Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Kolejna decyzja RPP zgodna z oczekiwaniami. W kolejnych dniach powinniśmy poznać najnowszą projekcję inflacji banku centralnego

Udostępnij

Trzecie tegoroczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej za nami, członkowie zdecydowali co dalej ze stopami procentowymi w Polsce. Warto podkreślić, że decyzja została podjęta po zapoznaniu się z marcową projekcją inflacji Narodowego Banku Polskiego.

Rada zdecydowała, stopy procentowe, na najbliższy miesiąc, pozostaną na niezmienionym poziomie, czyli stopa referencyjna wynosi 5,75%. Postanowienie RPP było zgodne z przewidywaniami rynku, który dalszym ciągu wyczekuje najnowszej projekcji inflacji NBP.

Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Zachowanie wskaźników WIBOR wysyła jasny sygnał. Na zmiany stóp procentowych poczekamy

Kolejny miesiąc bez zmian

Decyzją członków RPP stopy procentowe w Polsce pozostały na niezmienionym poziomie, oznacza to, że główna stopa referencyjna od października wynosi 5,75%.

Ustalenie nie było zaskoczeniem, zarówno rynek był jednogłośny, jak i wiele wskazywało na to, że do zmiany nie dojdzie. Uwidacznia to m.in. stabilny i równy poziom wskaźników WIBOR (mniej więcej od listopada 2023 r.).

Za takim wynikiem opowiadali się ekonomiści Banku Santander, PKO Banku Polskiego oraz mBanku i wielu innych.

„Naszym zdaniem RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian i podtrzyma retorykę zbliżoną do tej z ostatnich miesięcy: mimo obniżenia krótkoterminowych prognoz inflacji, w dalszej części roku oczekiwane jest ożywienie wzrostu cen, co w warunkach przyspieszającej gospodarki, ciasnego rynku pracy i dość ekspansywnej polityki pieniężnej nie daje podstaw do obniżek stóp procentowych” – prognozują eksperci banku Santander.

„Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rady nie pozostawiają jednak złudzeń co do jego wyniku – oczekiwana jest stabilizacja stóp, w tym stopy referencyjnej na poziomie 5,75%.” – czytamy w analizie PKO BP.

„Nasze i rynkowe oczekiwania stawiają na stopy bez zmian.” – możemy przeczytać w analizie mBanku.

Do tej opinii przychylali się również analitycy Biura Maklerskiego BNP Paribas.

Co więcej, analitycy Morgan Stanley, postanowili przesunąć swoją prognozę cieć stóp procentowych z marca br. na wrzesień, dodatkowo zmniejszając jej skalę. „"W obliczu wzrostu awersji do ryzyka w funkcji reakcji RPP aktualnie uważamy, że RPP najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do września br. Jednocześnie obniżamy oczekiwania na cięcia stóp w tym roku do 50 pb. ze 100 pb. Na 2025 r. oczekujemy obniżek stóp o 100 pb. do 4,25 proc., wobec 3,75 proc. poprzednio" – czytamy w komunikacie MS.

Argumenty przemawiające za decyzją Rady poznamy w czwartek, podczas comiesięcznej konferencji prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, który powinien również skomentować skrót projekcji inflacji. Wyczekiwana projekcja powinna zostać opublikowana w najbliższych dniach.

Zobacz także: „W imieniu pracowników NBP i jako prezes NBP podkreślam, że będę współpracować z nowym rządem” – mówi Adam Glapiński na konferencji

Udostępnij