Książka P.I.I.G.S. której autorem jest Tomasz Prusek będzie miała premierę 24 kwietnia
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 kwi 2019, 11:28

Poznaj dalsze losy Olgi Kirsch. Jutro premiera thrillera ekonomicznego „P.I.I.G.S.” Tomasza Pruska

Już 24 kwietnia poznamy dalsze losy Olgi Kirsch, bohaterki powieści „K.I.S.S.”. Wtedy będzie miała premierę druga książka Tomasza Pruska, dziennikarza ekonomicznego „Gazety Wyborczej”, który po raz kolejny opisuje ciemne strony rynku giełdowego w książce „P.I.I.G.S.”. Recenzenci czytają jego dzieła w jeden wieczór i czekają na więcej.

Prawdziwe oblicze rynków kapitałowych

„P.I.I.G.S.” to druga część thrillera ekonomicznego „K.I.S.S.”. Fabuła pierwszej książki skupiała się na losach Olgi Kirsch, zarządzającej funduszem inwestycyjnym. Akcja książki toczy się zarówno na polskiej giełdzie jak i Wall Street. Bohaterka chce uczciwie zarabiać pieniądze dla inwestorów swojego funduszu i tym samym wypowiada wojnę nieuczciwym uczestnikom rynku. Tłem dla fabuły jest kryzys ekonomiczny w USA.

W drugiej części swojej książki, Tomasz Prusek opisuje dalszą historię głównej bohaterki. Czekają na nią kolejne wyzwania, ponieważ znów zadarła z nieodpowiednimi ludźmi. Autor nazywa ich „rekinami polskiej finansjery”, którzy szukają zemsty. Podobnie jak w pierwszej części, akcja toczy się zarówno na polskiej giełdzie jak i amerykańskiej. Dotyka problemów kryzysu finansowego w Unii Europejskiej z 2011 roku, kiedy panika wśród inwestorów sięgała zenitu.

Tytuł książki oczywiście jest nieprzypadkowy. P.I.I.G.S. oznacza kraje - Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja i Hiszpania. To państwa, których dług publiczny i deficyt budżetowy są najwyższe w UE. To właśnie te kraje najbardziej odczuły skutki zadłużania się w momencie kryzysu finansowego w 2011 roku.

piigs

- Tomasz Prusek zna bardzo dobrze jasne i ciemne strony rynków finansowych i po raz kolejny tworzy historię, która wciąga od pierwszych stron. Dla wielu czytelników zdarzenia przedstawione w powieści będą pomocne w zrozumieniu mechanizmów kryzysu, z jakim mieliśmy do czynienia kilka lat temu, a którego istotę trudno było zrozumieć z samych przekazów medialnych. „PIIGS” przeczytałem jednym tchem i polecam ją każdemu – mówi Jarosław Dominiak, prezes zarządu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tomasz Prusek jest komentatorem giełdowym oraz dziennikarzem ekonomicznym związanym od lat z „Gazetą Wyborczą”. Można powiedzieć, że warszawską giełdę zna od podszewki. Jest również Prezesem Zarządu „Fundacji Przyjazny Kraj”. Organizacja pozarządowa zajmuje się m.in. prowadzeniem badań i analiz dotyczących systemów regulacyjnych i ekonomicznych.

- Jest tu wszystko, co nas ekscytuje: wielkie pieniądze, władza i …zemsta, która wisi w powietrzu. „PIIGS” Tomasza Pruska jest napisana jak kryminał, w emocjonujący sposób pokazuje, jak  na państwach, zadłużonych ponad miarę obławiają się, też ponad miarę, spekulanci. Czyta się jednym tchem, ale skłania do myślenia o sprawach poważnych. Polecam – komentuje Joanna Solska z tygodnika „Polityka”.

Dziennikarz podkreśla, że opisane zdarzenia są przypadkowe. Mimo to akcja książki oddaje autentyczność sytuacji. Już 24 kwietnia zapraszamy do lektury powieści Tomasza Pruska.

Zobacz także: „Jak spuściłem 2 miliony”, czyli cała prawda o rynku Forex jednak zostanie wydana

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.