Agora zamknęła miniony rok rekordowymi przychodami. Reklama i kina będą kluczowym motorem wzrostu wyników w 2024 roku
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
28 mar 2024, 16:21

Agora zamknęła miniony rok rekordowymi przychodami. Reklama i kina będą kluczowym motorem wzrostu wyników w 2024 roku

Działająca na rynku mediowym spółka odnotowała w zeszłym roku rekordowe przychody, wypracowując jednocześnie pierwszy od trzech lat zysk netto. Docelowo Agora planuje wypłacać dywidendę, ale w 2024 roku spółka zamierza wykupić pozostałe udziały w Grupie Eurozet.  

Podczas czwartkowego czatu inwestorskiego odpowiedzialna za finanse Agory Anna Kryńska-Godlewska odpowiadała na pytania dotyczące m.in. ubiegłorocznych rezultatów, planów zwiększenia udziału w Eurozecie oraz prognoz dla branży kinowej oraz reklamy.

Zobacz także: Czat inwestorski z CFO Agora S.A.

Rekordowy rok

Agora zakończyła 2023 r. wypracowując ponad 1,4 mld zł przychodów, o 28 proc. więcej niż w 2022 r, a EBITDA - o 61,2 proc. do 224,6 mln zł. Co więcej, spółka osiągnęła 85 mln zł zysku netto, podczas gdy strata w poprzednim roku opiewała na 105,7 mln zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że poprawa rezultatów przyniosła za sobą także 17,1-proc. skok w górę kosztów.

„W 2023 r. odnotowaliśmy rekordowe przychody w historii Agory. Wzrost wpływów był na tyle wysoki, że mimo wciąż rosnących kosztów prowadzenia działalności, raportujemy po czwartym kwartale solidny wynik. Jednym z czynników, które wpłynęły na ten rezultat, było przejęcie kontroli nad Eurozetem, co otworzyło Agorze drogę do walki o pozycję lidera na rynku radiowym i było dla nas najważniejszym wydarzeniem minionego roku” komentuje Bartosz Hojka, prezes Agory.

Wyniki finansowe Agory w 2023 r.

Wyniki finansowe Agory 2023

Źródło: Spółka

Zobacz także: 21% Rocznie 312 EXTRA | Podcast | Jak inwestować - Dino Polska, LPP, Atal, Dom Development, Benefit Systems, PZU, Agora, Huuuge

Plan na dokończenie przejęcia Eurozetu

Przypomnijmy, że w 2019 r. za 130 mln zł Agora przejęła 40 proc. udziałów Eurozetu, właściciela m.in. stacji Radio Zet. W kontrakcie zawarto opcję call umożliwiającą giełdowej firmie zakup pozostałych 60 proc. udziałów spółki, jednak aby tego dokonać, potrzebna była zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Choć ten zgody nie wydał, to w lutym 2023 r. Sąd Apelacyjny uchylił decyzję UOKiK. Chwilę później Agora przejęła za 9,2 mln euro 11 proc. udziałów Eurozetu, osiągając w spółce większość.

Teraz, zgodnie z ustaleniami z sierpnia 2022 r. Agora ma nabyć pozostałych 49 proc. udziałów do lipca 2025 r. Cena będzie oscylować w przedziale 38,75-40 mln euro. Jak zauważa dyrektora finansowa, w zrealizowaniu transakcji Agora wesprze się finansowaniem dłużnym.

„Wynik grupy Eurozet pokazywany w skonsolidowanych sprawozdaniach Grupy Agora wynosi 27,7 mln zł i obejmuje okres konsolidacji od 1 marca 2023 r. Natomiast wynik jednostkowy spółki Eurozet wyniósł 29,6 mln zł i także odnosi się on do wspomnianego okresu konsolidacji od 1 marca. Pełne wyniki finansowe spółek z grupy Eurozet będą dostępne w KRS po publikacji rocznych sprawozdań finansowych. Widzimy pole do poprawy marży EBITDA w segmencie radia po finalizacji przejęcia pozostałych udziałów w spółce Eurozet. Zakładamy dalszy wzrost udziału naszych stacji w słuchalności, co powinno również wpłynąć na wzrost przychodów” zauważyła Kryńska-Godlewska.

Zobacz także: Agora spodziewa się zwyżki rynku reklamy w Polsce w 2024 roku bliżej 7 proc.

Streaming nie takim dużym zagrożeniem

Przyglądając się strukturze ubiegłorocznych przychodów widać, że usługi reklamowe odpowiadają za połowę wyniku. Niespełna 30 proc. zapewnia jednak działalność kinowa. Jak pokazują dane spółki, w 2023 r. widzowie dalej wracali do kin i choć w tym roku brakuje głośnych premier, to spółka liczy przynajmniej na utrzymanie wartości z ubiegłego roku.
 

Struktura przychodów Agory w 2023 r.

Struktura przychodów Agora 2023

Źródło: Spółka

„Zakładamy utrzymanie się frekwencji na podobnym poziomie jak w 2023 r. Przewidujemy tak, ponieważ frekwencja w ubiegłym roku była istotnie wyższa od naszych szacunków. Wpływ na to miała duża liczba widzów na filmach Oppenheimer i Barbie. Niestety w tym roku nie ma aż tak dużych premier, głównie w efekcie strajku aktorów i scenarzystów, który spowodował przesunięcie niektórych filmów na 2025 r. Niemniej początek roku jest bardzo dobry, dużo lepszy niż się spodziewaliśmy” podkreśliła dyrektorka finansowa Agory. Kryńska-Godlewska zdradziła również, że aktualnie serwisy streamingowe nie są postrzegane jako aż tak istotne zagrożenie. Spółka nie zamierza w tym roku otwierać nowych kin i zaznacza, że ze względu na rosnące koszty, podtrzymanie ubiegłorocznych wyników może być trudne.

Zobacz także: Agora publikuje wyniki finansowe po IV kwartale 2023 r.

Przyszłe lata przyniosą powrót do wypłat dywidendy

Zgodnie z przyjętą polityką dywidendową, zarząd Agory rekomenduje wypłatę minimalnie 0,5 zł dywidendy na akcję. Ciężko stwierdzić, czy teraz akcjonariusze zostaną wynagrodzeni.

„W 2023 r. faktycznie udało nam się osiągnąć skonsolidowany zysk netto, natomiast duża jego część wynika ze zdarzeń jednorazowych, które nie przełożyły się na realne wpływy gotówkowe. Ponadto, grupa w dalszym ciągu odbudowuje się po pandemii oraz planuje nabycie pozostałych udziałów Eurozetu. Naszym celem w nadchodzących latach jest jednak powrót do regularnego wypłacania dywidend” skomentowała Kryńska-Godlewska.

Częścią wspomnianej odbudowy po pandemii będzie skupienie się na kluczowych dla grupy gałęziach biznesu, czyli reklamie oraz kinach. Jednocześnie w segmencie prasowym dokonywane są zwolnienia około 180 pracowników.

„Negocjacje w sprawie zwolnień już się zakończyły. Koszty restrukturyzacji praktycznie w całości obciążą wyniki I kwartału 2024 r.” podsumowała dyrektorka finansowa.
 

Notowania Agory w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Agora wykres

Zobacz także: Agora zapowiada grupowe zwolnienia, a analitycy BDM podnoszą wycenę spółki i rekomendują kupuj akcje

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.