Marcowa stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4%. Kolejne miesiące mogą być gorsze dla rynku pracy
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
24 kwi 2020, 10:05

Marcowa stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4%. Jednak kolejne miesiące mogą być gorsze dla rynku pracy

5,4% – tyle wyniosła stopa bezrobocia w marcu w Polsce. Rynek pracy dopiero zaczyna się zmagać z problemami wywołanymi przez pandemię COVID-19.

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,4%. To właśnie w marcu wykryto pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce i szybko zdecydowano się na zamknięcie większości miejsc pracy, w obawie o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zarówno w styczniu jak i lutym stopa bezrobocia była na tym samym poziomie 5,5%.

Pomimo planu odmrażania gospodarki, wciąż nie znamy konkretnych dat kiedy sklepy w centrach handlowych zostaną otwarte czy salony fryzjerskie powrócą do normalnego funkcjonowania. Na początku kwietnia Pracodawcy RP przeprowadzili ankietę, z której, że w marcu około 30% firm zdecydowało się na zredukowanie zatrudnień w swoich przedsiębiorstwach. Zmniejszenie ilości miejsc pracy w kolejnych miesiącach planuje nawet 66% firm…

Zobacz także: Goldman Sachs: bezrobocie w strefie euro przekroczy 11%, na południu Europy będzie dużo wyższe

Problemy polskiego rynku pracy

Według najnowszych danych GUS-u, stopa bezrobocia w Polsce w marcu znalazła się na poziomie 5,4%. Jeszcze wczoraj minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg w wywiadzie dla Polskiego Radia powiedziała, że bezrobocie w zeszłym miesiącu nie wzrosło.

Ponadto, minister Maląg w TVP Info wskazała, że w kwietniu liczba bezrobotnych wzrosła o 30 tys. osób, miesiąc do miesiąca. Jak wskazują analitycy mBanku, mogą to być jedynie połowiczne dane, a na koniec kwietnia spodziewają się nawet liczby 100 tys. osób.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys w rozmowie z Radiem ZET, stwierdził, że bezrobocie do końca roku nie powinno przekroczyć poziomu 10%. Jednak wskazuje, że aktywność gospodarcza w II kwartale może się znacznie obniżyć. Ponadto, według jego opinii, wynagrodzenie pracownika może być spaść o 20%, albo nawet do 50%.

W ostatnich 3 latach, najwyższe stopa bezrobocia została odnotowana w 2017 roku, kiedy wyniosła 8,5%. Z roku na rok, jej wartość spadała aż do 5,4% w marcu 2020 roku.

Stopa bezrobocia w latach 2017-2020

stopa bezrobocia w polsce 2017-2020

Źródło: GUS

Według danych zebranych przez GUS, blisko 20% respondentów obawia się utraty pracy lub zaprzestania prowadzenia własnej działalności w związku z epidemią COVID-19 w Polsce. Natomiast ponad 44% osób uważa, że obecna sytuacja stanowi duże zagrożenie dla sytuacji finansowej.

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce wzrośnie. Jakie są prognozy dla rynku pracy po epidemii koronawirusa?

Pomoc dla przedsiębiorców

Aby ochronić miejsca pracy, na początku kwietnia ogłoszono nowy program rządowy, który zakłada wsparcie finansowe zarówno dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. W ramach nowej tarczy finansowej przewidziano pomoc w wysokości 100 mld zł.

Z nowego programu ma skorzystać nawet 670 tys. polskich firm. Według szacunków, ma on ochronić kilka milionów miejsc pracy.

Natomiast na początku pandemii w Polsce, ogłoszono tarczę antykryzysową, która również zakłada wsparcie dla przedsiębiorstw. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej do tej złożono ponad 1,85 mln wniosków o pomoc finansową. Ma ona ochronić polski rynek pracy.

Zobacz także: Premier Morawiecki i prezes Glapiński ogłaszają Tarczę Finansową. Do firm trafi pomoc o wartości 100 mld zł

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.