Pandemia i kwarantanna mocno uderzyły w firmę pożyczkową Provident. Kurs akcji najniżej w historii
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 cze 2020, 08:19

Pandemia i kwarantanna mocno uderzyły w firmę pożyczkową Provident. Kurs akcji najniżej w historii

Spółka International Personal Finance w maju straciła 60% wyceny. Ma problem ze zbieraniem rat i udzielaniem nowych pożyczek, podobnie jak wiele innych firm z branży.

Maj był całkiem sympatyczny na rynku głównym GPW, ale nie dla Providenta. Firma udzielająca wysokooprocentowanych pożyczek straciła w ubiegłym miesiącu na wartości aż 60%.
 

Notowania spółki Provident

International Personal Finance

Pandemia mocno uderzyła w Providenta

Co się dzieje, że brytyjska firma pożyczkowa Provident - a właściwie International Personal Finance, działająca na 11 rynkach, a w naszym regionie w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii - tak bardzo zawiodła inwestorów? Przyczyn jest kilka. Nie da się jednak ukryć, że wszystkie są mocno powiązane z pandemią koronawirusa oraz niespodziewanym uderzeniem recesji oraz antykryzysowymi zmianami w prawie. Popatrzmy:

 • W ramach tzw. tarczy antykryzysowej polski ustawodawca zmniejszył maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego dla nowych pożyczek. Maksymalna wysokość kosztów – dla pożyczek o różnej długości - została poważnie obniżona na 12 miesięcy (np. koszty dla pożyczek do 12 miesięcy zostały ścięte z 55% do 21%) i ma powrócić po zakończeniu tego okresu do starego poziomu. Niezależnie od długości trwania pożyczki, maksymalne koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 45%. To oczywiście bije w przychody Providenta.
   
 • W kwietniu wysłannicy Providenta mieli problem ze zbieraniem rat pożyczek. Zazwyczaj chodzą oni bowiem po domach i mieszkaniach pożyczkobiorców. W związku z narodową kwarantanną Provident był zmuszony ograniczyć ten rodzaj działalności. Na tyle, na ile to było możliwe, Provident zachęcał do płatności elektronicznych. Efektywność zbierania rat (tzw. efektywność odzysków) spółka określiła na poziomie 76% za kwiecień, przewidując, że w maju będzie to wyglądało podobnie.
   
 • W następstwie dwóch powyżej wymienionych zjawisk, Provident znacznie ograniczył udzielanie nowych pożyczek. To oczywiście wpłynie negatywnie na wyniki spółki w długim terminie. W kwietniu firma udzieliła 30% planowanych pożyczek.
   
 • Zarząd zmienił rekomendację co do dywidendy (miała wynieść 17 mln GBP). W tym roku Provident nie podzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Zarobek z 2019 roku pójdzie na kapitał zapasowy. Spółka od 2013 roku rok w rok wypłacała swoim akcjonariuszom zysk - w tym roku tego nie zrobi.
   

Wyniki finansowe spółki IPF (Provident)

wyniki ipf

Rynki na których działa grupa IPF

ipf rynki

Zobacz także: 47 spółek zamierzających wypłacić dywidendę, w tym 9 z wysoką stopą dywidendy powyżej 7%

IPF Investments Polska wkrótce będzie musiała wykupić obligacje

W takiej sytuacji naturalne jest to, że pojawiają się obawy o zdolność grupy IPF do wykupu wyemitowanych przez nią obligacji. Zarząd spółki zapewnia, że nie ma tutaj żadnego zagrożenia, a pod koniec marca grupa miała 217 mln GBP gotówki, a w kwietniu wygenerowała 27 mln GBP. Z tej kwoty musiała przeznaczyć 21 mln GBP na odsetki od wartych 406 mln euro obligacji wygasających w kwietniu 2021 roku.

W I połowie maja grupa IPF wykupiła obligacje warte 44,1 mln GBP. Tymczasem 3 czerwca nadejdzie konieczność spłaty wartych 200 mln zł papierów wyemitowanych przez polską spółkę celową IPF Investments Polska.

Warto podkreślić, że Provident to nie jest jedyna spółka udzielająca pożyczek, która wpadła w kłopoty przez pandemię koronawirusa. Działalność pożyczkową musiała zawiesić spółka SMS Kredyt oraz YOLO. Ta druga dnia 1 kwietnia odwołała strategię na lata 2019-2021, wstrzymała do odwołania sprzedaż nowych pożyczek oraz rozpoczęła przegląd opcji strategicznych.
 

Notowania Providenta (IPF), YOLO oraz SMS Kredyt w 2020 roku

ipf yolo sms

Źródło: MarketScreener.com

Wygląda na to, że przed firmami pożyczkowymi kilka ciężkich kwartałów. Coś czujemy, że kurs Providenta szybko się nie podniesie.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.