Akcje CD PROJEKT mocno spadają. Zagraniczni inwestorzy pozbywają się akcji
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
08 paź 2018, 18:38

Akcje CD PROJEKT mocno tąpnęły. Od szczytu wycena spadła o 6 mld zł

Akcje CD PROJEKT kończą poniedziałkową sesję na 10,5% minusie. Tak silna przecena na akcjach producenta gier Wiedźmin odbyła się przy prawie 90 mln zł obrotu. W tej chwili notowania znajdują się na najniższym poziomie od 3 miesięcy. Od szczytu straciły prawie 27%, a z wyceny rynkowej spółki wyparowało prawie 6 mld zł.

Akcje CD PROJEKT najniżej od 3 miesięcy

Silna przecena na akcjach CD PROJEKT to efekt kilku czynników - zarówno globalnych jak i lokalnych. Po pierwsze od jakiegoś czasu widoczny jest globalny odwrót od branży producentów gier. Pisaliśmy na początku września, że producent gier Electronic Arts masowo odwołał swoje prognozy zysków, a Chiny zamykają dostęp do swojego rynku producentom spoza ich kraju. Akcje EA od lipca spadły z 150 do 110 USD. Pod presją znajduje się również Activision Blizzard. To wystarczy do tego, aby pojawiła się też globalna podaż na akcjach CD PROJEKT.
 

Notowania CD PROJEKT, ostatnie 12 miesięcy

TT


W piątek CD PROJEKT ujawnił bowiem informację, że poniżej 5% w akcjonariacie spółki zszedł jeden z największych inwestorów spółki, skandynawski fundusz emerytalny Swedbank Robur Fonder AB. Ta sama instytucja w styczniu informowała o wyjściu powyżej 5%. To pokazuje, że inkasuje przyzwoite zyski ze swojej inwestycji. Sam CD PROJEKT rozczarował też wynikami finansowymi za 2 kwartał 2018 roku, które opublikował 28 sierpnia 2018, w idealnym szczycie notowań. Dzisiaj od tych poziomów kurs akcji jest prawie 27% niżej.

Zobacz także: CD PROJEKT planuje do końca roku restart gry GWINT. Ma on nastąpić wraz z premierą dodatku Thronebreaker
 

Spór z Andrzejem Sapkowskim największym znakiem zapytania

Największego ryzyko w tej chwili inwestorzy upatrują jednak w rozpoczętym sporze pomiędzy CD PROJEKT, a właścicielem praw do Wiedźmina, czyli Andrzejem Sapkowskim. Wystosowane przez pisarza żądanie 60 mln zł względem spółki przypomniało inwestorom o ważnym ryzyku, zaszytym w wycenie CD PROJEKT. Spółka bowiem nie jest twórcą historii, w oparciu o które powstaje zarówno gra Wiedźmin, jak i Cyberpunk, a jedynie właścicielem licencji na ich wykorzystanie. Licencji, które nie do końca wiadomo na jakich warunkach zostały podpisane, co w pełni uzasadnia wkalkulowanie tego ryzyka w wycenę spółki i oczekiwanie odpowiedniego dyskonta.

Zobacz także: Istnieją podstawy, aby CD PROJEKT obawiał się sporu sądowego z Andrzejem Sapkowskim, ocenia mecenas Michał Górecki

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.