródła wykresów: 1. Charlie Bilello, 2. Trading Economics

Zobacz także: Program PPK może wywołać wzrost zainteresowania giełdą i przełamać marazm na GPW – przekonuje prof. Eryk Łon, członek RPP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost