Kolejny bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym procentowaniem
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
24 lut 2023, 14:53

Kolejny bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym procentowaniem

Trzeci bank zawiesza sprzedaż kredytów mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem. Bank Millennium swoją decyzję tłumaczy pracami nad ofertą opartą o wskaźnik WIRON.

Bank Millennium poinformował o zawieszeniu sprzedaży hipotek ze zmiennym oprocentowaniem. To już trzeci bank, który zdecydował się na taki krok i podobnie jak jego poprzednicy, sytuacje tłumaczy pracami nad zmianami wskaźnika WIBOR na WIRON. Zmiany zostaną wprowadzone od 1 marca br.

Zobacz także: Już drugi bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Zmiany wejdą w życie od połowy stycznia

Millennium zawiesza sprzedaż hipotek ze zmienną stopą

Bank Millennium podał w komunikacie, że z dniem 1 marca br. zawiesza sprzedaż kredytów mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem. Swoją decyzję bank tłumaczy pracami nad ofertą, która będzie już dostępna w oparciu o wskaźnik WIRON.

„Pracujemy nad wdrożeniem nowej oferty kredytu hipotecznego opartego o wskaźnik referencyjny WIRON” - napisał Bank Millennium w komunikacie.

Jednocześnie bank podkreśla, że w ofercie pozostają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym przez pierwsze 5 lat.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że sprzedaż finansowań mieszkaniowych w banku spadła z poziomu 1,42 mld zł w III kw. do 933 mln zł. w IV kwartale 2022 r.

Zobacz także: B. Millennium od 1 marca zawiesza oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem

Banki zawieszają sprzedaż hipotek

To już trzeci bank, który postanowił zawiesić sprzedaż hipotek ze zmiennym oprocentowaniem.

Pierwszy na taki krok w grudniu 2022 r. zdecydował się ING Bank Śląski, a tę decyzję argumentował pracami nad dostosowaniem systemów, procedur i umów do wprowadzenia finansowań bazujących na indeksie WIRON.

„Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON” – podał ING Bank Śląski w komunikacie.

W styczniu br. o tej samej sytuacji poinformował BNP Paribas, jak podał bank w komunikacie, decyzja była związana z realizacją zaleceń KNF-u dotyczących zastąpienia wskaźnika WIBOR, WIRON-em.

„Decyzja banku o czasowym wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem związana jest z realizacją zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących procesu zastępowania wskaźnika referencyjnego WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Aktualnie Bank BNP Paribas intensywnie pracuje nad dostosowaniem procedur oraz systemów informatycznych do wdrożenia nowej oferty uwzględniającej kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu oparte o wskaźnik WIRON. Bank będzie informował o zmianach na bieżąco” – czytamy w komunikacie na stronie banku BNP Paribas.

Tragiczny styczeń dla kredytów mieszkaniowych

Patrząc na akcję kredytów mieszkaniowych w styczniu 2023 r, zachowanie banków nie powinno dziwić. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) w porównaniu do stycznia 2022 r. liczba udzielonych finansowań mieszkaniowych spadła o ponad 63%, a ich wartość o ponad 65%. Średnia wartość udzielonego kredytu hipotecznego w styczniu wyniosła 329 tys. zł. Wyniki zaprezentowane przez BIK to najgorszy odczyt od stycznia 2010 roku.

„W styczniu br. nadal utrzymywał się spadkowy trend sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Banki udzieliły ich tylko 6 217szt., co jest najniższym wynikiem od 13 lat, czyli od stycznia 2010 r. Miesięczna wartość kredytów mieszkaniowych w styczniu 2023 r. wyniosła 2,047 mld zł - to odczyt, który należy do najniższych od stycznia 2010 r. […]) – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Szansą na odbudowanie akcji kredytowej jest zapowiedziany program „Kredyt na 2%”. Ostatnia propozycja rządu ma wyjść w życie z dniem 1 lipca tego roku. Przypominamy, program skierowany jest do osób chcących kupić swoją pierwszą nieruchomość, mających mniej niż 45 lat. Promocyjny kredyt będzie gwarantował finansowanie na mieszkanie, które przez pierwsze 10 lat będzie stale oprocentowane na 2% (+ marża banku). Dzięki temu rozwiązaniu rata kredytu na 400 tys. zł (na 30 lat) może wynieść nie ponad 3 tys. zł, a nieco ponad 2 000 zł.

Zobacz także: Od lipca ruszy program „Kredyt na 2%”. Singiel będzie mógł kupić mieszkanie nawet za 700 tysięcy złotych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.