Złoto najdroższe w historii, srebro rośnie, a Mennica Polska i Skabrowa na tym korzystają
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 lip 2020, 09:54

Złoto najdroższe w historii, srebro szybko rośnie, a Mennica Polska i Skarbowa na tym korzystają

Złoto i srebro drożeją jak szalone. Podobnie jak akcje spółki Mennica Polska z rynku głównego GPW i Mennica Skarbowa z rynku NewConnect.

1 934 USD za uncję, 62 207 USD za kilogram. Tak dziś rano kształtuje się cena złota. To oznacza, że Król Metali jest najdroższy w historii i pobił rekord cenowy z września 2011 roku (1921 USD za uncję). To jest piękny poranek dla wszystkich „złotych byków”.

Notowania złota w USD (cena za kilogram – skala lewa, cena za uncję – skala prawa) – 20 lat

złoto USD

Źródło: BullionVault

Tempo wzrostu ceny złota zadziwia. Jeszcze kilka sesji temu kosztowało 1 810 USD za uncję. Na Twitterze pojawiły się nawet żarciki, że złoto to nowy bitcoin.

Złoto drożeje z kilku powodów

Jakie są przyczyny byczego rajdu na złocie? Jest ich kilka, warto je wymienić po raz kolejny dla podkreślenia, że złota hossa może się nie skończyć w okolicach 1 934 USD za uncję.

  • Narastające napięcie na linii USA – Chiny.
  • Druk pieniądza na olbrzymią skalę przez niemal wszystkie banki centralne.
  • Osłabianie się dolara amerykańskiego.
  • Rozruch gospodarki po pandemii.
  • Olbrzymi napływ kapitału inwestycyjnego na rynek złota i do funduszy inwestujących w złoto.

Aktywa funduszy ETF złota (tony, skala prawa) na tle notowań XAU/USD (skala lewa)

aktywa funduszy ETF

Źródło: Bloomberg

Warto też zauważyć, że na srebrze też trwa byczy rajd. Ubiegły tydzień był najlepszy na tym rynku od… 40 lat! Srebro wyceniane w USD zdrożało o niemal 18%! Gold / silver ratio, czyli relacja ceny złota do srebra, znacząco się w ostatnich tygodniach zmniejszyło. Srebro w gruncie rzeczy drożeje dynamicznie z tych samych powodów, co złoto, z tą różnicą, że w przypadku srebra bardzo ważny jest czynnik popytu ze strony przemysłu.

Notowania srebra w USD (cena za kilogram – skala lewa, cena za uncję – skala prawa) – 20 lat

srebro

Źródło: BullionVault

Wskaźnik gold / silver ratio – 5 lat

ratio

Źródło: BullionVault

Zobacz także: Srebro zaczęło gonić złoto jak szalone. Cena jest najwyższa od 4 lat

Mennica Polska i Skarbowa korzystają na złotej hossie

Warto nadmienić, że są na GPW i NewConnect spółki, które bardzo korzystają na wzroście ceny metali szlachetnych. Chodzi o spółkę Mennica Polska oraz Mennica Skarbowa.

Ta pierwsza jest wiodącym producentem i dystrybutorem produktów menniczych oraz grawersko-medalierskich w kraju, wykonanych właśnie ze złota i srebra oraz innych metali szlachetnych. Działa również w segmencie deweloperskim oraz rozwija działalność w segmencie płatności elektronicznych (karty miejskie, biletomaty). Wycena kontrolowanej przez Zbigniewa Jakubasa spółki urosła w tym roku o 23%, do 1,35 mld zł. W ciągu 2 lat, czyli odkąd trwa nowy rynek byka na złocie – poszła w górę na wycenie o 28%.

W I kwartale tego roku Mennica Polska miała 192 mln zł przychodów (+11,6% r/r) i 16 mln zł straty (w analogicznym okresie 2019 roku było 4 mln zł straty). EBITDA wyniosła 11,9 mln zł (+12% r/r). Spółka prowadzi obecnie program skupu akcji własnych o wartości 12 mln zł. Wypłaciła w tym roku w formie dywidendy 25,6 mln zł, czyli 0,50 zł na akcję (z kapitału zapasowego).
 

Historia notowań spółki Mennica Polska

Mennica Polska


Na NewConnect jest notowana spółka Mennica Skarbowa i jest ona w pierwszej „10” newconnectowych hitów tego roku. Spółka zwiększyła swoją wycenę od początku stycznia o 1 550%, a w ciągu 2 lat o 4 929%, do 177 mln zł. Jest ona jednym z największych dealerów złota inwestycyjnego - a także innych metali i kamieni szlachetnych - na polskim rynku.

Jeśli chodzi o wyniki finansowe, to w I kwartale 2020 roku Mennica Skarbowa miała 120 mln zł przychodów (+140% r/r) i 5,5 mln zł zysku (+1 200% r/r). „W obliczu niespotykanych utrudnień logistycznych w ruchu międzynarodowym Mennica Skarbowa umocniła się na pozycji lidera polskiego rynku. Dzięki posiadanym zasobom, wypracowanym przez lata relacjom handlowym oraz sprawnym procedurom logistycznym, Spółka pozyskała towar niezbędny do realizacji rekordowej ilości zamówień, a także do sprzedaży bieżącej. W tym szczególnym okresie mogliśmy efektywnie zdyskontować nasze doskonałe relacje biznesowe w branży, renomę i pozycję wiarygodnego partnera handlowego. Galopujący popyt, rosnąca cena kruszcu i ograniczenia w handlu transgranicznym (rafinerie o standardzie LBMA znajdują się poza granicami Polski) odbiły się korzystnie także na wynikach prowadzonego przez Mennicę Skarbową skupu. Metal pozyskiwany z rynku wtórnego natychmiast znajdował nabywców na rynku detalicznym” – czytamy w raporcie za I kwartał br.
 

Historia notowań spółki Mennica Skarbowa

Mennica Skarbowa

Zobacz także: 8 najlepszych filmów o złocie według Strefy Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.