Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Główna stopa procentowa w Polsce może dojść do 8% - prognoza Goldman Sachs

Udostępnij

Nadchodzi osłabienie aktywności gospodarczej w regionie Europy Środkowej – przestrzegają analitycy Goldman Sachs.

Stopy procentowe w Polsce nadal będą szły w górę, przez rosnący deficyt na rachunku obrotów bieżących, jastrzębie otoczenie zewnętrzne i fiskalne – przekonują analitycy Goldman Sachs. Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) 9 listopada 2022 zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie w stosunku do października. Główna stopa wynosi 6,75%.

Główna stopa procentowa w Polsce może sięgnąć 8%

Eksperci Goldman Sachs przypominają, że ostatni odczyt inflacji w Polsce pokazał jej wzrost o 0,7 pp., do 17,9% r/r, co było zgodne z oczekiwaniami. Głównym czynnikiem wzrostu była wyższa inflacja żywnościowa. Na ostatnim posiedzeniu RPP podniesiono projekcję inflacji na najbliższe lata, ale jednocześnie podkreślono „gołębią” ocenę rozwoju inflacji, powtarzając pogląd, że wzrost inflacji bazowej jest wywoływany przez czynniki pozostające poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej – zwracają uwagę analitycy słynnego banku.

Analitycy GS napisali: „Mamy bardziej jastrzębią ocenę perspektyw inflacji, niż NBP, gdyż naszym zdaniem istnieją dowody na postępujące osłabienie oczekiwań inflacyjnych. Uważamy, że jeśli to się utrzyma, będzie to oznaczać utrwalenie wysokiej inflacji, co będzie uzasadnieniem dla zacieśniania polityki pieniężnej. Podtrzymujemy naszą prognozę końcową wzrostu stóp do poziomu +8,00% w Polsce”.

Ich zdaniem, w Polsce występuje silna inflacja bazowa, jak również silna presja pozakredytowa. „Chociaż wydaje się, że inflacja w zakresie energii wydaje się osiągać szczyt, to jest to kompensowane przez wzrost inflacji bazowej i cen żywności. Według naszych prognoz oznacza to, że inflacja w Polsce nie osiągnie w tym roku szczytu. Inflacja jest obniżana przez tzw. tarczę antyinflacyjną. Oczekujemy, że będzie ona obowiązywać do końca przyszłego roku” – stwierdzają analitycy GS.

Jeśli chodzi o politykę pieniężną, to uważają oni, że silna dynamika inflacji bazowej świadczy o postępującej dezintegracji oczekiwań inflacyjnych, co uzasadnia dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. „Podtrzymujemy naszą prognozę stopy procentowej końcowej na poziomie 8,0%. W najbliższym czasie, jak się wydaje, NBP prawdopodobnie utrzyma swoje bardziej gołębie nastawienie, jednak zostanie ono podważone przez rosnący deficyt na rachunku obrotów bieżących, jastrzębie otoczenie zewnętrzne i fiskalne. To przełoży się na kolejne podwyżki stóp, a jak duże to będzie to zależało od kursu złotego. Polska waluta staje się ostatnio nieco silniejsza, a to zmniejsza bezpośrednią presję na NBP” – stwierdzają analitycy GS.

Inflacja w Polsce – podstawowe dane

inflacja

Źródło: Goldman Sachs

Kontrybucja wydatków do inflacji w Polsce

kontrybucja inflacji

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: Inflacja powróci do celu NBP dopiero w 2025 roku, a PKB w Polsce zdecydowanie wyhamuje w 2023 roku – raport o inflacji NBP

Nadchodzi osłabienie aktywności gospodarczej w regionie Europy Środkowej

Goldman Sachs wypowiedział się także o PKB w regionie Europy Środkowej (CEE). W III kwartale br. wzrost PKB w całej Europie Środkowo-Wschodniej spowolnił, ale w Polsce był silniejszy, niż oczekiwano. Urósł o 0,9% k/k, znacznie powyżej konsensusu oraz oczekiwań analityków GS.

„Skłaniamy się do bagatelizowania znaczenia dywergencji PKB w regionie CEE w poszczególnych kwartałach, biorąc pod uwagę zmienność PKB po pandemii. Zakładamy możliwość większych rewizji prognoz PKB w przyszłości. Warto podkreślić trzy kluczowe tendencje w danych dotyczących aktywności gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Primo, występuje duża rozbieżność w poziomach PKB w Europie Środkowo-Wschodniej, bo np. polski PKB rośnie o wiele szybciej, niż czeski. Secundo, po zaskakująco dobrym okresie 6 miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, wzrost gospodarczy w Europie Środkowo-Wschodniej obecnie wyraźnie spada. Tertio, nasze wskaźniki CAI sugerują, że aktywność podstawowa stała się ujemna w Czechach, jest bliska zeru w Polsce i na Węgrzech, a w Rumunii pozostaje dodatnia” – stwierdzili analitycy GS.

Patrząc w przyszłość, analitycy GS widzą dalsze osłabienie aktywności gospodarczej w regionie CEE. „Zobaczymy opóźnione efekty zacieśnienia polityki i spadku dochodów gospodarstw domowych z powodu wyższych cen energii” – uważają.

Wzrost PKB w wybranych krajach CEE

pkb tab

Źródło: Goldman Sachs

Zannualizowane tempo wzrostu PKB w wybranych krajach CEE

pkb wykres

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: Inflacja w październiku blisko 18%. GUS podaje również szybki szacunek PKB za III kwartał 2022 roku

Udostępnij