Sąd oddala postanowienie usunięcia stawki WIBOR z umowy kredytu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
04 sty 2023, 13:51

Sąd oddala postanowienie o usunięciu stawki WIBOR z umowy kredytu. To dopiero początek batalii sądowych o zmienne oprocentowanie kredytów

Ciąg dalszy „pierwszej sprawy sądowej” o WIBOR. Sąd zdecydował się na zmianę postanowienia i kredytobiorca musi ponownie spłacać raty kredytu w oparciu o wspomniany wskaźnik referencyjny.

W listopadzie zawrzało, gdy Sąd Okręgowy w Katowicach usunął ze złotowego kredytu hipotecznego całkowicie WIBOR. Była to decyzja podjęta na czas trwania rozprawy jako zabezpieczenie, jednak jeszcze 22 grudnia 2022 roku sąd zmienił postanowienie. W wyniku zażalenia złożonego przez pozwany bank, oddalono wniosek o zabezpieczenie roszczenia.

„Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie banku na postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie kredytu w PLN + WIBOR i uchylił postawienie o zawieszeniu spłaty WIBORU. Jeden z sędziów Sądu Okręgowego w Katowicach opowiedział się więc za udzieleniem zabezpieczenia, ale innego zdania był sędzia tego samego sądu, który rozpoznawał zażalenie” – napisano na stronie kancelarii prawnej Radosław Górski i Wspólnicy.

Jeszcze po listopadowej decyzji pojawiły się głosy, że po kredytach we franku szwajcarskim, przyszedł czas na kredyty złotowe. Pomimo grudniowej decyzji sądu, kancelaria reprezentująca klientów z kredytami w polskiej walucie wskazała na swojej stronie, że polskie sądy wydają korzystne decyzje dla kredytobiorców.

„Sądy w Polsce wydają kolejne korzystne dla kredytobiorców postawienia dotyczące kredytów w PLN. Jednym z takich postanowień jest postanowienie sądu w Warszawie z grudnia 2022 roku (sprawę prowadzi rpr Marek Myśliwiec, postanowienie w załączeniu). Na podstawie tego postanowienia kredytobiorczyni aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania nie musi kontynuować spłaty kredytu. Procesy sądowe dopiero się zaczynają i jeszcze przed nami wiele istotnych orzeczeń w sprawie kredytów w PLN” – podkreślono na stronie kancelarii.

Zobacz także: WIBOR najniżej od wakacji. Rynek już nie wierzy w podwyżki stóp procentowych RPP

Sprawy o WIBOR kolejną kością niezgody

Polskie banki już od wielu kwartałów zmagają się z problemem kredytów frankowych, a do tego mogą dojść teraz kredyty złotowe. Po listopadowej decyzji Sądu Okręgowego w Katowicach, pojawiła się nadzieja, że kredytobiorcy będą mogli domagać się swoich praw przed sądem. Kancelaria prawna Radosław Górski i Wspólnicy wskazywała, że „umowy kredytów w PLN posiadają wady, które mogą prowadzić do ustalenia ich nieważności albo wyeliminowania z umowy postanowień”.

Sceptycznie do tematu podchodzi Związek Banków Polskich, który od początku podkreślał, że całkowite usunięcie WIBOR-u z umowy jest nierealistycznym scenariuszem w praktyce.

„Szeroko komentowane postanowienie nie ma już miejsca w przestrzeni publicznej i kredytobiorcy są zobowiązani do spłaty kredytu tak jak dotychczas, czyli w oparciu o raty kredytowe uwzględniające w pełni WIBOR jako kluczowy wskaźnik referencyjny. Warto o tym wspominać, ponieważ w istocie wiele informacji podawano na ten temat w mediach, niestety nadinterpretując to wydarzenie (…)” - komentował dr Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Mimo zmiany decyzji przez Sąd Okręgowy w Katowicach, wspomniana kancelaria prawna dalej zamierza walczyć o prawa kredytobiorców. Jeszcze w grudniu udało się uzyskać zawieszenie spłat rat kredytu podczas trwania rozprawy w innej sprawie.

„Przetarliśmy szlaki w sprawach dotyczących kredytów złotówkowych opartych na WIBORZE. Do sądu złożyliśmy już szereg pozwów i wniosków o zabezpieczenie dotyczących kredytów PLN, w których domagamy się między innymi stwierdzenia nieważności tych umów, względnie wyeliminowania z nich WIBORU i w konsekwencji obniżenia raty” – napisano na stronie kancelarii.

Zobacz także: To już hossa, czy wciąż jeszcze bessa? Jak inwestować w 2023

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.