Deweloperzy szykują się do wypłaty dywidend. Akcje Atal i Dom Development najwyżej w historii
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
17 kwi 2023, 07:38

Deweloperzy szykują się do wypłaty dywidend. Akcje spółki Atal i Dom Development najwyżej w historii

Akcje dużych deweloperów rosną bardzo dynamicznie. Od początku roku kurs akcji Atalu wzrósł o ponad 45%. Z kolei notowania Dom Development zyskały 49%. Obydwie spółki szykują się do wypłaty dywidend, a ich kursy znajdują się na historycznych maksimach.

Polscy deweloperzy dobrze rozpoczęli 2023 rok. Sprzedaż mieszkań w I kw. 2023 r. rośnie, a kolejne kwartały zapowiadają się bardzo korzystanie, choćby przez zapowiedź programu Pierwsze mieszkanie, który poruszy segment kredytów mieszkaniowych. Więcej na temat programu rządowego można przeczytać na serwisie. Spółki z tego sektora szykują się do wypłaty sowitych dywidend z zysku za 2022 rok, który był rekordowy pod względem osiągniętych wyników finansowych. Jest to efekt tego, że rozpoznawana była w wynikach sprzedaż mieszkań mieszkań z rekordowego pod tym względem 2021 roku. Kursy akcji pierwszych spółek z tego sektora już teraz wychodzą na historyczne maksima, po uwzględnieniu wypłaconych dywidend.

Kurs akcji Atal (góra) i Dom Development (dół) od początku 2015 roku
Atal i Dom Development

Zobacz także: Przekazania i sprzedaż mieszkań wśród deweloperów z GPW. Pierwszy kwartał przyniósł znaczny wzrost, a prognozy wyglądają coraz lepiej

Atal rośnie i szykuje dywidendę

Od początku roku akcje grupy urosły o 45%. Obecnie notowania kształtują się na poziomie 47,3 zł i są najwyżej w historii notowań Atala.

Jednym z powodów takiego zachowania kursu akcji mogą być podane wyniki sprzedaży mieszkań za I kw. br., ponieważ widać po nich, że sprzedaż w spółce rośnie z miesiąca na miesiąc. Przysłużyły się z pewnością również rekordowe wyniki, ponieważ w 2022 r. Atal odnotował najwyższy w historii zysk netto, który wyniósł 368 mln zł. Rentowność spółki również wzrosła względem 2021 r. i uplasowała się na poziomie 22,22%.

Dodatkowo Atal zapowiedział, że wypłaci w tym roku dywidendę za 2022 r. A sam prezes nie widzi przesłanek, żeby nie proponować dywidendy akcjonariuszom. Termin oraz kwota wypłaty nie została jeszcze podana.

„Nie ma przesłanek, żeby nie proponować wypłaty dywidendy w tym roku. Będzie propozycja dywidendy, natomiast poziom jej i terminy wypłaty będą [podane] w terminie jednego miesiąca po [dzisiejszej] konferencji” – powiedział Juroszek podczas konferencji prasowej

Co również mogło w ostatnim czasie odzwierciedlać ruch na akcjach Atala, to informacja o tym, że Juroszek Holding, firma Zbigniewa Juroszka zakupiła 300 tys. akcji spółki Atal za kwotę 12,27 mln zł. W wyniki tej transakcji Juroszek Holding posiada już ponad 83% akcji w kontrolowanym podmiocie. Więcej na ten temat pisaliśmy na Strefie Inwestorów.

Zobacz także: Atal kończy kryzysowy na rynku nieruchomości rok 2022 rekordowymi zyskami i marżami

Akcje Dom Development najwyżej w historii notowań

Akcje Dom Development, spółki notowanej na GPW od 2006 r., również zaliczyły historyczne wyżyny, na dzień dzisiejszy kurs kształtuje się na poziomie 140,6 zł.

Te wyniki to z pewnością duża zasługa bardzo dobrych wyników za 2022 r., tylko przychody ze sprzedaży wzrosły o 27% r/r wynosząc 2,4 mld zł.

Pierwszy kwartał tego roku również był bardzo dobry dla spółki, w tym czasie Dom sprzedał 914 mieszkań, co jest 21% wzrostem względem I kw. 2022 r. Przekazania mieszkań we wspomnianym pierwszym kwartale również odnotowały wzrost o 23% r/r (1 350).

Jarosław Szanajca, prezes Dom Development zapowiedział podczas konferencji wynikowej wypłatę dywidendy za 2022 r. o wartości 11 zł za akcję. I dodał: „Zobaczymy co przyniesie, zaczął się ten rok nieźle”.

Zobacz także: Rekordowe wyniki finansowe i najwyższy w historii bank ziemi – podsumowanie 2022 roku Dom Development

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.