Pożyczka pomostowa dla firm na spłatę zadłużenia w ZUS czy Urzędzie Skarbowym to jedyny produkt na rynku– Aleksander Majchrzak, Wealthon
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 sie 2020, 07:00

„Oferowana przez nas pożyczka pomostowa to produkt, który ma pomóc przedsiębiorcy w pozyskaniu finansowania bankowego” – Aleksander Majchrzak, prezes zarządu Wealthon

Wealthon działa od 2018 roku na rynku pożyczek pomostowych. Do 31 lipca b.r. spółka wspierała również przedsiębiorców ubiegających się o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wealthon udziela pożyczki pomostowej, dzięki której przedsiębiorca spłaci swoje zaległe zobowiązania w ZUS i/ lub Urzędzie Skarbowym. W okresie obowiązywania programu wsparcia finansowego z PFR, spółka do swojej oferty wprowadziła także pomoc dla przedsiębiorców ubiegających się o subwencje, a mających zaległości wobec powyższych urzędów. Jednak Wealthon nie tylko udziela pożyczek, ale również rozwija działania fintechowe, które mają usprawnić proces wnioskowania i przyznawania pożyczek.

Spółka w ubiegłym roku z sukcesem przeprowadziła kampanię crowdfundingową na Beesfundzie, w ramach której pozyskała blisko 1,3 mln zł. Aktualnie Wealthon jest w trakcie wdrażania procedur, które przygotują spółkę do debiutu na rynku NewConnect i pozwolą na pozyskanie finansowania zewnętrznego.

O rynku pożyczek pomostowych, sytuacji na polskim rynku pracy, rozwiązaniach fintechowych oraz planach debiutu rozmawialiśmy z Aleksandrem Majchrzakiem, prezesem zarządu Wealthon.

Natalia Kieszek: Jakie warunki muszą zostać spełnione do udzielenia pożyczki pomostowej?

Aleksander Majchrzak: Pożyczka pomostowa to produkt celowy, który ma pomóc przedsiębiorcy w pozyskaniu finansowania bankowego. Aby otrzymać kredyt, klient nie może posiadać zadłużenia w opłatach cywilno-prawnych wobec ZUS i Urzędu Skarbowego, a dodatkowo musi udokumentować ten fakt w banku przedstawiając stosowne zaświadczenia. To właśnie w takich sytuacjach pożyczka pomostowa odgrywa kluczową rolę.

Przedsiębiorca, który jest zainteresowany naszym wsparciem, powinien posiadać pozytywną decyzję bankową oraz wypełnić wniosek online. To główne warunki przyznania pożyczki pomostowej. Jak widać proces jest niezwykle prosty, a wszystkie czynności, których oczekujemy od klienta są zredukowane do minimum. Na podjęcie decyzji potrzebujemy jednej godziny roboczej. Cały proces, zakończony wypłatą środków trwa nie więcej niż 48 godzin. Dzięki naszej pomocy klient uruchamia kredyt, po czym reguluje naszą pożyczkę. Dodam tylko, że maksymalna kwota pożyczki to 750 tys. złotych. To jedyna taka oferta na rynku.

Dystrybucja naszych produktów oparta jest o firmy działające głównie na rynku pośrednictwa kredytowego. Od początku mieliśmy pełną świadomość, że to one będą najważniejszymi sprzedawcami naszego produktu. Głównymi i kluczowymi graczami, których udało nam się zaprosić do współpracy są: Open Finance S.A., NOTUS Finanse S.A., ANG Biznes S.A., Platinum Financial Sp. z o.o. Aktualnie finalizujemy również dwie umowy z ogólnopolskimi sieciami sprzedaży, które niebawem dołączą do grona naszych partnerów.

Ilu przedsiębiorcom spółka udzieliła pożyczek pomostowych w zeszłym roku?

Od początku 2019 roku do lipca 2020 roku udzieliliśmy 86 pożyczek na łączną kwotę 10,2 mln zł.

Czy w czasie pandemii większa liczba przedsiębiorców potrzebuje pożyczki pomostowej?

Sytuacja związana z pandemią na chwilę ograniczyła naszą działalność. Było to spowodowane przede wszystkim wstrzymaniem finansowania bankowego, które jest warunkiem otrzymania wsparcia pomostowego od Wealthon. Na chwilę obecną widzimy jednak, że banki wracają do aktywności kredytowej co przekłada się na zainteresowanie klientów naszym produktem.

