„Wypłaty dla akcjonariuszy a wycena akcji na rynku kapitałowym” - Horbaczewska Bożena | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
07 cze 2013, 15:45

„Wypłaty dla akcjonariuszy a wycena akcji na rynku kapitałowym” - Horbaczewska Bożena

W literaturze giełdowej można znaleźć wiele opracowań dotyczących akcji notowanych w USA i ich podejścia do dywidend oraz wykupu akcji własnych. Do tej pory brakowało takich analiz dla naszego rodzimego rynku. Książka Bożeny Horbaczewskiej jest czymś co zapełnia tę lukę.W książce został poruszony ważny aspekt zależności między wypłatami dla akcjonariuszy a rynkową wyceną akcji. Jest to szczególnie istotne dla mniejszościowych akcjonariuszy. Została przeprowadzona szczegółowa analiza wypłat dywidend oraz drugiego mniej rozpowszechnionego w Polsce sposobu wypłaty gotówki jakim jest wykup akcji własnych. Autorka zbadała zachowanie się rynku w przypadku obu tych rodzajów wypłat. Przeprowadziła analizę najważniejszych spółek notowanych na GPW w latach 2003 - 2010. Na jej podstawie wyciągnęła wnioski jak najefektywniej inwestować w akcje uwzględniając ich politykę dywidendową i politykę wykupu akcji własnych na rynku polskim. Unikatową wartością tego opracowania jest odniesienie do aktualnie obowiązującego prawa w Polsce i w USA ,dotyczącego wypłat dla akcjonariuszy. Zostały też naświetlone różnice między USA a naszą giełdą dotyczące szeroko rozumianej polityki wypłat dywidend. Lektura książki pozwala rozwiać wiele wątpliwości związanych z tematem dywidend. Dzięki jej lekturze można uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:
  • Jak wypłaty są postrzegane przez rynek kapitałowy?
  • Jak ma się teoria do praktyki na podstawie analizy polskiego rynku papierów wartościowych w latach 2003- 2010?
  • W której części cyklu koniunkturalnego warto kupować akcje dywidendowe a kiedy należy ich unikać?
Podsumowując, książka w sposób wyczerpujący opisuje problematykę wypłaty dywidend z punktu widzenia zwłaszcza inwestora mniejszościowego. Dlatego też warto ją posiadać, aby w razie potrzeb móc w każdej chwili po nią sięgnąć i uzyskać odpowiedzi na nasuwające się pytania związane z jej tematyką.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.