Biomed-Lublin może wejść do WIG20 już w grudniu. Rośnie szansa na udane wezwanie na Play
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 paź 2020, 06:30

Biomed-Lublin może wejść do WIG20 już w grudniu, bo rośnie szansa na udane wezwanie na Play

Biomed-Lublin jest coraz bliżej WIG20. Pytanie, czy GPW pozwoli na jego wejście do indeksu najbardziej płynnych polskich spółek notowanych na rynku głównym.

Już w grudniu możemy zobaczyć Biomed-Lublin w WIG20. Dlaczego? Bo rosną szanse na skuteczne wezwanie na akcje Play i zdjęcie telekomu z parkietu.

Możemy zobaczyć, ale nie musimy…

Coraz bliżej skutecznego wezwania na Play

Spółka Play Communications jest w WIG20 od ponad 3 lat. Obecnie ma ona blisko 10 mld zł kapitalizacji. Może jednak niedługo zostać zdjęta z parkietu, gdy powiedzie się wezwanie na jej akcje ze strony Iliad Purple – spółki zależnej francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych. Ten podmiot we wrześniu br. wezwał do zapisywania się na sprzedaż 100% akcji Play Communications, po 39 zł za sztukę. W przypadku osiągnięcia progu 95% ogólnej liczby akcji Play, Iliad nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych oraz delistingu. Zapisy w wezwaniu rozpoczęły się 19 października i potrwają do 17 listopada, a rozliczenie transakcji jest planowane na 25 listopada.

Nie ma już prawnych przeszkód dla realizacji wezwania, bo we wtorek pojawił się komunikat o ziszczeniu się warunku prawnego zastrzeżonego w wezwaniu. 26 października 2020 r. Komisja Europejska wydała decyzję o niewyrażaniu sprzeciwu wobec zgłoszonej koncentracji i uznaniu jej za zgodną z rynkiem wewnętrznym. Czyli wedle UE Iliad może przejąć Play i nie będzie to godziło w przepisy unijne i zasady funkcjonowania unijnego rynku.
 

Komponenty WIG20 wedle kapitalizacji (mln zł)

w20

Źródło: Stooq

Zobacz także: Allegro wyprzedziło CD PROJEKT i ma największy wpływ na indeks WIG20

Zielone światło dla Biomedu-Lublin nie takie pewne…

Jaka spółka może zastąpić Play w WIG20? To pytanie jest o tyle ważne, że fundusze będą musiały masowo nabywać jej akcje podciągając kurs. A poza tym będzie ona miała tym większy wpływ na notowania indeksu 20 najbardziej płynnych polskich spółek, im większą zmiennością się cieszy.

Pierwszy na liście rezerwowej do WIG20 jest Biomed Lublin. Lista jest sporządzana m.in. na podstawie obrotów sesyjnych.
 

Lista rezerwowa dla WIG20

lista wig20


Maciej Marcinowski z Trigon DM wskazuje jednak, że GPW ma możliwość zablokowania wejścia pierwszej z listy spółki, na podstawie zasad konstrukcji indeksów:
 

zasady


Gdy kilka tygodni temu napisaliśmy o szansach Biomedu na wejście do WIG20, na Twitterze wybuchła dyskusja na ten temat. Niektórzy sądzą, że wejście tego podmiotu do WIG20 byłoby dowodem na „bananowość” GPW…
 


„Jeżeli giełda nie dopuści Biomedu, to do indeksu WIG20 wejdzie Asseco Poland, z 80% prawdopodobieństwem. Jest jeszcze 20% szans, że do indeksu powróci w takim scenariuszu mBank. Dniem wylosowanym do ostatniego rankingu indeksowego musiałby być wtedy 17 sierpnia br. W każdym innym przypadku to Asseco Poland było wyżej w rankingu od mBanku. Niestety, giełda nie podaje informacji o wylosowanym dniu” – tłumaczy Marcinowski.

Ekspert Trigon DM podaje, że w wyniku zwolnienia jednego miejsca w mWIG40 (przez spółkę, która przejdzie do WIG20), do indeksu wejdzie CI Games. Z kolei do sWIG80 w grudniu powinna trafić spółka Work Service.

Warto dodać, że są też spore szanse na to, że nowe komponenty zobaczymy w WIG20 także na wiosnę, podczas przeprowadzanej w marcu rewizji rocznej. Kandydaci? Przede wszystkim Mercator Medical oraz Ten Square Games. Na dalszych miejscach w kolejce są Asseco Poland, Budimex, Kęty. Pojawienie się nowej spółki na wiosnę w WIG20 musiałoby się jednak wiązać z zajęciem przez któregoś z uczestników WIG20 pozycji 26. lub niższej na liście rankingowej do rocznej rewizji.

Zobacz także: Dowiedz się jak inwestować w spółki produkujące gry na konferencji Gamedev Inwestor

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.