Cykl podwyżek stóp procentowych powoli dobiega końca. Dzisiaj posiedzenie niedecyzyjne RPP
Jak na razie główna stopa procentowa zatrzymała się na poziomie 6,50%. Dzisiaj odbywa się niedecyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, jednak już na początku września może nastąpić kolejna podwyżka.
Wakacje kalendarzowe dobiegają końca, choć wakacje kredytowe dopiero się rozpoczęły. Sierpień jest pierwszym miesiącem, w którym kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą nie płacąc raty kredytu. W tym miesiącu również stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie, ponieważ dzisiaj odbywa się niedecyzyjne posiedzenie RPP. Do ewentualnej podwyżki może dojść we wrześniu, a dokładnie 7 września. Pojawiają się głosy zarówno ekonomistów, jak i członków RPP, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej zbliża się do końca.
„(…) Myślę, że oczywiście Polacy powinni się jeszcze liczyć z jakimiś podwyżkami stóp. Mówiąc jakimiś mam na myśli efekty najbliższego naszego posiedzenia decyzyjnego na początku września, może jeszcze w październiku. Wydaje się, że koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, który trwa od października 2021 roku jest już bliski” - powiedział Henryk Wnorowski, członek RPP.
Podwyżki stóp procentowych możliwe są we wrześniu, może jeszcze w październiku; koniec cyklu zacieśniania jest bliski - powiedział w Radiu Maryja członek RPP Henryk Wnorowski. (PAP)
— mBank Research (@mbank_research) August 22, 2022
Warto przypomnieć, że cykl podwyżek stóp procentowych trwa od października 2021 roku. Sierpień będzie pierwszym miesiącem, kiedy nie zostaną one podniesione, ze względu na niedecyzyjne posiedzenie. W ciągu prawie roku główna stopa procentowa wzrosła z 0,10% do 6,50% obecnie. „Ucierpieli” na tym głównie posiadacze kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem.
Stopy procentowe w Polsce
Źródło: Trading Economics
Zobacz także: Inflacja w lipcu wyższa od wstępnych szacunków. GUS podaje oficjalne dane
Nieunikniona podwyżka stóp procentowych we wrześniu
Pamiętacie słynny filmik z udziałem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego podczas pobytu nad morzem? Wtedy też zasygnalizował, że we wrześniu nastąpi jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych w wysokości 0,25 pb. Natomiast jeszcze wcześniej podkreślał, że na decyzję będą mieć wpływ odczyty inflacyjne w lipcu i sierpniu. I tak w ubiegłym miesiącu wskaźnik CPI, według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego był wyższy od szacunku i wyniósł 15,6%. Szacunkowe dane za sierpień poznamy na koniec miesiąca i tym właśnie odczytem będą kierować się członkowie RPP podczas wrześniowego posiedzenia.
„Moim zdaniem inflacja właśnie osiągnęła swój szczyt, będzie spadała w perspektywie końca roku. W I kwartale 2023 r. może być trochę bardziej statystyczny skok inflacji, tam będą silne efekty bazy, i bardzo silne hamowanie od II kw. przyszłego roku” - powiedział w ubiegłym tygodniu Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Również Adam Glapiński uważa, że w kolejnych kwartałach będzie słabnąć presja inflacyjna. Na koniec 2023 roku spodziewa się już jednocyfrowych odczytów. Ważnym czynnikiem, który wpływa obecnie na wskaźnik CPI, jest tarcza antyinflacyjna wprowadzona przez rząd. Na ten moment została ona przedłużona do końca 2022 roku, jednak prezes NBP sugeruje, że może ona zostać przedłużona również na kolejny rok.
„Rząd tego jeszcze nie ogłasza, ale jest możliwe, że do końca przyszłego roku Tarcza będzie jeszcze obowiązywać oraz że jej wycofywanie będzie stopniowe. I wtedy inflacja w ostatnim kwartale przyszłego roku powinna już istotnie się obniżyć, być może nawet do poziomu nieznacznie tylko przekraczającego górne odchylenie od górnej granicy celu NBP +/- 3,5%” - powiedział Adam Glapiński dla Gazety Polskiej.
Jednak nie tylko inflacja wskazuje, że cykl podwyżek stóp procentowych dobiega końca. Jeszcze w sierpniu pisaliśmy o tym, że stawka WIBOR stoi już w miejscu prawie miesiąc. Aktualnie WIBOR6M jest na poziomie 7,30%, natomiast roczny wynosi 7,44%. Może to sugerować, że główna stopa procentowa zatrzyma się na poziomie około 7%, jednak na razie o obniżkach nie ma mowy.
I jeszcze jeden wskaźnik sugerujący zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych to dane dotyczące sytuacji w przemyśle. W ubiegłym tygodniu GUS poinformował, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 7,6% rdr. Tym samym analitycy PKO BP ocenili, że we wrześniu dojdzie do ostatniej podwyżki stóp procentowych na poziomie 25-50 pb.
Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 7,6% r/r (wobec 10,4% r/r w czerwcu). Po 3 miesiącach spadków w ujęciu miesięcznym produkcja wzrosła wobec czerwca o 0,5% (sa) – miękkie lądowanie gospodarki jest nadal w grze – przemysł i eksport trzymają się mocno, mimo recesji w pic.twitter.com/8ZAJ0YqIge
— PKO Research (@PKO_Research) August 19, 2022