Zakończenie wojny nie spowoduje powrotu do normalności na rynku surowców - wskazuje ekonomista Saxo Banku w najnowszym raporcie
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
11 kwi 2022, 09:56

Zakończenie wojny nie spowoduje powrotu do normalności na rynku surowców - wskazuje ekonomista Saxo Banku w najnowszym raporcie

W raporcie Quarterly Outlook 2Q2022 Ole Hansen, główny analityk rynku surowcowego Saxo Banku, w części poświęconej surowcom skupia się na długotrwałym cyklu wzrostu cen surowców w który już weszliśmy i stawia tezę, że zakończenie wojny nie spowoduje powrotu do normalności na rynku surowców, bo Rosję za jej zbrodnie spotkał ogromny ostracyzm ekonomiczny. 

Saxo Bank co kwartał publikuje Quarterly Outlook w którym zespół strategiczny omawia wydarzenia makroekonomiczne kształtujące horyzont inwestycyjny z predykcjami na najbliższy kwartał. W części poświęconej cenom surowców przedstawiają swoje predykcje na drugi kwartał 2022. 
 

Zobacz także: To koniec obowiązującego paradygmatu ekonomicznego. Stoimy w obliczu szoku podażowego, ocenia główny ekonomista Saxo Bank

Zakończenie wojny nie spowoduje powrotu do normalności

Izolacja Rosji odbija się w cenach produktów rolnych, metali oraz dostaw energii. Ole Hansen wymienia cztery główne wydarzenia, które wpływają obecnie na rynek surowcowy. Wciąż rynki pozostają pod wpływem momentu, kiedy rosyjscy dyplomaci w trakcie negocjacji zapowiedzieli gotowość Rosji do odwrotu wojsk - to daje szansę na normalizację łańcuchów dostaw. Drugie wydarzenie to spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach, gdzie Chiny są największym konsumentem towarów. Trzecie wydarzenie to siła i tempo podwyżek stóp procentowych w USA oraz walka z inflacją. Czwarte, ceny surowców w sektorze energetycznym oraz metali przemysłowych, osiągnęły poziom, który spowoduje destrukcję popytu. Perspektywy zacieśnienia podaży, które pojawiły się na światowych rynkach towarowych w ciągu ostatniego roku już spowodowały gwałtowny wzrost cen. Miał to już miejsce zanim doszło do gwałtownego wzrostu cen w wyniku nagłego zakłócenia z Rosji i Ukrainy, czytamy w raporcie.

Sytuację napięcia obrazuje indeks Bloomberg Commodity Spot Index, który śledzi ceny kontraktów futures rynków towarowych. 8 marca BCSI osiągnął rekordowy poziom po intensywnym rajdzie. Taka wręcz pionowa wspinaczka niesie ze sobą ryzyko spowolnienia wzrostu i popytu na wiele kluczowych towarów.
 

220411 OLE HANSEN

Zobacz także: Analitycy mBank rekomendują kupuj akcje Cognor. Po wybuchu wojny w Ukrainie spółka może skorzystać na zamieszaniu na rynku stali

Zakończenie wojny nie spowoduje szybkiego powrotu do normalności, ponieważ Rosja za swoje zbrodnicze działania już spotkała się z potężnym ostracyzmem ekonomicznym. To wszystko trwale odbije się na rynkach. Analityk w swojej części rozwija konsensus w czterech głównych obszarach: energia, metale przemysłowe, metale szlachetne, rolnictwo. Widzimy podwyższone ryzyko wysokiej inflacji cen żywności, przy czym z naciskiem na zjawiska pogodowe oraz, co nie mniej ważne, czas trwania wojny na Ukrainie; przedłużający się okres walk może ograniczyć produkcję na Ukrainie, która jest głównym światowym dostawcą pszenicy, czytamy na koniec rozdziału.

Wojna lewaruje greenflację

Pęd w kierunku zielonej ekonomii wywołuje greenflację na rynku surowców, ostrzegał Hansen już w zeszłym roku. Dla każdego kto regularnie śledzi wypowiedzi Ole Hansena to raport na drugi kwartał 2022 roku nie będzie zaskoczeniem. Już pół roku temu analityk opisywał jeden z problemów z którym przyjdzie nam się zmierzyć obok inflacji - to greenflacja. Hansen, w listopadzie ubiegłego roku wskazywał wtedy, że w latach 2001-05 Bloomberg Commodities Index niemal podwoił swoją wycenę, a dopiero od 2005 roku zaczęły mocno rosnąć wydatki na energię i materiały. „Obecnie jesteśmy w przeddzień takiego ruchu. Wydaje mi się, że historia się poniekąd powtarza, bo wielka hossa na niektórych surowcach już się zaczęła. Ale tym razem może być nawet większa, bo popyt będzie większy, a pojawi się też strach o dostępność surowców, co będzie stymulowało kupujących, a więc napędzało cenę” – stwierdza Hansen.

Zobacz także: Mądrze zastosowany lewar pomaga przetrwać krach i bessę na giełdzie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.