DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach oczekiwanie na decyzję monetarną EBC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 lip 2024, 09:47

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach oczekiwanie na decyzję monetarną EBC

Na europejskich giełdach inwestorzy w czwartek kupują akcje i oczekują na komunikat ws. polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Na rynku walutowym USD jest stabilny do innych walut - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,20 proc.

FTSE 100 rośnie o 0,88 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,32 proc.

DAX idzie w górę o 0,05 proc.

Babcock International traci 3,7 proc. po obniżeniu ratingu dla spółki świadczącej usługi serwisowe przez analityków Berenberg.

Novartis idzie w dół o 3,1 proc. Spółka produkująca leki już po raz drugi w tym roku podwyższyła swoje prognozy zysku, ale analitycy wskazują, że taki ruch był "powszechnie oczekiwany", więc nie robi na inwestorach wrażenia.

Telenor traci 3 proc. w reakcji na opublikowane wyniki za II kw.

Inwestorzy czekają na komunikat monetarny Europejskiego Banku Centralnego i komentarze szefowej EBC Christine Lagarde po zakończeniu posiedzenia EBC wczesnym popołudniem w czwartek.

Analitycy spodziewają się, że EBC podczas lipcowego spotkania nie zmieni stóp procentowych po tym, jak obniżył je w czerwcu o 25 pb. Stopa depozytowa EBC pozostanie więc nadal na poziomie 3,75 proc.

Bankierzy z EBC wolą poczekać na dalsze dowody w zakresie poskramiania inflacji, zanim przystąpią do kolejnej obniżki kosztu pieniądza.

Większość analityków spodziewa się w tym roku obniżki stóp procentowych przez EBC o 50 pb. - we wrześniu i grudniu. Niewielka ich grupa stawia tylko na jedno cięcie.

Ekonomiści uważają, że we wrześniu EBC może ciąć stopy procentowe o 25 pb. po przeanalizowaniu dwóch kolejnych miesięcznych raportów o inflacji oraz komunikatów na temat płac i produktywności w strefie euro.

Do tego czasu na rynkach może być też "więcej jasności" co do sytuacji politycznej we Francji - po wyborach parlamentarnych, i w USA - przed wyborami prezydenckimi jesienią 2024 r.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 156,14 za 1 USD, bez zmian.

Euro jest po 1,0933 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,16 proc.

Złoto w dostawach spot zwyżkuje o 0,6 proc. do 2.473,46 USD za uncję.

Bitcoin zyskuje 0,5 proc. do 64.871,76 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,05 proc. do 83,72 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,72 proc. do 85,69 USD. (PAP Biznes)

aj/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost