NBP znowu zaskakuje! Stopy procentowe w Polsce w górę, tym razem o 75 pb.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych o 75 pb. To już 8 miesiąc z rzędu z podwyżką.
Dziś odbyło się 8 z rzędu posiedzenie RPP z podwyżką stóp. Tym razem poszły one w górę o 75 pb., osiągając poziom 5,25%.
Konferencja Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), została zaplanowana na piątek (6 maja), na godzinę 15:00.
W tym miesiącu przewidywania dotyczące podwyżki stóp procentowych były raczej jednomyślne, bowiem zakładano, że Rada zdecyduje się na 100 pb.
Decyzja RPP jest odpowiedzią na rosnącą inflację, przypomnijmy, że szacunek za kwiecień wynosi 12,3%, ale również umocnieniem złotego.
Aktualny poziom stóp procentowych kształtuje się następująco:
- stopa referencyjna 5,25% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 5,30% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej;
„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.” – napisano w oficjalnym komunikacie NBP.
Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce przekroczą jutro 5%, prognozują analitycy przed kolejnym posiedzeniem RPP
Stopy procentowe w Polsce - cykl podwyżek trwa
Cykl trwających podwyżek stóp procentowych rozpoczął się w październiku ub.r. Od tego czasu stopy są podnoszone co miesiąc, a kwietniowa skala podwyżki wyniosła 100 pb.
Tuż przed majówką, w miniony piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szacunek inflacji CPI za kwiecień, i wyniósł on 12,3% w stosunku do 11% w marcu tego roku.
Źródło: GUS
Warto pamiętać, że wzrost inflacji generuje wzrost stóp procentowych. Czynników stojących za szalejącą inflacją jest wiele, jednak prognozuje się, że szczyt wskaźnika CPI dopiero przed nami.
Litwiniuk (RPP): Szczyt inflacji lipiec-wrzesień. "Myślę, że dwójki z przodu nie zobaczymy. Może być 17%, ale to jest wróżenie z fusów. Są różne czynniki, które determinują poziom inflacji. Tak samo trzeba powiedzieć, że każdy ma inny koszyk inflacyjny."
— mBank Research (@mbank_research) April 20, 2022
Cytaty za PAPBiznes.
Kolejne posiedzenie RPP jest zaplanowane na środę 8 czerwca.