Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

„Zakładamy, że w 2026 r., przy obecnych stopach procentowych, inflacja wróci do celu NBP” – powiedział Adam Glapiński podczas konferencji NBP

Udostępnij

Podczas wrześniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Adam Glapiński podsumował decyzję Rady podczas konferencji w Narodowym Banku Polskim (NBP).

W czwartek, 4 września RPP poinformowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Przypomnijmy, że główna stopa referencyjna wynosi 5,75% od października 2023 r.

Rada oceniła, że pomimo ożywienia gospodarczego, obecny poziom stóp NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego. „W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej. Rada ocenia, że ograniczająco na dynamikę cen konsumpcyjnych oddziałuje także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki. W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje natomiast wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym. Jednocześnie inflacja jest istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii. W najbliższych kwartałach czynnik ten będzie nadal oddziaływał na roczny wskaźnik inflacji. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy.” – czytamy w Informacji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 3-4 września 2024 r.

Jak zwykle przygotowaliśmy streszczenie wystąpienia z konferencji Adama Glapińskiego, prezesa NBP.

Zobacz także: Wynik pierwszego po wakacjach posiedzenia RPP bez zaskoczeń

Działania NBP były, są i będą podejmowane we właściwym momencie

Wrześniową konferencję prezes NBP, Adam Glapiński rozpoczął od przypomnienia, jak ogromny sukces osiągnęliśmy w I półroczu roku.

„Przypomnę, że w pierwszej połowie br. osiągnęliśmy, jako wszyscy Polacy, ogromny sukces. Inflacja spadła do celu inflacyjnego NBP. W I połowie roku, średnia inflacja wyniosła niecałe 3%. W marcu tego roku inflacja wynosiła 2%. Niesamowity sukces, trwający długo.” – powiedział Adam Glapiński.

Dodał, że te osiągnięcia potwierdzają największe ośrodki analityczne na świecie, a decyzje banky centralne nadal będą trafne. „Dane te potwierdzają również, że przyszłe, jak i przeszłe działania NBP były prawidłowe. One były, są i będą podejmowane we właściwym momencie. Tak mówią wszystkie światowe, główne ośrodki analityczne.” – zapewnia prezes NBP.

Przedstawiciel banku centralnego, ku przestrodze, zauważył, że choć zagrożenia związane z pandemią i wojną wygasły, to wciąż przed nami skomplikowane zadania. „Zagrożenie inflacyjne związane z pandemia i wojna, miejmy nadzieje minęły bezpowrotnie. Przed nami kolejne wyzwania, nadal trudne i skomplikowane.” – ostrzegł Glapiński. I dodał: „Jeszcze przed wakacjami, wskazywaliśmy, że jeśli tarcze energetyczne zostaną odmrożone, ceny wzrosną. I z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w lipcu, roczna dynamika cen wyniosła 4,2%. Gdyby nie te podwyżki, to inflacja nadal byłby w celu NBP.”

Prezes wspomniał jeszcze o sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów. „Niemcy od dłuższego czasu balansują na granicy recesji. Oczekiwane ożywienie odsuwa się w czasie. Podobnie jest w strefie euro.”

W kolejnych latach, według projekcji możemy spodziewać się dalszego wzrostu inflacji, co ma związek z działaniami osłonowymi.

„Jeśli chodzi o perspektywy. Dostępne prognozy wskazują, że inflacja na koniec roku może przekroczyć 5%. Są pewne elementy, które trudno uwzględnić. Co więcej, dynamika cen może się zwiększyć na początku przyszłego roku, wskutek całkowitego wyłączenia działań osłonowych.” – wyjaśnił prezes NBP.

Do celu inflacyjnego wrócimy w 2026 r., zapowiedział prezes Adam Glapiński. „Zgodne z zapewnieniami rządu, w ustawie budżetowej będą przewidziane środki na utrzymanie pewnych środków osłonowych. Zakładamy, że w 2026 r., przy obecnych stopach procentowych, inflacja wróci do celu NBP (2,5%).”

Zobacz także: CPI znowu lekko w górę. Wstępny odczyt inflacji za sierpień 2024 r.

Udostępnij