Polskie instytucje wchodzą w świat NFT. Poczta Polska wyemituje kryptoznaczki, a Bank Pekao stokenizuje sztukę

Polskie instytucje wchodzą w świat NFT. Poczta Polska wyemituje kryptoznaczki, a Bank Pekao tokenizuje sztukę

Poczta Polska planuje emisję kryptoznaczków. A Bank Pekao stokenizuje prace malarskie Rafała Bujnowskiego i powiąże je z 440 kartami płatniczymi Unique.

Troszkę się tego spodziewaliśmy, ale jednak jest to w pewnym sensie zaskakujące. Otóż polskie instytucje, i to przedsiębiorstwa kontrolowane przez Skarb Państwa, wchodzą dynamicznie w świat NFT (tokeny niezamienne, non-fungible tokens). Chodzi o Pocztę Polską oraz Bank Pekao.

Poczta Polska wyemituje Kryptoznaczki i cyfrowe talary filatelistyczne

Poczta Polska planuje emisję kryptoznaczków, które mają być czymś pomiędzy tradycyjnym znaczkiem pocztowym a tokenem NFT. Instytucja uruchomiła już stronę Kryptoznaczek. Tam będzie prezentowana jej oferta w tym zakresie. Kryptoznaczki z serii „Polska w kosmosie” mają zostać wyemitowane w I kwartale 2023.

„Każdy z czterech rodzajów kryptoznaczka składa się z dwóch elementów: tradycyjnego znaczka pocztowego oraz części cyfrowej reprezentowanej przez unikalne tokeny NFT w sieci Polygon w standardzie ERC1155" – tłumaczy Poczta Polska. „Kryptoznaczek jest pełnowartościowym tokenem kryptograficznym, który można odsprzedawać online i który gwarantuje, że własność i historia znaczka są niezaprzeczalnie odwzorowane w sieci blockchain. Właściciel Kryptoznaczka ma pewność, że nikt nie może zastąpić lub podmienić jego zawartości" - dodaje.

Oto kategorie w I kolekcji Polskiego Kryptoznaczka:

  • Kategoria 1, znaczek tradycyjny + token NFT: 100 000 sztuk.
  • Kategoria 2, znaczek tradycyjny + token NFT: 50 000 sztuk.
  • Kategoria 3, znaczek tradycyjny + token NFT: 20 000 sztuk.
  • Kategoria 4, znaczek tradycyjny + token NFT: 5 000 sztuk.
  • Kategoria 5, token NFT: 25 000 sztuk, dostępna wyłącznie w formie cyfrowej do zakupu za pośrednictwem kryptowaluty MATIC.

Mają się także pojawić tzw. talary filatelistyczne. Pierwszy z serii ma się pojawić już w tym miesiącu. Talar to specjalny rodzaj tokena NFT, powiązany z kolekcją Polskiego Kryptoznaczka. Umożliwia on preferencyjny zakup lub wymianę na wersję cyfrową Kryptoznaczka z kategorii 5. „Talar Filatelistyczny jest wymienialnym tokenem zgodnym ze standardem ERC20 wyemitowanym w limitowanej liczbie 1558 sztuk, który jest przeznaczony dla grupy pierwszych, polskich filatelistów cyfrowych i umożliwia nabycie znaczków z kategorii cyfrowej na preferencyjnych warunkach” – tłumaczy Poczta Polska.

Kryptoznaczek będzie miał także postać tradycyjną. Wersję typowo filatelistyczną będzie można nabyć w wybranych placówkach Poczty oraz na stronie filatelistyka.poczta-polska.pl.

By kupować i korzystać z Kryptoznaczka nie jest potrzebne posiadanie tzw. portfela kryptowalutowego. Jednak jeśli chcemy kolekcjonować pocztowe NFT, taki portfel jest potrzebny.

Polski Kryptoznaczek w wersji 1.0 pojawi się już w grudniu 2022 roku. Będzie go można zamówić online, lub w wybranych placówkach Poczty Polskiej. Polski Kryptoznaczek 1.0 zaprojektował Roch Stefaniak, autor wielu kolekcji tradycyjnych znaczków.

kryptoznaczek polska w kosmosie

Co ciekawe, znane są już ceny Kryptoznaczków i talarów. Polski Kryptoznaczek 1.0 kosztuje 18,50 zł w przypadku znaczka tradycyjnego, oraz 12 MATIC (około 49,20 zł) w przypadku wersji cyfrowej (kategoria 5). Talary filatelistyczne umożliwiające zakup znaczka cyfrowego w przedsprzedaży będą dostępne w cenie 10 MATIC (około 41 zł).

talar

Zobacz także: Rynek NFT zapadł w śpiączkę, ale jeszcze nie umarł – twierdzą eksperci

Karty płatnicze z artystycznym NFT

Kolejną polską instytucją, która wchodzi w świat NFT jest Bank Pekao. Jako pierwsza tradycyjna instytucja finansowa na świecie tokenizuje sztukę. Zamierza powiązać NFT z elementami kompozycji malarskiej Rafała Bujnowskiego z 440 kartami płatniczymi Unique Mastercard.

Każda karta będzie miała nadruk z fragmentem obrazu „Ściana pracowni”, z którym będzie powiązany token. NFT tworzy dla Banku Pekao firma SmartVerum. Stokenizowana wersja dzieła Bujnowskiego będzie dostępna na platformie mintiq.io.

karta3

Projekt jest promowany hasłem „Kiedy sztuka kreuje biznes”. Limitowana edycja kart kredytowych Uniqe pojawi się na rynku z okazji 25-lecia Bankowości Prywatnej Banku Pekao. Karty otrzymają wybrani klienci Banku Pekao.

„Bankowość prywatna od ćwierć wieku oferuje wyjątkową obsługę i rozwiązania finansowe dla zamożnych klientów. Zmieniamy się wraz z ich potrzebami i rynkowymi trendami, dając dostęp do całej palety produktów inwestycyjnych i nie tylko. Zgodnie z naszą strategią, podążamy za współczesnymi technologiami, innowacjami i trendami rynkowymi, ponieważ tego oczekują od nas klienci, jednym z nich jest szeroko rozumiany blockchain, bez którego nie byłoby projektu Unique. Oferując zupełnie unikalną kartę kredytową powiązaną z tokenem NFT, stajemy się niekwestionowanym liderem nowoczesnych rozwiązań dla klientów private banking” - stwierdził wiceprezes Banku Pekao Jarosław Fuchs.

Zobacz także: Sztuka chroni kapitał przed wysoką inflacją lepiej, niż akcje czy złoto

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.