Popyt na kredyty hipoteczne w 2 kwartale 2022 spadł o 87%, to efekt drastycznego zaostrzenia polityki kredytowej banków
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
02 sie 2022, 08:30

Popyt na kredyty hipoteczne w 2 kwartale 2022 spadł o 87%, to efekt drastycznego zaostrzenia polityki kredytowej banków

Narodowy Bank Polski (NBP) potwierdza zapaść na rynku kredytowym w II kw. 2022 r.

Sytuacja gospodarcza Polski, w tym rekordowa inflacja oraz rosnące od miesięcy stopy procentowe, a także wdrożenie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zaostrzającej procedury obliczenia zdolności kredytowej, znacznie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w II kw. br.
 

kredyty II kw i przewidywania png

Źródło: NBP
 

Na powyższym wykresie góruje czerwień, w przypadku polityki kredytowej, gdzie segmencie hipotek odnotowanie pogorszenie na poziomie 77%, przez popyt (-87,4%). Spadki dotyczą zarówno wyników za II kw. br. jak i przewidywań banków na III kw.

Zobacz także: Według szacunków NBP czynniki wewnętrzne to jest nie więcej niż 1/4 inflacji - powiedział Adam Glapiński, prezes NBP

Obniżenie marży kredytów hipotecznych i ponowny spadek popytu

Miniony kwartał był już kolejnym pod znakiem zacieśniania kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, netto aż o 77%. Banki postanowiły również obniżyć marżę kredytowe (35%). Pod kątem zaostrzeń nieobjętych w ankiecie, na które składa się np. stawka WIBOR mamy -48%.
 

Kryteria i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych

Kryteria i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych

Źródło: NBP
 

Według ankiety przeprowadzonej przez NBP, do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniło znaczne pogorszenie sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce oraz wzrost stóp procentowych.

„Ankietowane banki wskazywały, że do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniło się głównie pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych (odpowiednio: -45% i -38%, zob. wykres 7). Do złagodzenia polityki kredytowej skłaniał banki przede wszystkim wzrost konkurencji ze strony innych banków uniwersalnych i hipotecznych oraz niebankowych instytucji finansowych (odpowiednio: 41%, 11% i 12%), spadek popytu na kredyty mieszkaniowe (20%) i prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym (9%). Do innych czynników nieobjętych ankietą banki zaliczyły m.in. wdrożenie znowelizowanych rekomendacji KNF zacieśniających procedury wyznaczania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyt (-47%).” – czytamy w publikacji NBP.
 

Przyczyny zmian polityki kredytowej – kredyty mieszkaniowe

Przyczyny zmian polityki kredytowej – kredyty mieszkaniowe

Źródło: NBP
 

Bank Centralny zaobserwował także kolejny okres ze spadkiem popytu na kredyty hipoteczne, aż o 87%, przy czym 78% banków uznało spadek popytu za znaczny. Według samych zainteresowanych stoi za tym pogorszenie się sytuacji ekonomicznej Polskich gospodarstw domowych, ale też zmiany, jakie zaszły w wydatkach konsumenckich, słabe prognozy rynku nieruchomościowego, czy zaostrzenia kryteriów i warunków udzielania hipotek.

W przypadku segmentu finansowania hipotecznego banki przewidują dalsze zaostrzanie kryteriów udzielania hipotek oraz jeszcze większego spadku popytu.
 

Popyt na kredyty mieszkaniowe i przyczyny jego zmian

Popyt na kredyty mieszkaniowe i przyczyny jego zmian

Źródło: NBP

Zobacz także: W całym 2022 roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadnie o 40%, przewiduje prezes BIK

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.