Listing Act to rewolucyjne zmiany dla rynku giełdowego w kilku obszarach
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
14 cze 2024, 07:36

Listing Act to rewolucyjne zmiany dla rynku giełdowego w kilku obszarach. Przybliżamy nowe regulacje z UE

Nowe zasady dotyczące raportowania informacji poufnych, rozległych inwestycji oraz bezprospektowe emisje – tak w skrócie prezentują się najważniejsze nowości wprowadzone przez Listing Act.

Kilka dni temu pisaliśmy o rodzącym się w bólach projekcie unii rynków kapitałowych (URK), dążącym do ujednolicenia europejskich giełd. Zatwierdzony w kwietniu Listing Act ma przybliżyć Unię do tego celu.

Zobacz także: Unia rynków kapitałowych to dobry pomysł, ale nie rozwiąże problemów trapiących rynek kapitałowy w UE

Raportowa rewolucja

Wśród nowości wdrażanych przez Listing Act znajdziemy m.in. podniesienie progu zwolnienia obowiązku sporządzania prospektu na dopuszczenie papierów do obrotu na giełdzie z 20% do 30% w ciągu 12 miesięcy oraz te dotyczące raportowania informacji poufnych.

IPO/SPO na głównym rynku GPW w 2023 r. i w I kw. 2024 r.

IPO na GPW

Źródło: raport „IPO Index Poland Podsumowanie 1Q 2024”

„Listing Act to dość obszerna regulacja, ale z perspektywy naszego rynku najważniejsze są zmiany w MAR i w rozporządzeniu prospektowym. Jeśli chodzi o MAR – wprawdzie nie zostały zrealizowane wszystkie nasze ambitne postulaty (które znalazły się w projekcie, ale później zostały oprotestowane), niemniej ostateczny kształt zmian należy ocenić pozytywnie. W szczególności zwróciłbym uwagę na szerszą swobodę emitentów w zarządzaniu informacją poufną. Obecnie jest tak, że spółka giełdowa musi niezwłocznie opublikować informację potencjalnie ważną dla inwestorów, nawet jeśli inwestorzy mogliby w wyniku tej publikacji ponieść stratę. Wprawdzie teoretycznie istniała możliwość opóźnienia publikacji takiej informacji, ale tylko wówczas, jeśli takie opóźnienie „nie wprowadzałoby w błąd opinii publicznej”. Jako że z definicji brak ważnej informacji na rynku musi wprowadzać w błąd, konieczne było doprecyzowanie tej przesłanki. I nareszcie tego doprecyzowania się doczekaliśmy – MAR stanowić będzie, że zakazane będzie jedynie opóźnianie informacji sprzecznych z wcześniejszymi komunikatami emitenta, więc ta procedura zostanie udrożniona. Inna ważna zmiana w tym obszarze to zniesienie konieczności raportowania każdego z etapów procesu rozciągniętego w czasie – po zmianach wystarczy zaraportować tylko o efekcie końcowym” komentuje dla Strefy Inwestorów Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych (SEG).

Zobacz także: Rekomendacje maj 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Duże ułatwienie dla notowanych firm

Inną znaczącą zmianą wdrażaną przez Listing Act jest możliwość przeprowadzenia emisji akcji bez konieczności sporządzania i akceptacji prospektu. Jest jednak jeden warunek - akcje danego podmiotu muszą być notowane na giełdzie przez co najmniej 18 miesięcy.

„Najważniejsze jest to, że w przypadku tych emisji limitów kwotowych nie będzie. Jeśli spółka znajdzie okazję biznesową, w którą uwierzą inwestorzy, to będzie mogła dokonać emisji na dowolną kwotę w ciągu kilku tygodni (a jeśli wcześniej podjęte zostaną ramowe decyzje WZ, to nawet w ciągu kilku dni)” uzupełnia Kachniewski.

Zobacz także: GPW liczy na ożywienie na rynku IPO

Kilka miesięcy na przygotowania

Pakiet zmian wdrażanych pod nazwą Listing Act będzie miał różne tempo wejścia na rynek. Data możliwych emisji bezprospektowych jest trudna do przewidzenia ze względu na wybory europejskie, jednak może to nastąpić pod koniec jesieni tego roku.

Kapitalizacja spółek na GPW

Kapitalizacja na GPW

Źródło: raport „IPO Index Poland Podsumowanie 1Q 2024”

„Część przepisów (w tym te dotyczące emisji bezprospektowych) wejdzie w życie 20 dni po publikacji, przy czym ze względów techniczno-tłumaczeniowych, tej publikacji możemy się spodziewać dopiero późną jesienią. Dobrze by było, aby spółki wykorzystały te kilka miesięcy „technicznego” vacatio legis na przygotowania do nowych emisji, w tym w kontekście komunikacji z inwestorami. Natomiast przepisy, których funkcjonowanie wymagać będzie uchwalenia aktów wykonawczych, zaczną obowiązywać za około 2 lata” podsumowuje prezes SEG.

Zobacz także: Sytuacja na GPW jest umiarkowanie pozytywna. Wnioski z raportu „IPO Index Poland” DM Navigator

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost