Najlepsza książka o strategii inwestowania Warrena Buffetta | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
29 sie 2014, 07:41

Najlepsza książka o strategii inwestowania Warrena Buffetta

Na sposób Warrena BuffettaWarrenn Buffet jest inwestorem, o którym zostało napisane najwięcej książek. Przyczyną jest oczywiście to, że jest on najbogatszym inwestorem w historii i trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Nic więc dziwnego, że wiele osób intryguje przyczyna jego fenomenu i sekret jego sukcesu.

Miałem okazję przeczytać kilka książek o Warrenie Buffecie. Począwszy od "Inteligentnego Inwestora" Grahama przez "Portfel Warrena Buffetta", "Jak to robi Warren Buffett", "Tao Warrena Buffetta" itd. Ze wszystkich przeczytanych wybrałem jedną, która moim zdaniem jest warta swojej ceny i najlepiej pokazuje czym właściwie jest inwestowanie na sposób Warrena Buffetta.

Na sposób Warrena Buffetta

W oryginale, bo w takiej formie ją przeczytałem, książka nosi tytuł "The Warren Buffett Way". Polskie tłumaczenie to "Na sposób Warrena Buffetta". Obecnie to trzecie wydanie tej książki. Moim zdaniem jest to pozycja, która najlepiej tłumaczy to, w jaki sposób inwestuje Buffett.

Jest to oczywiście zasługa autora, Roberta Hagstroma. Większość autorów książek o Buffecie to członkowie jego rodziny, pisarze lub dziennikarze. Autor „Na sposób Warrenna Buffeta” jest zarządzającym funduszami inwestycyjnymi, który od lat 80-tych zawodowo związany jest z firmą Legg Masson.

To sprawia, że książka jest bardzo konkretna i skoncentrowana na tematyce inwestowania. Autor na 300 stronach w bardzo sprawny sposób rozprawia się z mitem, że Buffett inwestuje w wartość na sposób Grahama.

Pokazuje, że kluczem do rozwiązania zagadki skuteczności Buffetta jest zwrot na kapitale. Hagstrom przekonuje, że uwagę Buffetta spółka może zwrócić wynikami operacyjnymi z działalności, a nie notowaniami giełdowymi.

W skrócie zasady doboru akcji do portfela Buffetta można rozbić na cztery kryteria:

  • biznesowe,
  • zarządzania,
  • finansowe oraz
  • rynkowe.

Dopiero gdy spółka spełni wszystkie te kryteria może zostać zakupiona. Oprócz ogólnych wniosków książka zawiera dużo analiz konkretnych transakcji, jakie przeprowadził Buffett. Co więcej, pojawia się w niej dużo tabel, wykresów i porównań. To wszystko sprawia, że jest to moim zdaniem najlepsza pozycja ukazująca to, dlaczego Buffett jest najbogatszym inwestorem na świecie. Dlatego też zachęcam do zrobienia sobie prezentu i z okazji urodzin Warrena Buffeta zakupu egzemplarza tej bardzo wartościowej, dla każdego inwestora, książki.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.