Andrzej Sapkowski uważa, że dostaje za gry Wiedźmin za mało pieniędzy i żąda od CD PROJEKT 60 mln zł
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
02 paź 2018, 08:12

Andrzej Sapkowski uważa, że dostaje za gry Wiedźmin za mało pieniędzy i żąda od CD PROJEKT 60 mln zł

CD PROJEKT poinformował o tym, że autor sagi Wiedźmin, Andrzej Sapkowski, wystosował względem spółki wezwanie do zapłaty 60 mln zł z tytułu praw autorskich wykorzystania świata wiedźmińskiego w tworzonych przez CD PROJEKT grach. Jak wynika z opublikowanej przez spółkę treści wezwania autor uważa, że dostaje za mało pieniędzy. Po sukcesie gry Wiedźmin 3, która wciąż świetnie się sprzedaje, czuje się pokrzywdzony.

To o tyle istotne, że 23 października do sprzedaży ma trafić "Wojna Krwi", trzecia gra ze studia CD PROJEKT, po Wiedźminie i grze GWINT, oparta o wiedźmińskie universum - raczej nie ostatnia.

Zobacz także: Istnieją podstawy, aby CD PROJEKT obawiał się sporu sądowego z Andrzejem Sapkowskim ocenia mecenas Michał Górecki

Sapkowski uważa, że CD PROJEKT za mało mu płaci

Z opublikowanego przez CD PROJEKT wezwania wynika, że Andrzej Sapkowski chce po raz kolejny renegocjować warunki umowy udzielenia praw do wykorzystania jego utworów w grach. Warto pamiętać, że pierwsza umowa na adaptację książki Wiedźmin do świata gier została podpisana przez CD PROJEKT długo przed premierą pierwszej gry Wiedźmin w 2007 roku. To były inne czasy i nikt, nawet sam CD PROJEKT, nie spodziewał się takich sukcesów.

Jak wynika z naszych ustaleń po premierze trzeciej części gry Wiedźmin w 2015 roku rozpoczęły się renegocjacje umowy na korzyść Sapkowskiego. Spółka zainicjowała podwyższenie tantiem wypłacanych autorowi z tytułu wykorzystania jego utworów. Wydawało się, że sprawa jest już rozwiązana, ale jak widać nie. Pisarz wystosował do spółki pismo w którym żąda procentu od sprzedaży gry. Oczekuje 6% uzyskanych korzyści i wystawia spółce rachunek na 60 mln zł.
 

Wezwanie


Spotkania i rozwiązania sprawy Sapkowski oczekuje w terminie 14 dni od dostarczenia pisma i jednocześnie deklaruje, że jest gotowy na ustępstwa i kolejne negocjacje, aby w trwały sposób rozwiązać kwestię praw autorskich do gier.

- Jednocześnie chcę dodać, że mamy też świadomość i wiedzę nie tylko o chęci rzeczywistego i prawidłowego odkupienia wszystkich praw od Pana Andrzeja Sapkowskiego, ale też o konkretnych propozycjach jakie były w tym temacie składane. Na tym etapie nie możemy Państwa zapewnić, że taki skutek także zostanie pomyślnie osiągnięty, ale z całą pewnością możemy wspomnieć o wstępnej deklaracji - czytamy w nadesłanym przez Andrzeja Sapkowskiego piśmie.

CD PROJEKT uważa żądania za bezpodstawne

Przy okazji opublikowanego wezwania do zapłaty spółka CD PROJEKT opublikowała komunikat bieżący w którym zdecydowanie stwierdza, że wystosowane oczekiwania co do zasady i wysokości są bezpodstawne. Zarząd spółki deklaruje, że w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami, nabyła prawa do utworów Pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez Spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia.

- Wolą Spółki jest utrzymywanie dobrych relacji z autorem dzieł, które stały się inspiracją dla twórczości zespołu Studia CD PROJEKT RED. W związku z tym, Zarząd Spółki dołoży szczególnych starań w celu polubownego rozwiązania sprawy, jednakże rozwiązanie takie winno szanować wcześniej uzgodnione intencje stron i zawarte umowy - czytamy w komunikacie CD PROJEKT

Zobacz także: CD PROJEKT w latach 2002 – 2016 podpisał z Andrzejem Sapkowskim szereg różnych umów

Wojna Krwi - trzecia gra oparta o universum Wiedźmina

Wystosowane przed Andrzeja Sapkowskiego wezwanie jest o tyle istotne, że 23 października będzie miała miejsce premiera trzeciej gry ze stajni CD PROJEKT opartej o świat Wiedźmina. Po trylogii Wiedźmin i grze karcianej GWINT do rąk graczy trafi Wojna Krwi. Gra RPG łącząca klasycznego Wiedźmina z GWINT-em. Wszystko wskazuje na to, że to wciąż nie koniec.

Od dłuższego czasu zarząd spółki deklaruje, że nie odstawia Wiedźmina na półkę i gra powróci w nieco innej postaci. Perspektywy kolejnych gier w oparciu o te universum i prawo wyłączności do wykorzystania świata Wiedźmina w swoich grach odpowiada za dużą część wartości CD PROJEKT. Spółka powinna dążyć do szybkiego rozwiązania tej kwestii - niekoniecznie polubownej.  

Zobacz także: Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści od CD PROJEKT już w przedsprzedaży. Premiera 23 października

Fot. źródło Wikipedia

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.