Pierwsza sprawa sądowa o WIBOR. Były kredyty w CHF teraz czas na kredyty hipoteczne w PLN
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
17 lis 2022, 07:30

Po kredytach w CHF czas na kredyty hipoteczne w PLN. Pierwsza sprawa sądowa o WIBOR

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie w sprawie złotowego kredytu hipotecznego, usuwając z umowy całkowicie WIBOR. Możliwe, że jest to pierwsza taka sprawa, która może pociągnąć za sobą kolejną lawinę pozwów.

Znana jest już wszystkim historia kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich, gdzie kredytobiorcy domagają się unieważnienia umów. Pytanie czy teraz przyszedł czas na kredyty hipoteczne w polskiej walucie.

Kredyt złotowy bez WIBOR

Jak poinformowała kancelaria prawna Radosław Górski i Wspólnicy, Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie w sprawie złotowego kredytu hipotecznego. Na ten moment usunięto z umowy WIBOR, tym samym zmniejszając oprocentowanie do poziomu 2,19%. Kredytobiorca będzie teraz spłacać ratę kapitałową powiększoną o odsetki w wysokości niezmienionej marży.

„Uważamy, że w wielu przypadkach umowy kredytów w PLN posiadają wady, które mogą prowadzić do ustalenia ich nieważności albo wyeliminowania z umowy postanowień, na podstawie których w ostatnim czasie tak znacząco zwiększyło się oprocentowanie kredytów. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Katowicach to kamień milowy na drodze tysięcy kredytobiorców złotówkowiczów do unieważnienia umowy kredytu albo – jak stało się to w opisanej sprawie – do zmniejszenia wysokości raty kredytu” – czytamy w poście kancelarii prawnej.

Warto podkreślić, że proces w tej konkretnej sprawie jeszcze trwa, a sąd na razie zabezpieczył umowę na czas trwania procesu.
 

Zobacz także: Związek Banków Polskich zabiera głos w sprawie sprawy sądowej o WIBOR - „nierealistyczny scenariusz”

Ukryte wady w umowach kredytów hipotecznych

Sprawa kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie została już przez nas wielokrotnie omówiona, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny odniesie się do niej w przyszłym roku. Będzie to dotyczyć tym razem banków, które domagają się od frankowiczów zwrotu kapitału za korzystanie z kredytu.

Problem mają również osoby, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny w polskiej walucie, najczęściej w momencie, gdy główna stopa procentowa była na poziomie 0,10%. Od tego momentu stopa referencyjna wzrosła już do poziomu 6,75% w wyniku trwającego cyklu podwyżek Rady Polityki Pieniężnej. Wielu kredytobiorców było zaskoczonych skokowym wzrostem spłacanych rat, dlatego też polski rząd wprowadził dla nich wakacje kredytowe. Obejmują one możliwość niespłacania rat kredytu przez 8 miesięcy w latach 2022-2023. Oczywiście długość umowy zostanie wydłużona o ten okres na sam koniec.

Jak się okazuje, to może być dopiero początek problemów z kredytami hipotecznymi. 3 listopada br. Sąd Okręgowy wydał postanowienie, zgodnie z którym usunięto z umowy kredytowej oprocentowanie WIBOR. Swoją decyzję uargumentował nieprawidłowym poinformowaniem kredytobiorcy o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania oraz wadliwym sposobem ustalania oprocentowania umownego w oparciu o stopę referencyjną WIBOR.

Co zmieni się teraz dla tego konkretnego kredytobiorcy? Jest on zobowiązany do spłacania jedynie raty kapitałowej powiększonej o odsetki w wysokości niezmienionej marży. Teraz oprocentowanie kredytu będzie wynosić 2,19%, a rata kredytu została zmniejszona z kwoty 6,7 tys. zł do 1,7 tys. zł. Kancelaria prawna, która prowadzi sprawę wskazuje, że może to być przełom dla innych kredytobiorców. Może to pociągnąć za sobą nową lawinę pozwów sądowych.

Problematyczny WIBOR

Jeszcze na początku miesiąca pisaliśmy, że stawka WIBOR nadal rośnie. 6-miesięczny jest obecnie na poziomie 7,62%, natomiast roczny wynosi 7,73%. Jest to niewielki spadek względem wartości z początku listopada, jednak należy pamiętać, że przeciętna marża banku wynosi jeszcze 2-2,5 pp. Pod koniec września przyjęto, że stawka WIBOR zostanie zastąpiona indeksem WIRON. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała „mapę drogową” tego procesu, który potrwa do 2025 roku. Wtedy też WIBOR zostanie całkowicie zlikwidowany.

Jeżeli na sądy spadnie lawina pozwów, może to oznaczać kolejne koszty, które będą obciążać wyniki finansowe banków. Dotychczas instytucje finansowe zawiązywały rezerwy na ryzyko związane z kredytami CHF oraz poniosły już konsekwencje finansowe wakacji kredytowych. KNF poinformował w tym tygodniu, że zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku wyniósł 5,52 mld zł, co oznacza spadek o blisko 40% rdr.

Zobacz także: Powrót z wakacji kredytowych będzie bolesny. WIBOR dalej rośnie, a oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczy wkrótce 10%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.