Stopy NBP bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
09 sty 2024, 14:07

RPP podjęła decyzję, stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie

Podczas pierwszego w nowym roku posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, zadecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Odbyło się pierwsze w 2024 r. dwudniowe posiedzenie RPP. Członkowie Rady zdecydowali o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie, czyli główna stopa referencyjna wynosi 5,75%. Rynek, pomimo spadku wskaźnika inflacji w grudniu, nie spodziewał się innej decyzji.

Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Szacunkowy odczyt inflacji za grudzień, poziom CPI spadł nieznacznie

Decyzja rady bez zaskoczeń

W dniach 8-9 stycznia odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie RPP, w którego efekcie stopa główna pozostała na poziomie 5,75%. Ekonomiści i eksperci rynkowi byli jednogłośni, podwyżek, ani obniżek nie będzie. Centrum analiz PKO BP wskazywało, że Rada wróci do dyskusji o zmianach po marcowej projekcji inflacji NBP.

„Tempo spadku inflacji znacznie zwolniło pod koniec 2023, skupienie członków RPP przeniosło się od obniżania inflacji do ryzyka proinflacyjnego wynikającego z polityki fiskalnej. Ostatnio, z obu stronnictw Rady – zarówno tych skłaniających się ku łagodzeniu, jak i zaostrzeniu polityki pieniężnej – napłynęły zapowiedzi, że najwcześniejszy moment dla potencjalnych dyskusji o zmianach stóp procentowych to marzec, kiedy pojawi się nowa projekcja.” – czytamy w analizie PKO BP.

Zbliżoną opinię postawił mBank, twierdząc, że RPP jako argumentów użyje wpływu z przedłużenia tarczy żywnościowej i mrożenia cen energii.

„Dzisiejszy konsensus jest zgodny iż nie dojdzie do zmiany stóp procentowych. Rada będzie za to mogła się odnieść się do wpływu przedłużenia tarczy żywnościowej oraz mrożenia cen energii na ścieżkę inflacji. Dodatkowo powstał nowy projekt budżetu (tu zgodnie z oczekiwaniami - nieco bardziej ekspansywnie), choć nadal nie ma tu pewności odnośnie do ostatecznego kształtu ustawy. Ten element niepewności można więc uznać nadal jedynie za częściowo rozwiązany i to w kierunku oczekiwanym przez RPP (co stało z kolei za przerwaniem obniżek stóp).” – możemy przeczytać w analizie na stronie mBanku.

Pomimo spadku wskaźnika inflacji CPI z 6,6% w listopadzie, do 6,1% według szacunkowego odczytu z grudnia 2023 r., obniżka stóp nie była oczekiwana. Eksperci z Ebury uważają, że kolejne kroki RPP będą ostrożne.

„ […] obniżenie stóp procentowych byłoby ogromnym zaskoczeniem i nie jest oczekiwane ani przez rynki, ani przez konsensus, ani przez nas. Uważamy, że bank będzie podejmował ostrożne działania i w dalszym ciągu podkreślał niepewność, w tym związaną z niedawną zmianą rządu.” – napisano w analizie Ebury z dnia 8 stycznia 2024 r.

Argumenty dotyczące decyzji RPP przedstawi Adam Glapiński podczas swojej comiesięcznej konferencji, która odbędzie się 10 stycznia o godz. 15:00.

Zobacz także: Mieszkanie na start budzi kontrowersje i wątpliwości. Posłowie partii Razem nie zagłosują za programem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.