Wychodząc naprzeciw potrzebom firm, w kwietniu b.r. podjęliśmy decyzję o pomocy przedsiębiorcom zadłużonym w ZUS i Urzędzie Skarbowym, którzy chcieli skorzystać z subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju, a powstałe zadłużenia w opłatach cywilno-prawnych było jedyną, formalną przeszkodą na drodze do jej otrzymania. Dokładnie od maja rozpoczęliśmy udzielanie pożyczek pomostowych pod wsparcie z PRF-u. W ciągu 3 miesięcy udzieliliśmy ich na łączna kwotę w wysokości 1,4 mln zł.

Ponadto dzięki rozmowom z naszymi ekspertami obsługującymi na co dzień przedsiębiorców oraz na podstawie analizy rynku zauważyliśmy kolejna lukę w finansowaniu przedsiębiorstw. Odpowiedzią na nią jest nasz nowy produkt, jakim jest pożyczka ratalna. To finansowanie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Pożyczka jest na dowolny cel, związany jednak z prowadzonym biznesem. Tak jak w wypadku pożyczki pomostowej wnioskowanie odbywa się całkowicie online za pośrednictwem naszej strony.

Zobacz także: Premier Morawiecki i prezes Glapiński ogłaszają Tarczę Finansową. Do firm trafi pomoc o wartości 100 mld zł

Jak długi był czas oczekiwania na otrzymanie subwencji od PFR-u?

Sam proces składania wniosków odbywał się przez bank macierzysty i decyzja była w 24 godziny. Program Polskiego Funduszu Rozwoju oceniam pozytywnie, ponieważ wiele firm otrzymało wsparcie finansowe w kluczowym dla siebie okresie. W wielu przypadkach pobudziło to ich działalność w obliczu trudnych warunków w jakich przyszło im funkcjonować.

Jak według Pan oceny aktualnie wygląda rynek pracy? Czy w kolejnych latach będzie coraz więcej polskich przedsiębiorstw?

Jesteśmy teraz w momencie, kiedy cały czas nie wiemy, w jakim stopniu rozwinie się pandemia i jak finalnie wpłynie na naszą gospodarkę. Wiele firm niestety nie przetrwała następstw koronawirusa, ale są również takie które zaczęły się mocno rozwijać i takie które dopiero otwierają swój biznes.

Jeśli nie będzie następnego lockdownu, bynajmniej w formie z początku pandemii, w mojej ocenie przy wsparciu ze strony sektora finansowego, mamy szansę odbudować powstałe straty.

Koronawirus z całą pewnością wprowadził szereg zmian nie tylko na płaszczyźnie naszego życia prywatnego, ale również wymusił modyfikacje w funkcjonowaniu wielu polskich przedsiębiorstw. Firmy bardziej niż do tej pory skupiły się na zasięgu lokalnym, a nie tak jak było wcześniej, na międzynarodowym.

Myślę, że kluczowym momentem będzie jesień, kiedy skończą się wakacje i wejdziemy w sezon grypowy. Ten okres będzie dużym sprawdzianem zarówno dla nas jak i naszej gospodarki.

Zobacz także: Bezrobocie w czerwcu w Polsce nieznacznie wzrosło - GUS podał nowe dane

Czy jeżeli wybuchnie druga fala, o ile już nie mamy z nią do czynienia, to liczba przedsiębiorców potrzebujących pomocy będzie rosnąć?

Jestem przekonany że tak. Wealthon wspiera mikro i małe przedsiębiorstwa, które potrzebują i będą potrzebowały finansowania, tak aby móc w sposób widoczny rozwijać swoje lokalne biznesy.

Wróćmy jeszcze teraz do samych pożyczek pomostowych. Ilu przedsiębiorców może dotyczyć problem ze spłatą składek do ZUS-u i us?

Z danych, które posiadamy wynika że jest 33% przedsiębiorców, którzy zalegają w ZUS-ie ze składkami. Nie mamy niestety podobnych danych z Urzędu Skarbowego. Jednak mimo to, daje nam to duży rynek, na którym możemy działać. Nasza pożyczka jest udzielana na 10 dni roboczych, a Wealthon wyróżnia 100% jej spłacalności.

Ile z reguły wynosi wysokość zadłużenia w ZUSie?

Wysokość takiego zadłużenia to około 100 tys. zł.
 

wielkość zadłużenia

Ile czasu przedsiębiorca musi czekać na otrzymanie pożyczki pomostowej?

Pandemia przyspieszyła zmiany w Wealthon. Przeszliśmy na całkowitą automatyzację, więc wniosek składa się online, a decyzja zapada w ciągu godziny.

