Kryptowalutowy miliarder Justin Sun zainwestował w tym roku w sztukę już 100 mln USD

Kryptowalutowy miliarder Justin Sun zainwestował w tym roku w sztukę już 100 mln USD

Jeśli ktoś obłowił się na biznesie kryptowalutowym, to wydanie blisko 80 mln USD na dziwaczną rzeźbę – instalację nie stanowi dla niego problemu. Tak zrobił ostatnio Justin Sun.

Na początku listopada za 78,4 mln USD zostało sprzedane dzieło Giacometti'ego „Le Nez” (1947) podczas wyprzedaży kolekcji Macklowe w Sotheby’s. Najpierw podejrzewano, że kupcem jest znany inwestor i kolekcjoner sztuki Steve Cohen. Potem obstawiano rodzinę królewską Kataru. Jednak w końcu nabywca się ujawnił – to Justin Sun, urodzony w Chinach 31-letni miliarder technologiczny, założyciel platformy kryptowalutowej TRON. Od początku stycznia Sun wydał na aukcjach na sztukę ponad 100 mln USD – donosi portal artnet news.

Jaką sztukę kupuje Justin Sun

Sun twierdzi, że dopiero zaczyna budować swoją kolekcję sztuki. Jego apetyt obejmuje instalacje, wideo, klasykę współczesności i nie tylko. Chociaż nie mógł uczestniczyć w Art Basel Miami Beach z powodu ograniczeń w podróżowaniu, planuje wkrótce zacząć kupować w galeriach i na rynku pierwotnym. Chce polować na wschodzące talenty. Co ciekawe, zamierza swoje zakupy wyświetlać w metaverse, oraz wypożyczać obiekty instytucjom na całym świecie.

„Moim celem jest stworzenie najlepszej i najbardziej zróżnicowanej kolekcji sztuki współczesnej. Interesują mnie różne formy sztuki i kategorie, takie jak: wideo, muzyka, instalacje i dzieła tworzone przez sztuczną inteligencję” – powiedział Sun. „Większość posiadanych przeze mnie dzieł sztuki jest statyczna i chętnie urozmaicam kolekcję, aby wzbogacić muzeum w metaversie… Sztuka, którą każdy może zobaczyć i wziąć udział w ciekawej rozmowie na jej temat, która pobudzi kreatywność, to jest prawdziwa sztuka godna kolekcjonowania” – twierdzi Sun.

Wedle portalu artnet news, Sun oprócz „Le Nez” nabył w tym roku portret Marie-Thérese pędzla Picassa za 14,6 mln GBP, tryptyk autoportretów Andy'ego Warhol’a w przerażającej peruce za 1,4 mln GBP miliona funtów (2 miliony dolarów), dzieło KAWS „Untitled (Kimpsons)” za 2,5 mln HKD (332 647 USD) oraz dzieło „Cube” autorstwa czołowego artysty NFT Murata Paka.

Przypomnijmy, że 11 marca 2021 roku Sun brał udział w historycznej aukcji w Christie's New York, gdzie dzieło NFT artysty o pseudonimie Beeple zostało sprzedane za 69 mln USD Chodzi o „Everydays: the First 5000 Days”.

Alberto Giacometti, „Le Nez” (1947)

Alberto Giacometti, „Le Nez

Źródło: Sotheby’s

Zobacz także: Charlie Munger występuje przeciwko kryptowalutom i wskazuje na szaleńcze przewartościowanie rynku akcji

Połączyć dwa światy

Sun nabywa dzieła przeważnie za pośrednictwem fundacji APENFT. Niemal każde dzieło otrzymuje formę cyfrową, by można je było „wyświetlić” w Wirtualnym Muzeum APENFT. Osoby dysponujące odpowiednią technologią — Oculus Quest, Oculus Rift i HTC Vive — będą mogły przyjrzeć się im „z bliska”.

„Tradycyjny świat sztuki jest niezwykle nieprzejrzysty, a kupowanie sztuki jest postrzegane jako przeznaczone tylko dla uprzywilejowanych” – twierdzi Sun. „Podobnie jak blockchain demokratyzuje finanse jak nigdy dotąd, my chcemy zdemokratyzować rynek sztuki, przedstawiając drogie dzieła wielkich artystów jako NFT w blockchain i ułatwiając tworzenie ekosystemu sztuki w metaverse” - dodaje.

Sun ma nadzieję, że pomoże zlikwidować podział między metaverse a realnym światem sztuki, wypożyczając niektóre dzieła fizyczne instytucjom. „Nie możemy się doczekać współpracy z niektórymi z czołowych muzeów na całym świecie. Chcemy jak najmocniej rozwijać tę koncepcję, doprowadzić do jej rzeczywistego zastosowania w świecie sztuki” – przekonuje Sun.

Kim jest Justin Sun

Justin Sun (ur. 1990) jest prezesem BitTorrent, założycielem TRON Foundation oraz twórcą appki Peiwo. Platforma TRON to jedno z najpopularniejszych rozwiązań blockchain na świecie. Peiwo to appka do streaming głosu w czasie rzeczywistym. Jego biznesy są wyceniane na około 5 mld USD, a majątek prywatny na około 200 mln USD.

Sun trafił na listę Forbesa “30 under 30 Asia” w 2017 roku. Wychował się biznesowo pod skrzydłami Jacka Ma, założyciela Alibaba Group. Ukończył ekonomię University of Pennsylvania oraz historię na Peking University.

Sun wsławił się wylicytowaniem za 4,5 mln USD charytatywnego lunchu z prezesem Berkshire Hathaway Warrenem Buffettem, w lipcu 2019 roku. Lunch odbył się w styczniu 2020 roku, a Sun podarował Buffettowi jednego bitcoina, by przekonać go do kryptowalut.

Justin Sun ma konto na Twitterze.

Zobacz także: GPW i Artinfo chcą razem tokenizować dzieła sztuki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.