Wielkie zmiany na rynku kakao. Kontrakty na ziarna wystrzeliły na północ

Wielkie zmiany na rynku kakao. Kontrakty na ziarna wystrzeliły na północ

W ubiegłym tygodniu wycena kontraktów futures na kakao wystrzeliła na północ o ponad 15%. Takiego zjawiska nie obserwowano na tym rynku od lat. To nie jest przypadek.

To firma Hershey – jeden z największych producentów czekolady na świecie - stoi za niespotykanym wystrzałem notowań kontraktów futures na kakao. Jej zlecenie było tak duże, że wymagało zgody ze strony giełdy ICE Futures. Firma Hershey zdecydowała się na ten ruch, bo afrykańskie państwa nałożyły wysokie opłaty na importowane kakao – mówią informatorzy serwisu Bloomberg.

Notowania grudniowej serii kontraktów futures na kakao

kakao f

Źródło: Barchart

Sprytne ruchy na rynku kakao

W przeszłości takie firmy, jak Hershey, kupowały kakao i inne potrzebne im surowce głównie w formie fizycznej. 75% światowej podaży kakao zapewniają państwa afrykańskie, a Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana dostarczają 70%. W ostatnich miesiącach te kraje wpadły na pomysł, by stworzyć coś na wzór OPEC – kartel kakaowy. Nałożyły na tonę kakao opłatę w wysokości 400 USD, która ma iść na wsparcie krajowego rolnictwa. Opłata została nałożona na zbiory, które zaczęły się w październiku br.

Te rosnące koszty zakupu kakao, wraz ze zmniejszonym popytem na wybory czekoladowe w trakcie pandemii, zmusiły firmę Hershey do przejścia z rynku natychmiastowych dostaw fizycznych na rynek kontraktów futures. Chodzi o to, że giełda ICE ma zapasy kakao, więc składając zamówienie firma Hershey zaoszczędziła około 15% w porównaniu do stawki, którą musiałaby zapłacić dostawcom z Ghany czy WKS. Firma Hershey nie chciała komentować tych doniesień.

„To jest bardzo sprytny ruch ze strony Hershey. Nie tylko daje im przewagę nad konkurentami i oszczędności, ale też sprawia, że otwierają sobie nowy kanał dostaw” – powiedział serwisowi Bloomberg Derek Chambers, trader na rynku surowców od 50 lat. „Dostawcy z innych krajów, takich jak Ekwador, mogą na tej zmianie frontu skorzystać. Zwiększą produkcję, zaczną robić zapasy” – dodał Chambers.

Zobacz także: Spółki typu value dają obecnie bardzo korzystną relację potencjalnego zysku do ryzyka – twierdzi prof. Rober Ibbotson

Kakao będzie drożało

Co dalej będzie się działo z cenami kakao? Obecnie 1 tona tego surowca kosztuje około 2 740 USD. „Nabywcy kakao z pewnością odczują to, co stało się na rynku. W roku 2021 efekt nowych opłat, nałożonych na surowiec przez kraje afrykańskie, będzie widoczny. Za rok wycena kontraktów na kakao może być na niebotycznym poziomie” – uważa Chambers.

Według serwisu Gov Capital, konsensus analityków co do ceny tony kakao na koniec grudnia 2020 roku wynosi 2 723 USD, na koniec I połowy 2021 roku wynosi 2 779 USD, a na koniec 2021 roku 4 348 USD. To oznacza, że kakao w ciągu 12 miesięcy ma potencjał do około 59%.

Cena 1 tony kakao (w tys. USD) – 50 lat

kakao 50l

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Jak inwestować w wino – radzi założyciel firmy Cult Wines Tom Gearing

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.