Sejf w skałach gór alpejskich. Szwajcaria chce zbudować sieć skarbców dla najbogatszych

Sejf w skałach gór alpejskich. Szwajcaria chce zbudować skarbiec dla najbogatszych

Mają powstać skarbce w alpejskich skałach. Szwajcaria robi wszystko, by przyciągać kapitał bogatych ludzi z całego świata.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym Szwajcarii po czekoladzie, zegarkach i bankach mogą stać się… sejfy ulokowane w alpejskich skałach. Najbogatsi ludzie świata mogą mieć niedługo do dyspozycji nietypowe safe haven.

Bogactwo ukryte w szwajcarskich górach

Na pomysł wpadła firma Bruenig Mega Safe. Górskie skarbce mają znajdować się w zboczach góry Breuning, znajdującej się w pobliżu Lucerny. „Twój skarbiec w skalnym masywie będzie idealnym miejscem do przechowywania kosztowności i wrażliwych informacji” – tak wspomniana firma zachęca pierwszych klientów.

Bruenig Mega Safe twierdzi, że na początek powierzchnia skarbca będzie wynosiła mniej więcej tyle, co 10 boisk do piłki nożnej. „Ale możemy kilkukrotnie powiększyć skarbiec, jeśli zajdzie taka potrzeba” – zapewnia członek zarządu Hugo Schittenhelm. Właściciele skarbców będą do nich mieli dostęp 24 godziny na dobę, przez cały rok, poprzez tunel, którym swobodnie przejedzie wielka ciężarówka.

Położenie skarbca górskiego Bruenig Mega Safe

map
Źródło: Google Maps

lok
Źródło: Bruenig Mega Safe

Wydaje się, że firma Bruenig Mega Safe wychodzi na rynek z tą ofertą w idealnym czasie. Z uwagi na rosnące niepokoje społeczne na Zachodzie, oraz z uwagi na powrót złota do łask inwestorów. Jak zwracają uwagę jej przedstawiciele, skarbce będą idealne do przechowywania wszelakich kosztowności: złota, dzieł sztuki, aut klasycznych.

Zobacz także: Elon Musk jest już bogatszy niż Warren Buffett. Akcje spółki Tesla rosną, a wartość shortów przekroczy zaraz 20 mld USD

Skarbce mogą być naprawdę wielkie

Skarbiec ma mieć blisko 63 tys. m.kw. Poszczególne skarbce mają być naprawdę duże. Według Bruenig Mega Safe mają mieć powierzchnię od 100 m.kw. do nawet 10 tys. m.kw., a ich sufit może być umiejscowiony nawet na wysokości 90 m. W skarbcach ma być stały poziom wilgotności na poziomie 40%, stała temperatura na poziomie 12 st. Celsjusza. Ceny za skarbce zaczynają się od 0,5 mln USD.

Przekrój skarbca Bruenig Mega Safe

tunel
Źródło: Bruenig Mega Safe

Projekt skarbców w zboczu góry jest przygotowywany we współpracy z firmą Gasser Felstechnik. Jest to przedsiębiorstwo specjalizujące się w projektowaniu i wykonywaniu konstrukcji podziemnych. W okolicy, w której ma powstać skarbiec, firma Gasser Felstechnik wybudowała m.in. skład materiałów wybuchowych oraz obiekt służący do specjalistycznego treningu dla sił straży pożarnej.

Wizualizacja wejścia do poszczególnych skarbców

wejście
Źródło: Bruenig Mega Safe

Kto skorzysta ze skarbca w skale

Firma Bruenig Mega Safe zdradza, że prowadzi już negocjacje z pierwszymi klientami, głównie ze Szwajcarii. Są wśród nich family office – firmy zarządzające majątkiem bogatych ludzi – oraz galerie sztuki i, oczywiście, majętni inwestorzy indywidualni. Co ciekawe, wykupienie skarbca na własność oznacza, że trzeba pokryć koszty jego urządzenia, ale firma Bruenig Mega Safe dostarcza know-how oraz zajmuje się zarządzaniem i ochroną obiektu.

Budowa skarbca w zboczu góry ruszy, gdy firma Bruenig Mega Safe zbierze 7 mln CHF od klientów. Prace budowlane mają ruszyć na początku 2021 roku, a skarbiec ma być gotowy do użytku w ciągu 18 miesięcy od ich rozpoczęcia. Więcej o skarbcu można przeczytać TUTAJ.

Według firmy doradczej Knight Frank, pod koniec 2019 roku na świecie były 513 244 osoby z majątkiem wartym więcej niż 30 mln USD. Ich liczba w ubiegłym roku zwiększyła się o 6,4%. Najwięcej takich osób mieszkało w USA i Chinach. Najszybszy przyrost bogatych w latach 2020-24 spodziewany jest w Chinach i Indiach.

Mapa ultra-bogatych (koło – ilość, kolor – prognozowane tempo przyrostu do 2024 r.)

mapa uhnwi
Źródło: Knight Frank

Zobacz także: Najgorsze w biznesie jest unikanie działania i podejmowania decyzji – twierdzi Jim Simons, twórca funduszu Medallion

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.