Wealthon skupia się również na rozwiązaniach fintechowych. Co do tej pory udało się osiągnąć na tym polu?

Wdrożenie nowoczesnych procesów technologicznych i wejście do branży fintech było jednym z naszych celów, które założyliśmy sobie na samym początku.

Dziś mogę powiedzieć, że udało nam się powyższe zrealizować. Od strony klienta Wealthon dysponuje zdalnym procesem wnioskowania, dzięki któremu przedsiębiorca udostępnia nam możliwość pobrania swojej historii rachunku bankowego jak również BIG i KRD, które są podstawowymi dokumentami wykorzystywanymi podczas analizy. W niedalekiej przyszłości chcemy rozszerzyć ten moduł o możliwość podpisywania umowy o pożyczkę.

Wewnętrznie posiadamy jeden z nowocześniejszych systemów wsparcia weryfikacji i analizy, który w znacznym stopniu przyczynia się do skrócenia czasu generowania decyzji dotyczącej pożyczki.

Aktualnie czas operacyjny dla pożyczki pomostowej wynosi 1 godzinę, dla pożyczki ratalnej 5 godzin. Naszym celem jest jednak zrównanie tych czasów do 1 godziny roboczej.

W ubiegłym roku spółka przeprowadziła kampanię na Beesfundzie. Pozyskano w niej blisko 1,3 mln zł - na co został przeznaczony ten kapitał?

Kampania na Beesfundzie to ważna data w historii naszej firmy. Dała nam ona impuls do jeszcze cięższej i bardziej efektywnej pracy oraz stała się kluczowym elementem dla rozwoju spółki. Kapitał został przeznaczony tylko na działalność pożyczkową. Od początku istnienia firmy tworzymy ją ze świadomością, że nasza branża jest trochę trudniejsza, jeśli chodzi o pozyskiwanie finansowania. Wiąże się to z emisją akcji bądź obligacji.

Chciałbym zaznaczyć, że już 2019 rok był dla nas rentowny. W 2020 kontynuujemy ten trend, więc bardzo mocno zależy mi na pełnym kontrolowaniu kosztów, ponieważ wiem, że dzięki temu możemy liczyć na przychylność ze strony inwestorów i pozyskanie dalszego finansowania.

Czy spółka planuje debiut na NewConnect? Na Beesfundzie informowano, że ma on dopiero nastąpić po 5 latach, po zakończonej emisji akcji.

Kiedy przeprowadzaliśmy emisję na Beesfundzie, zakładaliśmy zdecydowanie wolniejszy rozwój. W rzeczywistości okazało się, że tempo naszej pracy, podejmowanie trafnych decyzji i zatrudnienie kompetentnego, zgranego zespołu przyczyniło się do dynamicznej realizacji założonych przez nas celów. To zaś spowodowało że szybko pojawiały się kolejne, bardziej odważne i jeszcze bardziej ambitne etapy naszego funkcjonowania. Podjęcie decyzji o budowaniu własnego kanału dystrybucji, a co za tym idzie przejęcie spółki Simple Finance było jednym z takich etapów. Dziś mogę zdradzić że nasza sieć wewnętrzna generuje około 35% obecnych przychodów.

Kolejnym ważnym krokiem w budowaniu świadomości naszego biznesu na krajowym rynku był rebranding, który nie tylko zmienił nasze logo, ale przede wszystkim spowodował bardzo duże zmiany od strony technologicznej. Następstwem tego jest intuicyjna i przejrzysta strona internetowa jak również możliwość aplikowania o pożyczkę za jej pośrednictwem czyli w 100% online.

Wszystkie te czynniki spowodowały również zmianę planów dotyczącą naszego debiutu na New Connect. W związku z koniecznością przejścia odpowiednich procedur związanych z naszą obecnością na tym rynku podpisaliśmy umowę z Domem Maklerskim INC, który stał się naszym partnerem w drodze do osiągnięcia kolejnego celu. Szacuję że w I kwartale 2021 roku staniemy się uczestnikiem rynku NewConnect.

Zobacz także: 26 spółek, które planują debiut na GPW lub NewConnect w 2020 i 2021 r. oraz kolejne 10, które rozważa taki scenariusz

Jakie są dalszy plany spółki?

Moją wizją na dalszy rozwój Wealthona jest przekształcenie go w pierwszy onlinowy bank dla przedsiębiorców, a debiut na NewConnect ma znacznie przyspieszyć tą możliwość.

Dziękuję za rozmowę.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.