Dlaczego warto inwestować w farmy fotowoltaiczne

Czy i dlaczego warto inwestować w farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne są technologią przyszłości. Inwestują w nie już zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne.

Pozyskiwanie energii z promieni słonecznych to bez wątpienia technologia, która jest dopiero na początkowym etapie rozwoju, a ma przed sobą wielką przyszłość. Inwestują w nią zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne.

Fotowoltaika jest wspierana przez UE i rządy państw członkowskich

W związku z prowadzoną przez Unię polityką, w której kraje europejskie mają stawiać na technologie emisyjne, Unia Europejska daje dofinansowanie na panele i farmy fotowoltaiczne.

Wdraża ona Europejski Zielony Ład - plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki i ochrony środowiska naturalnego. Aby go wdrożyć potrzebne będą inwestycje w technologie, które są przyjazne środowisku, w tym właśnie w fotowoltaikę. Plan europejski zakłada zaprzestanie korzystania z energii opartej na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego do 2050 roku.

Fotowoltaika jest również wspierana w Polsce przez liczne programy rządowe. Duże projekty - takie jak farmy fotowoltaiczne - uzyskują dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), a także z dedykowanych programów Ministerstwa Rozwoju.

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczne

Inwestowaniem w farmy fotowoltaiczne zajmują się także podmioty prywatne. Zwracają one uwagę na kilka podstawowych kwestii związanych z tego rodzaju aktywem:

1.   Stabilność inwestycji

Inwestycja w farmy fotowoltaiczną to inwestycja przyszłości. To sposób na dochód pasywny przez wiele lat, który nie jest uzależniony od niepewnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej.

2. Stopa zwrotu może być wyższa, niż w tradycyjnych instrumentach   

Projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii mogą pozwalać na osiągnięcie kilkunastoprocentowej stopy zwrotu z inwestycji. Stopa zwrotu z lokat bankowych i obligacji zazwyczaj nie przekracza kilku procent rocznie, a obecnie może być w pobliżu zera, albo i ujemna.

3. Elastyczne angażowanie kapitału

Niektóre firmy inwestujące w farmy opracowały innowacyjny model inwestycji, który pozwala na elastyczne angażowanie kapitału (np. na okres jednego roku), a także zapewnia możliwość comiesięcznej wypłaty zysków.

4. Zaangażowanie w ochronę środowiska oraz bezpieczeństwo energetyczne

Poprzez inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne zmniejszamy negatywne oddziaływanie gospodarki na środowisko naturalne. Według polityki UE, źródła energii oparte na węglu mają zostać wyeliminowane do 2050 roku.

5. Wzrost zapotrzebowania na energię

Wraz z rozwojem technologii i gospodarki, zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta, ale tradycyjnych zasoby tradycyjnych surowców - takich jak węgiel kamienny i brunatny oraz gaz - maleją.

Zobacz także: Inwestowanie w wartość jeszcze wróci do łask – twierdzi kanadyjski Warren Buffett, czyli Prem Watsa

Polskie spółki publiczne inwestujące w farmy fotowoltaiczne

Berg Holding (dawniej Śląskie Kamienice) to spółka notowana na rynku NewConnect. Zajmuje się dostarczaniem gotowych projektów oraz wspólnej realizacji budowy farm fotowoltaicznych. Jej kapitalizacja wynosi 67 mln zł. Na rynku fotowoltaiki działa dopiero od lipca br.

Columbus Energy jest największym dostawcą usług na rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Firma wyznacza standardy jakości, stawia na nowoczesną technologię i troszczy się o klienta na wszystkich etapach realizacji. Columbus Energy to obecnie najwyżej wyceniana spółka na rynku NewConnect. Coroczny, dynamiczny wzrost przychodów Columbus, plasuje ją wśród największych udziałowców rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
 

farmy


Farmy Fotowoltaiki S.A. to spółka zależna od Berg Holding, która w swoich strukturach zakłada i buduje farmy fotowoltaiczne od 1 do 120 MWe. Spółka jest blisko przedsiębiorców, którzy posiadają przestrzeń taką jak dachy hal, place lub parkingi, a prąd będą wykorzystywali dla własnych potrzeb. Farmy fotowoltaiki wraz z Columbus Energy zawiązały spółkę COLUMBUS&FARMY Sp. z o.o. w celu rozpoczęcia realizacji projektów farm fotowoltaicznych.

01Cyberaton to spółka mająca na swoim koncie wiele zrealizowanych  projektów fotowoltaicznych od 2015-2016 roku. Z powodu problemów dostępu do wykwalifikowanych kard, realizacja projektów została ograniczona, ale od 2019 roku spółka powróciła do tego rodzaju działalności, dzięki wsparciu przez T&T Proenergy. Rok 2019 był przełomowy zarówno dla 01Cyberaton jak również dla naszej spółki T&T Proenergy. Obie spółki wspólnie w ramach konsorcjum zbudowały 3 elektrownie fotowoltaiczne. Dlatego spółka T&T Proenergy podjęła decyzję o połączeniu z 01Cyberaton i wniesieniu do spółki portfela projektów własnych, w przygotowaniu oraz realizowanych na zlecenie zewnętrznych firm. 

Co jest potrzebne do założenia farmy fotowoltaicznej?

Jeśli chcemy założyć farmę fotowoltaiczną, to potrzebujemy działki, na której przez cały czas będzie słońce. Aby móc zbudować farmę na fotowoltaiczną na naszej działce musimy spełnić kilka warunków:

  • działka musi mieć powierzchnię ok. 2 ha lub większą,
  • nie mogą jej zasłaniać budynki i drzewa,
  • powinna być nachylona na południe lub płaska,
  • posiadać niską klasę gruntu,
  • mieć dojazd.

Zobacz także: Grodno zrealizowało największą w swojej historii farmę fotowoltaiczną

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.