Inwestorzy kupują polskie obligacje ich oprocentowanie na rynku mocno spada
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
10 sty 2023, 09:03

Inwestorzy kupują polskie obligacje. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych mocno spada

Inwestorzy kupują nie tylko polskie akcje na giełdzie, ale również obligacje. Rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych spadła poniżej 6%. Od rekordowych poziomów z października obniżyła się o prawie 3.3 punktów procentowych.

10-letnie obligacje skarbowe jeszcze pod koniec 2020 r. były na poziomie około 1%. Wojna w Ukrainie oraz rosnąca inflacja doprowadziły do wzrostu oprocentowania do 9%. Od apogeum kryzysu energetycznego, jednak sytuacja się znacznie poprawiła. Inwestorzy masowo ruszyli do kupowania polskich obligacji i dziś rentowność kształtuje się na poziomie 5,8%.
 

Krzywa rentowności polskich obligacji 10 lat

Obligacje 10 lat

Zobacz także: Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać, zbliża się dezinflacja - ocenia główny ekonomista PKO BP

Oprocentowanie obligacji skarbowych mocno w dół

Rentowność polskich 10-letnich obligacji, która w długim terminie sugeruje jaki będzie koszt finansowania zadłużenia przez rząd na rynku finansowym, mocno spadła do 5,8%. Jeszcze w zeszłym roku, przez wybuch wojny na Ukrainie, kryzys energetyczny oraz związaną z tym rosnącą inflację oprocentowanie 10-latek wzrosło do ponad 9%.

Podobne zachowanie zmiany obligacji można zaobserwować w innych krajach. Bank Pekao zwrócił uwagę na tę pozytywną zmianę i porównał polskie obligacje z niemieckimi Bundami, pomiędzy którymi w szczytowym momencie różnica wynosiła ponad 6%. Dziś rząd może płacić mniej za pożyczanie pieniędzy, bowiem ta różnica wynosi niecałe 4%.
 


Obserwowany wzrost zaufania do polskiego długu może być wynikiem spadku inflacji w Polsce i braku realizacji katastroficznych prognoz dla Europu związanych z kryzysem energetycznym. Przypomnijmy, według szybkiego szacunku inflacji CPI opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny dóbr i usług wzrosły średnio o 16,6% r/r. Wynik ten jest spadkiem w stosunku do listopada o 0,9%. W praktyce oznacza to spadek inflacji już drugi miesiąc z rzędu.

WIBOR 3M najniżej od lipca 2022 r.

Nie tylko oprocentowanie obligacji spada. Trzymiesięczny wskaźnik WIBOR wynosi obecnie 6,99% i jest najniżej od lipca 2022 r. To nie wszystko, spadł również WIBOR 6M, który obecnie plasuje się na poziomie 7,11%.

To dobre informacje dla kredytobiorców, bowiem raty kredytów opartych o indeksy WIBOR 3M i 6M zaczną spadać.

WIBOR się ustabilizował między innymi dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej na pierwszym tegorocznym posiedzeniu zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Przypomnijmy, że główna stopa referencyjna od trzech miesięcy utrzymywana jest na poziomie 6,75%.

Zobacz także: WIBOR najniżej od wakacji. Rynek już nie wierzy w podwyżki stóp procentowych RPP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.