Związek Banków Polskich zabiera głos w sprawie sprawy sądowej o WIBOR
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
17 lis 2022, 11:31

Związek Banków Polskich zabiera głos w sprawie sprawy sądowej o WIBOR - „nierealistyczny scenariusz”

Opieranie swojej strategii na tym, że sąd zdecyduje się ostatecznie na usunięcie WIBOR-u z umowy jest chyba nierealistycznym scenariuszem w praktyce – twierdzi dr Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Wczoraj Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie o usunięciu z umowy kredytu hipotecznego w polskiej walucie oprocentowania WIBOR. Warto zaznaczyć, że nie jest to ostateczny wyrok, a jedynie tymczasowe zabezpieczenie na czas trwania procesu sądowego. Jednak w tym czasie konsument będzie spłacać jedynie raty kapitałowe powiększone o odsetki w wysokości niezmienionej marży na poziomie 2,19%. To oznacza, że jego rata kredytu zmniejszyła się z kwoty 6,7 tys. zł do zaledwie 1,7 tys. zł.

W przestrzeni publicznej pojawiły się pytania czy sądy czeka lawina nowych pozwów, zaraz po sprawach o kredyt we frankach szwajcarskich. Głos w tej sprawie zabrał ZBP, a dokładniej wiceprezes dr Tadeusz Białek. Wyjaśnił on, że stawka WIBOR jest uznanym i sprawdzonym wskaźnikiem referencyjnym. Dlatego wysuwanie wniosków, że sąd ostatecznie usunie z umowy to oprocentowanie jest na ten moment nierealistyczne.

„Przede wszystkim, nie jest to wyrok Sądu ani żadne przesądzenie przez Sąd o usunięciu WIBORu, to jest postanowienie o zabezpieczeniu, które czasowo reguluje w jaki sposób zobowiązanie będące przedmiotem sporu ma być regulowane do czasu zakończenia procesu. Nie jest to stwierdzenie, że Sąd uważa, że WIBOR jest nieprawidłowy, a takie informacje pojawiają się w przestrzeni publicznej. Te informacje są nieprawdziwe. Posługiwanie się takimi tezami to skrajne nadużycie. Na ten moment nie ma żadnego wyroku, który odnosiłby się do problematyki wskaźnika WIBOR. Przypominam, że WIBOR jest w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego (Komitet Stabilności Finansowej, Komisja Nadzoru Finansowego) wskaźnikiem referencyjnym, który spełnia wszystkie wymogi płynące z unijnych regulacji, w tym rozporządzenia BMR” – uważa wiceprezes ZBP.
 

Zobacz także: Po kredytach w CHF czas na kredyty hipoteczne w PLN. Pierwsza sprawa sądowa o WIBOR

Co dalej ze zmiennym oprocentowaniem

Już od końca września br. wiadomo, że WIBOR zostanie całkowicie zlikwidowany do 2025 roku. Zastąpi go nowy wskaźnik referencyjny, którym będzie WIRON. W tym celu opublikowano „mapę drogową”, ponieważ likwidacja starej stawki będzie kilkuletnim procesem. Już w przyszłym roku banki będą mogły oferować kredyty oparte o stawkę WIRON, równolegle do kredytów opartych o WIBOR.

Stawka WIBOR okazała się problematyczna dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt złotowy. Najczęściej taką decyzję podejmowali, kiedy główna stopa procentowa w Polsce wynosiła 0,10%. Obecnie ten poziom wynosi już 6,75%, a analitycy Goldman Sachs w nowej analizie spodziewają się, że wzrośnie ona jeszcze do 8%.

„Mamy bardziej jastrzębią ocenę perspektyw inflacji, niż NBP, gdyż naszym zdaniem istnieją dowody na postępujące osłabienie oczekiwań inflacyjnych. Uważamy, że jeśli to się utrzyma, będzie to oznaczać utrwalenie wysokiej inflacji, co będzie uzasadnieniem dla zacieśniania polityki pieniężnej. Podtrzymujemy naszą prognozę końcową wzrostu stóp do poziomu +8,00% w Polsce” – ocenili analitycy Goldman Sachs.

I teraz czas na kluczową informację, czyli usunięcie WIBORu z umowy kredytu hipotecznego zaciągniętego w polskiej walucie. Takie postanowienie wydał Sąd Okręgowy w Katowicach. Piszemy postanowienie, ponieważ rozprawa nadal trwa i jest to jedynie zabezpieczenie na czas jego trwania. W tym czasie kredytobiorca będzie spłacać tylko raty kapitałowe powiększone o odsetki w wysokości niezmienionej marży na poziomie 2,19%.

Opublikowane postanowienie przez kancelarię prawną Radosław Górski i Wspólnicy wywołało burzliwą dyskusję wśród internautów. Na Twitterze możemy przeczytać takie komentarze:
 


Ważny głos zabrał przedstawiciel ZBP, ponieważ pojawiły się obawy, że ta sprawa wywoła lawinę pozwów, a co za tym idzie po raz kolejny obciąży wyniki finansowe banków. Na ten moment nie ma obaw, że sąd zdecyduje się całkowicie usunąć WIBOR z zapisu umowy. Wiceprezes ZBP wskazał, że są to raczej nierealistyczne oczekiwania.

„Podsumowując, opieranie swojej strategii na prawdopodobieństwie, że Sąd usunie z umowy wskaźnik WIBOR, dla którego dodatkowo przewidziany jest obecnie dwuletni okres tranzycji na nowy wskaźnik WIRON, jest w praktyce mocno nierealistycznym oczekiwaniem” – wskazuje wiceprezes ZBP.

Jaki finał będzie mieć ta sprawa, zapewne przekonamy się w ciągu kolejnych miesięcy. Pytanie, ile takich pozwów zostało już złożonych przez kancelarie prawne obsługujące konsumentów.

Zobacz także: Główna stopa procentowa w Polsce może dojść do 8% - prognoza Goldman Sachs

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.