„Wspomnienia gracza giełdowego” - Edvin Lefevre | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
03 lut 2012, 16:17

„Wspomnienia gracza giełdowego” - Edvin Lefevre

Długo przymierzałem się do recenzji „Wspomnień gracza giełdowego”. Do niedawna pierwsze wydanie tej książki w języku polskim było białym krukiem. Nawet kwota 200 zł często nie wystarczała do zakupu używanej książki. Zawartość tej książki sprawia, że osoby ze świata inwestycyjnego, jak ja były gotowe płacić za nią nawet 300 zł, aby móc ją przeczytać. Dzisiaj za sprawą wydawnictwa Linia sytuacja uległa zmianie. Od grudnia 2011 inwestorzy mogą się cieszyć z dostępu do nowego, rozszerzonego wydania „Wspomnień gracza giełdowego”.

Najlepszym gwarantem wartości tej książki jest to, że wersja anglojęzyczna w księgarni internetowej Amazon.com jest najczęściej i najwyżej ocenianą książką z dziedziny inwestowania. Jest to pozycja, która przetrwała próbę czasu, gdyż jej tematyka została skoncentrowana na tym, co nigdy nie ulegnie zmianie, czyli psychice i ścieżce rozwoju spekulanta giełdowego. Psychika ludzka nie uległa zmianie właściwie od tysięcy lat, a branża inwestycyjna jest naszpikowana pułapkami psychologicznymi czyhającymi na każdego, nowego adepta inwestowania. ,

„Wspomnienia gracza giełdowego” to historia życia Jessego Livermora. Największego spekulanta giełdowego lat 20 i 30 tych XX wieku na Wall Street. Pokazuje ścieżkę jego rozwoju inwestorskiego, który, co z pewnością nie zdziwi bardziej doświadczonych, miał miejsce przede wszystkim w jego psychice. Czytając tę fascynującą pozycję możemy zobaczyć, jak z 14 letniego dziecka zapisującego na tablicy w Bucket Shopie notowania spółek giełdowych doszedł do pozycji multimilionera i największego spekulanta na Wall Street pierwszej połowy XX wieku. Jest to historia jego wzlotów i upadków, których na drodze do fortuny miał wiele. Z lektury „Wspomnień gracza giełdowego” które miałem okazję przeczytać dwukrotnie zapisałem kilkanaście stron notatek. Wracam do nich przynajmniej raz na pół roku. Aby jeszcze bardziej pobudzić apetyt na lekturę tej książki wymienię dwa punkty jakie sobie wynotowałem:

  • „Gdyby rzeczy nieprawdopodobne nigdy się nie zdarzały, nie byłoby różnicy między ludźmi i żadnej radości w życiu. Wszystko byłoby tylko kwestią dodawania, odejmowania wyciągania pierwiastków”.
  • „Gdyby zliczyć ile milionów Dolarów kosztowały inwestorów próby łapania dołków czy sprzedaży szczytów, to można by za te pieniądze śmiało rozwiązać problem głodu na naszej planecie i to na kilka dekad.”

„Wspomnienia gracza giełdowego” to klasyczna pozycja z literatury inwestycyjnej, która w przystępny sposób, na podstawie historii pokazuje pułapki inwestycyjne jakie czyhają na nas każdego dnia podczas zmagań rynkowych. To lektura obowiązkowa dla każdego inwestora - bez względu na wiek, czy doświadczenie. Książkę można kupić w księgarni internetowej Maklerska.pl, w której członkowie Strefy Inwestorów mają 5% zniżki. W księgarni Maklerska.pl można również znaleźć bezpłatny rozdział książki w formie cyfrowej. Szczegóły pod poniższym adresem: http://www.maklerska.pl/wspomnienia-gracza-gieldowego-wydanie-z-komentar... Pozdrawiam i życzę dużych zysków, Paweł Biedrzycki

 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.