DZIEŃ NA GPW: Większość głównych indeksów utrzymuje spadki; w WIG20 najsłabszy KGHM | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 lip 2024, 15:12

DZIEŃ NA GPW: Większość głównych indeksów utrzymuje spadki; w WIG20 najsłabszy KGHM

W drugiej części piątkowej sesji większość głównych indeksów utrzymuje spadki. Wśród największych spółek najmocniej od rana spadają akcje KGHM.

Ok. godz. 14.55 WIG20 spada o 1,3 proc. do 2.463,53 pkt., a WIG idzie w dół o 1,1 proc. do 85.449,19 pkt. mWIG40 spada o 1,05 proc. do 6.259,21 pkt., a sWIG80 zwyżkuje o 0,1 proc. do 24.794,19 pkt.

W ujęciu sektorowym na GPW najmocniej zniżkuje WIG-Górnictwo (-3,8 proc.).

W WIG20 od rana najmocniej spadają notowania KGHM (-4,4 proc.).

Jak podał w środę resort aktywów w opinii do projektu ustawy, realizacja ustawy o obronie cywilnej zwiększy ryzyko płynnościowe KGHM i może doprowadzić do przekroczenia kowenantów bankowych w kolejnych latach.

"W przypadku spółek surowcowych, potencjalne obciążenia mogą sięgnąć kwot ponad 100 mln PLN rocznie (przykład KGHM), co nie zostało uwzględnione w planach wieloletnich spółki. Zgodnie z przyjętym podejściem, największe koszty realizacji zadań ochrony ludności poniosą branże takie jak górnictwo, które są z natury kapitałochłonne, a niekoniecznie muszą raportować wysoką rentowność" - podaje MAP.

Od rana spadają także notowania akcji PKO BP (-2,8 proc.).

Rada nadzorcza PKO BP negatywnie zaopiniowała projekty uchwał ZWZ banku dotyczące udzielenia absolutoriów ośmiu członkom zarządu za 2023 rok. Rada nadzorcza wydała negatywną opinię dotyczącą udzielenia absolutoriów następującym członkom zarządu banku za 2023 rok: Dariuszowi Szwedowi, Maciejowi Brzozowskiemu, Marcinowi Eckertowi, Pawłowi Gruzie, Wojciechowi Iwanickiemu, Arturowi Kurcweil, Maksowi Kraczkowskiemu i Mieczysławowi Królowi.

Wśród blue chipów od rana rosną notowania akcji Grupy Kęty (+2,5 proc.).

Grupa Kęty otrzymała zgodę prezesa UOKiK na przejęcie kontroli nad spółką Selt. Spółka Selt jest jednym z liderów polskiego rynku produkcji systemów osłon przeciwsłonecznych z przychodami na poziomie ok. 280 mln zł.

W mWIG40 najmocniej spadają notowania cyber_Folks (-3,3 proc.).

Spadają także notowania akcji AB (-2,9 proc.) oraz Grupy Pracuj (-2,9 proc.).

W mWIG40 najmocniej, o 1,3 proc., rosną notowania Selvity.

W sWIG80 spadają notowania PlayWay (-4,8 proc.) oraz Comp (-3,5 proc.).

Od rana lekko zniżkują notowania Echo Investment (-0,4 proc.).

Echo Investment zamierza przeprowadzić emisję niezabezpieczonych obligacji w ramach programu emisji obligacji. Spółka podała, że ostateczne parametry obligacji będą ustalane w drodze rozmów z inwestorami, a decyzja o emisji będzie podlegała zatwierdzeniu przez zarząd.

W sWIG80 najmocniej rośnie Rafako (+12,1 proc.).

Zwyżkuje także kurs Apatora (+2,8 proc.).

Apator podpisał z PGE Dystrybucja umowę na dostawy liczników energii elektrycznej zdalnego odczytu 1 i 3 fazowych dla odbiorców końcowych przyłączonych do sieci niskiego napięcia.

Około 14:55 kontrakty na S&P 500 rosną o 0,08 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,18 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,11 proc.

Inwestorzy oceniają skutki awarii systemów oprogramowania Microsoftu i Crowdstrike, które doprowadziły do zakłóceń funkcjonowania usług m.in. banków i linii lotniczych.

Akcje Crowdstrike spadają o 12 proc. w handlu przedsesyjnym po doniesieniach o poważnej awarii. Akcje Microsoftu spadają o 1,5 proc. po tym, jak właściciel oprogramowania Windows zgłosił awarię w swoich usługach online.

CrowdStrike poinformował, że jego produkt do monitorowania zagrożeń Falcon Sensor spowodował awarię systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft. Problemy te zbiegły się z zakłóceniami w działaniu chmury Azure firmy Microsoft i usług oprogramowania biurowego 365. Microsoft podał, że przyczyna problemów technicznych została usunięta.

„Biorąc pod uwagę, że nie znamy wszystkich szczegółów, jest za wcześnie, aby inwestorzy mogli oszacować wpływ finansowy lub reputacyjny na te przedsiębiorstwa” — powiedział Dan Coatsworth, analityk inwestycyjny w AJ Bell. (PAP Biznes)

alk/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost